avogadro - en to it translation catalogue (198 entries)

[ctx: %1 is the Git revision number.]
en: (Git revision: %1)
it: (Revisione Git: %1)

en: <h3>%1</h3><br/><br/>Application Version: %2<br/><br/>Library Version: %3<br/><br/>Open Babel Version: %4
it: <h3>%1</h3><br/><br/>Versione dell'Applicazione: %2<br/><br/>Versione delle Librerie: %3<br/><br/>Versione di Open Babel: %4

en: Cut Molecule
it: Taglia molecola

en: Cut Atoms
it: Taglia atomi

en: Paste
it: Incolla

en: Clear Molecule
it: Pulisci molecola

en: Clear Atoms
it: Pulisci atomi

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:179 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: file: src/settingsdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SettingsDialog)
en: Settings
it: impostazioni

en: Open File
it: Apri File

en: Messages
it: Messaggi

en: Window
it: Finestra

en: &Minimize
it: &Minimizza

en: &Zoom
it: &Ingrandisci

en: Bring All to Front
it: Porta tutto in primo piano

en: Record Test...
it: Registra Test...

en: Play Test...
it: Avvia Test...

en: &Tool Settings...
it: Impostazioni dello Strumento...

en: &Display Settings...
it: &Mostra Impostazioni...

en: Common molecule formats
it: Formati molecolari comuni

en: All files
it: Tutti i file

en: Computational Chemistry Output
it: Output Chimica Computazionale

en: GAMESS-US Output
it: Output GAMESS-US

en: Gaussian 98/03 Output
it: Output Gaussian 98/03

en: Gaussian Formatted Checkpoint
it: Punto di ritrovo alla formatazione Gaussiana

en: NWChem Output
it: Output NWChem

en: untitled
it: senza nome

[ctx: %1 is a filename]
en: Loading %1...
it: Caricamento di %1...

en: Loading %1...
it: Caricamento %1...

en: Reading molecular file failed, file %1.
it: Errore nella lettura del file molecolare, %1

en: Reading multi-molecule file. This may take a while...
it: Lettura in corso di un file multi-molecolare. L'operazione potrebbe richiedere qualche istante...

en: This file does not contain 3D coordinates.
it: Questo file non contiene coordinate 3D.

en: Do you want Avogadro to build a rough geometry?
it: Si desidera che Avogadro costruisca una geometria irregolare?

en: This file does not contain 3D coordinates.
    You may not be able to edit or view properly.
it: Questo file non contiene coordinate 3D.
    Potrebbe non essere possibile visualizzare o modificare correttamente.

en: Select Molecule to View
it: Selezionare la Molecola da Visualizzare

en: Molecule Title
it: Titolo della Molecola

en: Atoms:
it: Atomi:

en:  Bonds:
it:  Legami:

en: File Loaded...
it: File Caricato...

en: Do you want to save the changes you made in the document?
it: Si desidera salvare le modifiche effettuate nel documento?

en: Your changes will be lost if you don't save them.
it: Le modifiche saranno perse se non verranno salvate

en: Save...
it: Salva...

en: Save
it: Salva

en: GAMESS Input
it: Input GAMESS

en: Gaussian Cartesian Input
it: Input cartesiano Gaussian

en: Gaussian Z-matrix Input
it: Input Z-matrix Gaussian

en: NWChem Input
it: Input NWChem

en: Save Molecule As
it: Salva Molecola Come

en: Common image formats
it: Formati immagine comuni

en: Cannot save file %1.
it: Impossibile salvare il file %1.

en: Untitled %1
it: Senza titolo %1

en: Unable to paste molecule.
it: Impossibile incollare la moleola.

en: Paste failed (format unavailable).
it: Impossibile incollare (formato non disponibile).

en: Copy failed (format unavailable).
it: Copia fallita (formato non disponibile).

en: Copy failed (mdl unavailable).
it: Copia fallita (mdl non disponibile)

en: View %1
it: Vedi %1

[ctx: View number (from 1 on)]
en: View %1
it: Visualizza %1

en: Avogadro: Detached View
it: Avogadro: vista distaccata

en: Normal Size
it: Dimensione normale

en: Full Screen
it: Schermo intero

en: Add
it: Aggiungi

en: Duplicate
it: Duplica

en: Remove
it: Elimina

en: No tools or engines loaded.
it: Nessuno strumento o motore caricati.

en: No engines loaded.
it: Nessun motore caricato.

en: No tools loaded.
it: Nessuno strumento caricato.

en:  It is unlikely this application will function correctly. Please correct this error.
it:  Non è  detto che questa applicazione funzioni. Per favore correggete questo errore.

en: Objects
it: Oggetti

note: i18n: file: src/pluginsettings.ui:38 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Colors
it: Colori

en:  copy
it:  copia

en: Name:
it: Nome:

en: Identifier:
it: Identificatore:

en: Description:
it: Descrizione:

en: Molecule
it: Molecola

en: Atoms
it: Atomi

en: Bonds
it: Legami

en: Residues
it: Residui

en: bond %1
it: legame %1

en: Label
it: Etichetta

en: User Selections
it: Selezioni dell'utente

en: Error
it: Errore

en: only labels can have sub items
it: solo le etichette possono avere sotto-elementi

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:168 i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Item
it: Elemento

en: Index
it: Indice

[ctx: Display quality setting]
en: Low
it: Bassa

[ctx: Display quality setting]
note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityValueLabel)
en: Medium
it: Media

[ctx: Display quality setting]
en: High
it: Alta

[ctx: Display quality setting]
en: Undefined
it: Non impostata

[ctx: Level of fog in the scene]
note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fogValueLabel)
en: None
it: Nessuno

[ctx: Level of fog in the scene]
en: Some
it: Medio

[ctx: Level of fog in the scene]
en: Mid
it: Medio

[ctx: Level of fog in the scene]
en: Lots
it: Alto

[ctx: Level of fog in the scene]
en: Undefined
it: Non definito

en: Network Update Check Failed
it: Controllo aggiornamento della rete fallito.

en: Network timeout or other error.
it: Timeout della rete o altro errore

[ctx: Indicates an updated Avogadro version is available]
en: Updated Version of Avogadro Available
it: Disponibile una Versione Aggiornata di Avogadro

note: i18n: file: src/addenginedialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AddEngineDialog)
en: Add Display Type
it: Aggiungi un tipo di visualizzazione

note: i18n: file: src/addenginedialog.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, baseLabe)
en: Type:
it: Tipo:

note: i18n: file: src/addenginedialog.ui:32 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, baseLabe_2)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: file: src/addenginedialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, baseLabe_3)
en: Description:
it: Descrizione:

note: i18n: file: src/enginecolorswidget.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EngineColorsWidget)
en: Form
it: Forma

note: i18n: file: src/enginecolorswidget.ui:24 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color by:
it: Colore per:

note: i18n: file: src/engineprimitiveswidget.ui:41 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addSelectionButton) i18n: file: src/engineprimitiveswidget.ui:44 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addSelectionButton)
en: Add Selected Primitives
it: Aggiungi le Primitive Selezionate

note: i18n: file: src/engineprimitiveswidget.ui:55 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, removeSelectionButton) i18n: file: src/engineprimitiveswidget.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeSelectionButton)
en: Remove Selected Primitives
it: Rimuovi le Primitive Selezionate

note: i18n: file: src/engineprimitiveswidget.ui:69 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, resetButton) i18n: file: src/engineprimitiveswidget.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, resetButton)
en: Add All Primitives
it: Aggiungi tutte le primitive

note: i18n: file: src/engineprimitiveswidget.ui:83 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, fromSelectionButton)
en: Display Only Selected Primitives
it: Visualizza Solamente le Primitive Selezionate

note: i18n: file: src/engineprimitiveswidget.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, fromSelectionButton)
en: Assign to Selection
it: Assegna alla Selezione

note: i18n: file: src/importdialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ImportFileDialog)
en: Import Molecule File
it: Importa un file molecola

note: i18n: file: src/importdialog.ui:24 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Filename:
it: Nome del file:

note: i18n: file: src/importdialog.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectButton)
en: Select...
it: Seleziona...

note: i18n: file: src/importdialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
it: Formato:

note: i18n: file: src/importdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, formatComboBox)
en: Automatically detect from extension
it: Rileva automaticamente per estensione

note: i18n: file: src/importdialog.ui:63 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxBonding)
en: Perceive bonding
it: Rileva i legami

note: i18n: file: src/importdialog.ui:73 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxBondOrders)
en: Perceive bond orders
it: Rileva l'ordine di legame

note: i18n: file: src/importdialog.ui:83 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBoxAngstroms)
en: Coordinates are in Ångstroms
it: Le coordinate sono in Ångstrom

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:32 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuHelp)
en: &Help
it: &Aiuto

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:50 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuOpenRecent)
en: Open &Recent
it: Apri &Recenti

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:55 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuExport)
en: Export
it: Esporta

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:61 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuImport)
en: Import
it: Importa

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:80 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSettings)
en: Se&ttings
it: Impostazioni

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:84 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuToolbars)
en: Toolbars
it: Barre degli strumenti

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:93 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuBuild)
en: &Build
it: &Compila

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:98 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuView)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:102 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuProjection)
en: Projection
it: Proiezione

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:128 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuEdit)
en: &Edit
it: &Modifica

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:132 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuCopy_As)
en: Copy As
it: Copia come

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:149 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuExtensions)
en: E&xtensions
it: Estensioni

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:154 i18n: ectx: property (title), widget (QMenu, menuSelect)
en: &Select
it: &Seleziona

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:171 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, fileToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:208 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, projectDock) i18n: file: src/settingsdialog.ui:255 i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget)
en: Project Tree
it: Albero del progetto

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:241 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDockWidget, enginesDock) i18n: file: src/pluginsettings.ui:23 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Display Types
it: Mostra Tipi

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:250 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/pluginsettings.ui:28 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Tools
it: Strumenti

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:267 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/mainwindow.ui:275
en: &Open
it: &Apri

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:280 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/mainwindow.ui:291
en: &Quit
it: &Esci

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:296 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Recent
it: Recente

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:301 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Clear Recent
it: &Pulisci Recenti

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:306 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/mainwindow.ui:314
en: &New
it: &Nuovo

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:319 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/mainwindow.ui:327
en: &Close
it: &Chiudi

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:332 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar) i18n: file: src/mainwindow.ui:340
en: &Save
it: &Salva

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:345 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Save &As...
it: Salva &Come...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:353 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Revert To Saved
it: Riporta A Salvato

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:358 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Graphics...
it: &Grafici...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:367 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Full Screen Mode
it: &Tutto Schermo

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:379 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Set &Background Color...
it: Imposta Colore di &Background...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:384 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &About
it: &Informazioni

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:396 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Undo
it: &Annulla

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:408 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Redo
it: &Ripeti

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:420 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: New View
it: Nuova Visuale

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:432 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Close View
it: Chiudi Visuale

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:441 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Center
it: Al centro

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:450 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Align View To Axes
it: Allinea Visualizzazione Agli Assi

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:455 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Paste
it: &Incolla

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:463 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Copy
it: Copia

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:471 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Cut
it: Taglia

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:479 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Clear
it: Pulisci

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:484 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Select All
it: Seleziona tutto

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:492 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Select None
it: Seleziona Niente

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:504 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Configure Avogadro...
it: Configura Avogadro...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:515 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Tutorials
it: Tutorial

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:524 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Duplicate View
it: Duplica Visuale

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:532 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Display Axes
it: Mostra Assi

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:540 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Debug Information
it: Informazioni di debug

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:548 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Avogadro Help
it: Aiuto di Avogadro

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:553 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Release Notes
it: Note di rilascio

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:558 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Report a Bug
it: Segnala un Bug

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:568 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Avogadro Website
it: Sito Web di Avogadro

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:577 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Plugin Manager...
it: Gestore dei plugin

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:586 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Project Tree Editor...
it: Editor dell'albero del progetto

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:595 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Detach View
it: Distacca la vista

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:600 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Molecule File...
it: File della molecola...

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:611 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Use Quick Render
it: Utilizza la resa veloce

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:616 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: &Vector Graphics...
it: &Grafiche vettoriali

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:624 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Display Unit Cell Axes
it: Visualizza gli Assi della Cella Unità

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:632 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: All Molecules in File...
it: Tutte le molecole nel file....

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:637 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Reset Display Types
it: Reset dei tipi di display

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:648 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Perspective
it: Prospettiva

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:656 i18n: ectx: property (text), widget (QToolBar, toolBar)
en: Orthographic
it: Ortografico

note: i18n: file: src/mainwindow.ui:669 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolBar, toolBar)
en: IUPAC InChI identifier
it: Identificatore InChl IUPAC

note: i18n: file: src/pluginsettings.ui:16 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: file: src/settingsdialog.ui:246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget)
en: Plugins
it: Plugin

note: i18n: file: src/pluginsettings.ui:33 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboBox)
en: Extensions
it: Estensioni

note: i18n: file: src/pluginsettings.ui:52 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Details
it: Dettagli

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, itemsBox) i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:164 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, treeWidget)
en: Tree Items
it: Elementi dell'albero

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:34 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel) i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:201 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type
it: Tipo

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:48 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, newItemButton)
en: New Item
it: Nuovo elemento

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, newItemButton)
en: &New Item
it: &Nuovo elemento

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:62 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, newSubItemButton)
en: New Subitem
it: Nuovo sottoelemento

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, newSubItemButton)
en: New &Subitem
it: Nuovo &sottoelemento

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:76 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deleteItemButton)
en: Delete Item
it: Elimina Elemento

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:79 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, deleteItemButton)
en: &Delete Item
it: &Elimina oggetto

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:103 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveItemLeftButton)
en: Move Item Left (before Parent Item)
it: Sposta l'oggetto a sinistra (prima dell'oggetto di origine)

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:117 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveItemRightButton)
en: Move Item Right (as a First Subitem of the Next Sibling Item)
it: Sposta l'elemento a destra (come primo sottoelemento del prossimo elemento fratello)

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:133 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveItemUpButton)
en: Move Item Up
it: Sposta l'oggetto in alto

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:147 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, moveItemDownButton)
en: Move Item Down
it: Sposta l'oggetto in basso

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:187 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Alias
it: Pseudonimo

note: i18n: file: src/projecttreeeditor.ui:217 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, settingsButton)
en: Settings...
it: Impostazioni...

note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:34 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: file: src/settingsdialog.ui:237 i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, listWidget)
en: General
it: Generale

note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel)
en: Quality:
it: Qualità:

note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:49 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, qualitySlider) i18n: file: src/settingsdialog.ui:107 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, fogSlider)
en: Set the global rendering quality.
it: Specifica la qualità globale del rendering

note: i18n: file: src/settingsdialog.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, qualityLabel_2)
en: Fog:
it: Nebbia:
