avogadro - en to hi translation catalogue (131 entries)

en: Color by Index
hi: सूचकांक से रंग

en: Color by Index (red, orange, yellow, green, blue, violet).
hi: सूचकांक से रंग (लाल, नारंगी, पीला, हरा, नीला, बैंगनी)

en: Color by Partial Charge
hi: आंशिक चार्ज द्वारा रंग

en: Color by atomic partial charge (blue = positive, red = negative.
hi: परमाणु आंशिक चार्ज द्वारा रंग (नीला = सकारात्मक लाल= नकारात्मक)

en: Custom Color:
hi: मनपसंद रंग:

en: Custom Color
hi: मनपसंद रंग

en: Set custom colors for objects
hi: वस्तुओं के लिए मनपसंद रंग निर्धारित करें

en: Color by Distance
hi: दूरी के अनुसार रंग

en: Color by distance from the first atom.
hi: पहली परमाणु से दूरी के अनुसार रंग.

en: Color by Element
hi: तत्व द्वारा रंग

en: Color by Element (carbon = grey, oxygen = red, ...).
hi: तत्व द्वारा रंग (कार्बन = भूरे रंग के, ऑक्सीजन = लाल, ...).

en: Color by Residue
hi: अवशेष द्वारा रंग

en: SMARTS Pattern:
hi: SMARTS प्रतिमान

en: Highlight Color:
hi: उभारने का रंग:

en: Color by SMARTS Pattern
hi: SMARTS पैटर्न द्वारा रंग

en: Highlight particular features which match a SMARTS pattern.
hi: उभारें विशेष सुविधाओं को, जो किसी स्मर्ट्स पत्तेर्ण की तरह के हों

en: Hydrogen
hi: हाइड्रोजन

en: Helium
hi: हीलियम

en: Lithium
hi: लीथियम

en: Beryllium
hi: बेरीलियम

en: Boron
hi: बोरॉन

en: Carbon
hi: कार्बन

en: Nitrogen
hi: नाइट्रोजन

en: Oxygen
hi: आक्सीजन

en: Fluorine
hi: फ्लोरीन

en: Neon
hi: नियॉन

en: Sodium
hi: सोडियम

en: Magnesium
hi: मैग्नीशियम

en: Aluminum
hi: एल्यूमिनियम

en: Silicon
hi: सिलिकॉन

en: Phosphorus
hi: फॉस्फोरस

en: Sulfur
hi: सल्फर

en: Chlorine
hi: क्लोरीन

en: Argon
hi: ऑर्गन

en: Potassium
hi: पोटेशियम

en: Calcium
hi: केल्शियम

en: Scandium
hi: स्कैन्डियम

en: Titanium
hi: टाइटेनियम

en: Vanadium
hi: वनेडियम

en: Chromium
hi: क्रोमियम

en: Manganese
hi: मैंगनीज़

en: Iron
hi: लोहा

en: Cobalt
hi: कोबॉल्ट

en: Nickel
hi: निकल

en: Copper
hi: तांबा

en: Zinc
hi: ज़िंक

en: Gallium
hi: गैलियम

en: Germanium
hi: जर्मेनियम

en: Arsenic
hi: ऑर्सेनिक

en: Selenium
hi: सेलेनियम

en: Bromine
hi: ब्रोमीन

en: Krypton
hi: क्रिप्टॉन

en: Rubidium
hi: रूबीडियम

en: Strontium
hi: स्ट्रांशियम

en: Yttrium
hi: विट्रियम

en: Zirconium
hi: ज़िरकोनियम

en: Niobium
hi: नियोबियम

en: Molybdenum
hi: मॉलीब्डेनम

en: Technetium
hi: टेक्नेशियम

en: Ruthenium
hi: रुदेनियम

en: Rhodium
hi: रोडियम

en: Palladium
hi: पलेडियम

en: Silver
hi: चाँदी

en: Cadmium
hi: केडमियम

en: Indium
hi: इंडियम

en: Tin
hi: टिन

en: Antimony
hi: एंटिमनी

en: Tellurium
hi: टेलूरियम

en: Iodine
hi: आयोडीन

en: Xenon
hi: ज़ेनॉन

en: Barium
hi: बेरियम

en: Lanthanum
hi: लैंथेनम

en: Cerium
hi: सीरियम

en: Praseodymium
hi: प्रसोडमियम

en: Neodymium
hi: नियोडमियम

en: Promethium
hi: प्रोमेथियम

en: Samarium
hi: समरियम

en: Europium
hi: यूरोपियम

en: Gadolinium
hi: गैडोलिनियम

en: Terbium
hi: टर्बियम

en: Dysprosium
hi: डायस्प्रोसियम

en: Holmium
hi: होलमियम

en: Erbium
hi: एरबियम

en: Thulium
hi: थूलियम

en: Ytterbium
hi: येटरबियम

en: Lutetium
hi: ल्यूटेशियम

en: Hafnium
hi: हाफनियम

en: Tantalum
hi: टैंटेलम

en: Tungsten
hi: टंग्सटन

en: Rhenium
hi: रेनियम

en: Osmium
hi: ऑस्मियम

en: Iridium
hi: इरिडियम

en: Platinum
hi: प्लेटिनम

en: Gold
hi: सोना

en: Mercury
hi: मर्क्यूरी

en: Thallium
hi: थालियम

en: Lead
hi: सीसा लीड 3 - कैलिओप

en: Bismuth
hi: बिस्मथ

en: Polonium
hi: पोलोनियम

en: Astatine
hi: अस्टाटाइन

en: Radon
hi: राडोन

en: Francium
hi: फ्रांसियम

en: Radium
hi: रेडियम

en: Actinium
hi: एक्टीनियम

en: Thorium
hi: थोरियम

en: Protactinium
hi: प्रोटेक्टीनियम

en: Uranium
hi: यूरेनियम

en: Neptunium
hi: नेप्च्यूनियम

en: Plutonium
hi: प्लूटोनियम

en: Americium
hi: अमेरिसियम

en: Curium
hi: क्यूरियम

en: Berkelium
hi: बर्केलियम

en: Californium
hi: केलिफोर्नियम

en: Einsteinium
hi: आइंस्टीनियम

en: Fermium
hi: फर्मियम

en: Mendelevium
hi: मेंडेलेवियम

en: Nobelium
hi: नोबेलियम

en: Lawrencium
hi: लारेंसियम

en: Rutherfordium
hi: रदरफोर्डियम

en: Dubnium
hi: डब्नियम

en: Seaborgium
hi: सीबोर्जियम

en: Bohrium
hi: बोरियम

en: Hassium
hi: हासियम

en: Meitnerium
hi: मेटनेरियम

en: Darmstadtium
hi: डार्मस्टेडियम

en: Roentgenium
hi: रोंटजेनियम

en: Ununtrium
hi: उनुन्ट्रियम

en: Ununpentium
hi: उनुनपेंटियम

note: i18n: file: src/tools/navigatesettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eyeCandyCheckBox)
en: Display visual cues
hi: दृश्य cues प्रदर्शित करें

note: i18n: file: src/tools/pythonsettingswidget.ui:25 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Python Settings
hi: पाइथन  सेटिंग्स

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ZMatrixDialog)
en: Z Matrix Editor
hi: जेड मैट्रिक्स संपादक
