avogadro - en to ar translation catalogue (165 entries)

en: OK
ar: موافق

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QMainWindow, MainWindow)
en: Avogadro
ar: أفوجادرو

en: Cut Molecule
ar: قص جزيئا

en: Cut Atoms
ar: قص ذرات

en: Paste
ar: ألصق

en: Clear Molecule
ar: إمسح جزيئا

en: Clear Atoms
ar: إمسح ذرات

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:179 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: file: src/settingsdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsDialog)
en: Settings
ar: إعدادات

en: Open File
ar: افتح ملف

en: Messages
ar: رسائل

en: Window
ar: نافذة

en: &Minimize
ar: تصغير

en: &Zoom
ar: قرب

en: Bring All to Front
ar: أحضر الكل إلى الأمام

en: Record Test...
ar: تسجيل اختبار...

en: Play Test...
ar: تشغيل اختبار...

en: &Tool Settings...
ar: إعدادات الأداة...

en: &Display Settings...
ar: إعدادات العرض...

en: Common molecule formats
ar: تنسيقات مشتركة للجزيئ

en: All files
ar: كافة الملفات

en: Computational Chemistry Output
ar: خرج كيمياء حسابية

en: Crystallographic Interchange CIF
ar: تنسيق تبادل بلوري CIF

en: GAMESS-US Output
ar: خرج GAMESS-US

en: Gaussian 98/03 Output
ar: خرج Gaussian 98/03

en: NWChem Output
ar: خرج NWChem

en: untitled
ar: بلا عنوان

[ctx: %1 is a filename]
en: Loading %1...
ar: تحميل %1...

en: Loading %1...
ar: تحميل %1...

en: This file does not contain 3D coordinates.
ar: هذا الملف لا يحتوي على إحداثيات 3D.

en: This file does not contain 3D coordinates.
    You may not be able to edit or view properly.
ar: الملف لا يحوي محاور ثلاثية الابعاد.
    لا تستطيع تحرير أو عرض الملف.

en: Select Molecule to View
ar: حدد جزيء لمعاينته

en: Molecule Title
ar: عنوان الجزيء

en: Atoms:
ar: الذرات:

en:  Bonds:
ar:  الروابط:

en: File Loaded...
ar: الملف حمِّل...

en: Do you want to save the changes you made in the document?
ar: هل تريد الإحتفاظ بالتغييرات التي قمت بها على المستند؟

en: Your changes will be lost if you don't save them.
ar: ستضيع تغييراتك ان لم تحفظها.

en: Save...
ar: إحفظ...

en: Save
ar: إحفظ

en: GAMESS Input
ar: دخل GAMESS

en: Gaussian Z-matrix Input
ar: مدخل مصفوفة جاوس

en: MDL SDfile
ar: ملف MDL SD

en: NWChem Input
ar: دخل NWChem

en: Save Molecule As
ar: حفظ الجزيء باسم..

en: Common image formats
ar: تنسيق الصورة العام

en: Export Bitmap Graphics
ar: تصدير الصورة بصيغة bmp

en: Cannot save file %1.
ar: لا يمكن حفظ الملف %1.

en: Untitled %1
ar: غير معنون %1

en: Unable to paste molecule.
ar: تعذر لصق الجزيء

en: Paste failed (format unavailable).
ar: فشلت عملية اللصق، (التنسيق غير متوفر)

en: Copy failed (mdl unavailable).
ar: فشلت عملية النسخ (mdl غير متوفرة)

en: View %1
ar: عرض %1

[ctx: View number (from 1 on)]
en: View %1
ar: عرض %1

en: Normal Size
ar: الحجم العادي

en: Full Screen
ar: ملئ الشاشة

[ctx: [*] indicates that this is a modified view....]
en: [*]Avogadro
ar: [*]أفوجادرو

en: Add
ar: أضِف

en: Duplicate
ar: نسخة مطابقة

en: Remove
ar: أزل

en: No tools or engines loaded.
ar: لم تحمل أي أدوات أو محركات

en: No engines loaded.
ar: لم تحمل أي محركات..

en: No tools loaded.
ar: لم تحمل أي أدوات..

en: Objects
ar: أجسام

note: i18n: file: src/pluginsettings.ui:38 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Colors
ar: ألوان

en:  copy
ar:  إنسخ

en: Name:
ar: الاسم:

en: Identifier:
ar: المعرِّف:

en: File:
ar: الملف:

en: Description:
ar: الوصف:

en: Molecule
ar: جزيئ

en: Atoms
ar: ذرات

en: Bonds
ar: روابط

en: Residues
ar: رواسب

en: bond %1
ar: رباط %1

en: Label
ar: تسمية

en: User Selections
ar: اختيارات المستخدم

en: Error
ar: خطأ

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:168 i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Item
ar: عنصر

en: Index
ar: فهرس

[ctx: Display quality setting]
en: Low
ar: منخفض

[ctx: Display quality setting]
note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityValueLabel)
en: Medium
ar: متوسط

[ctx: Display quality setting]
en: High
ar: عالي

[ctx: Display quality setting]
en: Undefined
ar: غيرُ مُعرَّف

[ctx: Level of fog in the scene]
note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fogValueLabel)
en: None
ar: لاشيء

[ctx: Level of fog in the scene]
en: Some
ar: بعض

[ctx: Level of fog in the scene]
en: Mid
ar: وسط

[ctx: Level of fog in the scene]
en: Lots
ar: كثير

[ctx: Level of fog in the scene]
en: Undefined
ar: غيرُ مُعرَّف

en: Network timeout or other error.
ar: تأخر استجابة الشبكة أو خطأ آخر.

note: i18n: file: src/addenginedialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddEngineDialog)
en: Add Display Type
ar: إضافة نوع العرض

note: i18n: file: src/addenginedialog.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, baseLabe)
en: Type:
ar: النوع:

note: i18n: file: src/addenginedialog.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, baseLabe_2)
en: Name:
ar: الاسم:

note: i18n: file: src/addenginedialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, baseLabe_3)
en: Description:
ar: الوصف

note: i18n: file: src/enginecolorswidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EngineColorsWidget)
en: Form
ar: شكل

note: i18n: file: src/enginecolorswidget.ui:24 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color by:
ar: حسب اللون:

note: i18n: file: src/importdialog.ui:24 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filename:
ar: أسم الملف:

note: i18n: file: src/importdialog.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectButton)
en: Select...
ar: اختر...

note: i18n: file: src/importdialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
ar: التنسيق:

note: i18n: file: src/importdialog.ui:83 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxAngstroms)
en: Coordinates are in Ångstroms
ar: الاحداثيات ممثلة بالانجريستروم

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:32 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuHelp)
en: &Help
ar: &مساعدة

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:46 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuFile)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:50 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuOpenRecent)
en: Open &Recent
ar: فتح &الاحدث

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:55 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuExport)
en: Export
ar: صدِّر

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:61 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuImport)
en: Import
ar: استيراد

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:80 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSettings)
en: Se&ttings
ar: إعدادات&

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:84 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuToolbars)
en: Toolbars
ar: أشرطة الأدوات

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:93 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuBuild)
en: &Build
ar: &بناء

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:98 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuView)
en: &View
ar: &اعرض

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:128 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuEdit)
en: &Edit
ar: &تحرير

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:149 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuExtensions)
en: E&xtensions
ar: ام&تدادات

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:154 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Select
ar: ا&ختر

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:171 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, fileToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:208 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, projectDock) i18n: file: src/settingsdialog.ui:255 i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget)
en: Project Tree
ar: شجرة المشروع

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:241 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, enginesDock) i18n: file: src/pluginsettings.ui:23 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Display Types
ar: نوع العرض

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:250 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/pluginsettings.ui:28 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Tools
ar: أدوات

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:267 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/mainwindow.ui:275
en: &Open
ar: &افتح

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:280 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/mainwindow.ui:291
en: &Quit
ar: إ&نهاء

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:296 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Recent
ar: الأحدث

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:306 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/mainwindow.ui:314
en: &New
ar: &جديد

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:319 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/mainwindow.ui:327
en: &Close
ar: &أغلق

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:332 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/mainwindow.ui:340
en: &Save
ar: &حفظ

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:345 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Save &As...
ar: احفظ &كــ ...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:358 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Graphics...
ar: &الرسومات...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:367 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Full Screen Mode
ar: &ملء الشاشة

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:379 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Set &Background Color...
ar: اضبط  &لون الخلفية...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:384 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &About
ar: &عن

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:396 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Undo
ar: &تراجع

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:408 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Redo
ar: &كرّر

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:420 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: New View
ar: عرض جديد

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:432 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Close View
ar: أغلق العرض

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:441 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Center
ar: مركز

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:455 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Paste
ar: &لصق

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:463 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Copy
ar: انسخ

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:471 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Cut
ar: إقطع

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:479 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Clear
ar: محو

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:484 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Select All
ar: اختر الكل

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:492 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Select None
ar: إزالة التحديد

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:504 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Configure Avogadro...
ar: تكوين أفوجادرو...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:515 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Tutorials
ar: دروس

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:540 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Debug Information
ar: معلومات تصحيح الأخطاء

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:548 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Avogadro Help
ar: تعليمات أفوجادرو

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:553 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Release Notes
ar: ملاحظات الإصدار

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:558 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Report a Bug
ar: أبلغ عن علّة

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:563 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: FAQ
ar: الأسئلة الشائعة

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:568 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Avogadro Website
ar: أفوجادرو على الويب

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:577 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Plugin Manager...
ar: مدير الاضافات...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:586 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Project Tree Editor...
ar: محرر شجرة المشروع...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:600 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Molecule File...
ar: ملف الجزيء...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:616 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Vector Graphics...
ar: &الرسومات المتجهة...

note: i18n: file: src/pluginsettings.ui:16 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: file: src/settingsdialog.ui:246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget)
en: Plugins
ar: الإضافات

note: i18n: file: src/pluginsettings.ui:33 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Extensions
ar: الإمتدادات

note: i18n: file: src/pluginsettings.ui:52 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Details
ar: التفاصيل

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel) i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:201 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type
ar: نوع

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:48 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, newItemButton)
en: New Item
ar: عنصر جديد

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, newItemButton)
en: &New Item
ar: &عنصر جديد

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:62 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, newSubItemButton)
en: New Subitem
ar: عنصر فرعي جديد

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:76 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deleteItemButton)
en: Delete Item
ar: حذف العنصر

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deleteItemButton)
en: &Delete Item
ar: &حذف العنصر

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:133 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveItemUpButton)
en: Move Item Up
ar: نقل العنصر للأعلى

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:147 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveItemDownButton)
en: Move Item Down
ar: نقل العنصر أسفل

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:187 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Alias
ar: الاسم المستعار

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:217 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settingsButton)
en: Settings...
ar: إعدادات...

note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:34 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: file: src/settingsdialog.ui:237 i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget)
en: General
ar: عام

note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Quality:
ar: الجودة:

note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel_2)
en: Fog:
ar: ضباب:
