avogadro - en to hu translation catalogue (937 entries)

en: Color by Index
hu: Szín index szerint

en: Color by Index (red, orange, yellow, green, blue, violet).
hu: Szín index szerint (piros, narancssárga, citromsárga, zöld, kék, lila)

en: Color by Partial Charge
hu: Szín parciális töltés szerint

en: Color by atomic partial charge (blue = positive, red = negative.
hu: Szín atomi paricális töltés szerint (kék = pozitív, piros = negatív)

en: Custom Color:
hu: Egyedi szín:

en: Custom Color
hu: Egyedi szín

en: Set custom colors for objects
hu: Saját színek beállítása objektumokra

en: Color by Distance
hu: Szín távolság szerint

en: Color by distance from the first atom.
hu: Szín távolság szerint az első atomtól

en: Color by Element
hu: Szín elemek szerint

en: Color by Element (carbon = grey, oxygen = red, ...).
hu: Színek elemek szerint (szén = zöld, oxigén = piros, ...).

en: Color by Residue
hu: Szín molekularész szerint

en: Color by Residue (amino acid type, hydrophobicity, ...
hu: Szín molekularész szerint (aminosav-típus, hidrofobicitás, ...

en: Hydrogen
hu: Hidrogén

en: Helium
hu: Hélium

en: Lithium
hu: Lítium

en: Beryllium
hu: Berillium

en: Boron
hu: Bór

en: Carbon
hu: Szén

en: Nitrogen
hu: Nitrogén

en: Oxygen
hu: Oxigén

en: Fluorine
hu: Fluor

en: Sodium
hu: Nátrium

en: Magnesium
hu: Magnézium

en: Aluminum
hu: Alumínium

en: Silicon
hu: Szilícium

en: Phosphorus
hu: Foszfor

en: Sulfur
hu: Kén

en: Chlorine
hu: Klór

en: Potassium
hu: Kálium

en: Calcium
hu: Kalcium

en: Scandium
hu: Szkandium

en: Titanium
hu: Titán

en: Vanadium
hu: Vanádium

en: Chromium
hu: Króm

en: Manganese
hu: Mangán

en: Iron
hu: Vas

en: Cobalt
hu: Kobalt

en: Nickel
hu: Nikkel

en: Copper
hu: Réz

en: Zinc
hu: Cink

en: Germanium
hu: Germánium

en: Arsenic
hu: Arzén

en: Selenium
hu: Szelén

en: Bromine
hu: Bróm

en: Krypton
hu: Kripton

en: Rubidium
hu: Rubídium

en: Strontium
hu: Stroncium

en: Yttrium
hu: Ittrium

en: Zirconium
hu: Cirkónium

en: Niobium
hu: Nióbium

en: Molybdenum
hu: Molibdén

en: Technetium
hu: Technécium

en: Ruthenium
hu: Ruténium

en: Rhodium
hu: Ródium

en: Palladium
hu: Palládium

en: Silver
hu: Ezüst

en: Cadmium
hu: Kadmium

en: Tin
hu: Ón

en: Antimony
hu: Antimón

en: Tellurium
hu: Tellúr

en: Iodine
hu: Jód

en: Cesium
hu: Cézium

en: Barium
hu: Bárium

en: Lanthanum
hu: Lantán

en: Cerium
hu: Cérium

en: Praseodymium
hu: Prazeodímium

en: Neodymium
hu: Neodímium

en: Promethium
hu: Promécium

en: Samarium
hu: Szamárium

en: Europium
hu: Európium

en: Gadolinium
hu: Gadolínium

en: Dysprosium
hu: Diszprózium

en: Thulium
hu: Túlium

en: Ytterbium
hu: Itterbium

en: Lutetium
hu: Lutécium

en: Tantalum
hu: Tantál

en: Tungsten
hu: Volfrám

en: Rhenium
hu: Rénium

en: Osmium
hu: Ozmium

en: Iridium
hu: Irídium

en: Platinum
hu: Platina

en: Gold
hu: Arany

en: Mercury
hu: Higany

en: Thallium
hu: Tallium

en: Lead
hu: Ólom

en: Bismuth
hu: Bizmut

en: Polonium
hu: Polónium

en: Astatine
hu: Asztácium

en: Radium
hu: Rádium

en: Actinium
hu: Aktínium

en: Thorium
hu: Tórium

en: Protactinium
hu: Protaktínium

en: Uranium
hu: Urán

en: Neptunium
hu: Neptúnium

en: Plutonium
hu: Plutónium

en: Americium
hu: Amerícium

en: Curium
hu: Kűrium

en: Berkelium
hu: Berkélium

en: Californium
hu: Kalifornium

en: Mendelevium
hu: Mendelévium

en: Nobelium
hu: Nobélium

en: Lawrencium
hu: Laurencium

en: Bohrium
hu: Borium

en: Hassium
hu: Hasszium

en: Roentgenium
hu: Röntgenium

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Engines
hu: Név

en: Axes
hu: Tengelyek

en: Renders the x, y, and z axes at the origin
hu: x,y, és z tengelyek renderelése a kiinduláshoz

en: Ball and Stick
hu: Golyók és pálcikák

en: Renders primitives using Balls (atoms) and Sticks (bonds)
hu: Primitívek renderelése gömböt (atom) és pálcát (kötés) használva

en: Cartoon
hu: Rajzfilm

en: Renders protein secondary structure
hu: Protein másodlagos struktúra renderelés

en: Dipole
hu: Dipól

en: Renders molecular dipole moments
hu: Molekula dipólusmomentumainak megjelenítése.

en: Force
hu: Erő

en: Renders force displacements on atoms
hu: Megjeleníti az erőeltolódásokat az atomokon.

en: Hydrogen Bond
hu: Hidrogén kötés

en: Renders hydrogen bonds
hu: Hidrogén kötések rajzolása

en: Label
hu: Felirat

en: Renders atom and bond labels
hu: Atom és kötés nevek rajzolása

en: Polygon
hu: Sokszög

en: Renders atoms as tetrahedra, octahedra, and other polygons
hu: Atom tetrahedron, oktahedron és más poligonok rajzolása

en: Ribbon
hu: Szalag

en: Renders protein backbones as ribbons
hu: A fehérjevázat szalagként jelenítse meg.

en: Ring
hu: Gyűrű

en: Renders rings with colored planes
hu: A gyűrűket színes síkoknak mutatja

en: Simple Wireframe
hu: Egyszerű drótváz

en: Renders bonds as wires (lines), ideal for large molecules
hu: a kötéseket drótként (vonalként) mutatja, ideális nagy molekulák esetén

en: Van der Waals Spheres
hu: Van der Waals szférák

en: Renders atoms as Van der Waals spheres
hu: Atomok Van der Waals szférájának rajzolása

en: Stick
hu: Pálca

en: Renders molecules as sticks
hu: Molekulák és pálcák rajzolása

[ctx: Van der Waals isosurface with a cutoff of %1]
en: Van der Waals, isosurface = %L1
hu: van der Waals, izofelület = %L1

[ctx: Electron density isosurface with a cutoff of %1]
en: Electron density, isosurface = %L1
hu: Elektron sűrűség, isosurface=%L1

en: Surfaces
hu: Felületek

en: Renders molecular isosurface meshes
hu: Molekuláris izofelület-vázak megjelenítése

en: Wireframe
hu: Drótváz

en: Renders bonds as wires (lines), ideal for very large (bio)molecules
hu: A kötéseket pálcikáknak mutatja, ez ideális nagyon nagy (bio)molekulák esetén

en: Extensions
hu: Kiterjesztések

en: Save Video File
hu: Video fájl mentése

en: video files (*.avi)
hu: video fájlok (*.avi)

en: Adding .avi extension
hu: .avi fájl kiterjesztés hozzáadása

en: Animation...
hu: Animáció

en: E&xtensions
hu: K&iterjesztések

en: Cannot read file format of file %1.
hu: Nem olvasható a fájlformátum a %1 fájlban

en: Read trajectory file %1 failed.
hu: %1 trajektória fájl beolvasása nem sikerült

en: Must specify a valid .avi file name
hu: Határozza meg az .avi fájl pontos nevét

en: GL widget was not correctly initialized in order to save video
hu: GL widget nincs megfelelően inicializálva ezért a video mentése nem lehetséges.

en: Invalid video filename.  Must include full directory path
hu: Érvénytelen video fájl név. Tartalmaznia kell az teljes elérési utat.

en: Invalid video filename.  Must include full directory path and name, ending with .avi
hu: Érvénytelen video fájl név. Tartalmaznia kell az teljes elérési utat, valamint a fájlnévnek .avi-ra kell végződnie.

en: Problem reading traj file %1
hu: Probléma a traj fájl olvasás közben: %1

en: Trajectory file %1 disagrees on the number of atoms in the present molecule
hu: Trajektória fájlban %1 nem egyezik  az atomok száma a jelenlegi molekuláéval.

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:121 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Animation
hu: Animáció

en: Animate trajectories, reactions, and vibrations.
hu: Animált trajektóriák, reakciók és vibrációk.

en: Cartesian Editor...
hu: Descartes-i szerkesztő

note: i18n: file: src/extensions/swcntbuilder/swcntbuilderwidget.ui:206 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_build)
en: &Build
hu: &Felépítés

en: Number of atoms: %1
hu: Atomok száma: %1

en: Number of rotatable bonds: %1
hu: Az elforduló kötések száma: %1

en: Add constraint
hu: Megszorítások hozzáadása

en: Your molecule must contain at least one atom to add a constraint
hu: A molekulának muszáj tartalmaznia legalább egy atomot hogy megszorításokat hozzá lehessen adni.

en: Your molecule must contain at least two atoms to add a bond constraint
hu: A molekulának muszáj tartalmaznia legalább két hogy kötés megszorításokat hozzá lehessen adni.

en: Your molecule must contain at least three atoms to add an angle constraint
hu: A molekulának muszáj tartalmaznia legalább három atomot hogy szög megszorításokat hozzá lehessen adni.

en: Your molecule must contain at least four atoms to add a torsion constraint
hu: A molekulának legalább négy atomot kell tartalmaznia hogy térszög megszorítást lehessen hozzáadni.

en: &View
hu: Né&zet

en: Fill Unit Cell
hu: Egységcella kitöltése

en: Trajectory...
hu: Trajektória...

en: &File
hu: &Fájl

en: Import
hu: Importálás

en: Open chemical file format
hu: Kémiai fájl formátum megnyitása

en: Chemical files (*.xyz)
hu: Kémiai fájlok (*.xyz)

en: Open parameter file
hu: Paraméter fájl megnyitása

en: Chemical files (*.parm7)
hu: Kémiai fájlok (*.parm7)

en: Import Trajectory
hu: Trajektória importálása

en: Import trajectory files
hu: Trajektória fájl importálása

en: &Optimize Geometry
hu: &geometria optimalizáció

en: Setup Force Field...
hu: Erőtér beállítása...

en: Calculate Energy
hu: Energia kalkuláció

en: Conformer Search...
hu: Konformerek keresése...

en: Constraints...
hu: Megszorítások...

en: Ignore Selection
hu: Kijelölés megszűntetése

en: Fix Selected Atoms
hu: Fix kiválasztott atomok

en: &Molecular Mechanics
hu: &molekula mechanika

en: Energy = %L1 %2
hu: Energia = %L1 %2

en: Geometric Optimization
hu: Geometria Optimalizálás

en: Forcefield Optimization
hu: Erőtér optimalizálás

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Systematic Rotor Search
hu: Szisztematikus forgópont-keresés

en: Random Rotor Search
hu: Véletlenszerű forgópont-keresés

en: Weighted Rotor Search
hu: Súlyozott forgópont-keresés

en: ForceField
hu: erőtér

en: Optimize molecules and generate conformers using molecular mechanics force fields
hu: Molekulageometria optimalizálása és konformerek létrehozása a molekuláris mechanikai erőterek használatával.

en: Export
hu: Exportálás

en: Change H to Methyl
hu: H cseréje Metil csoportra

en: H to Methyl
hu: H metilcsoportra

en: H2Methyl
hu: H2Metil

en: Transform hydrogens to methyl groups
hu: Hidrogéneket metil csoportokra transzformál

en: Add Hydrogens
hu: Hidrogének hozzáadása

en: Add Hydrogens for pH...
hu: Hidrogének hozzáadása pH szerint...

en: Remove Hydrogens
hu: Hidrogének eltávolítása

en: Add Hydrogens for pH
hu: Hidrogének hozzáadása pH szerint

en: Hydrogens
hu: Hidrogénatomok

en: Add or remove hydrogens
hu: Hidrogének hozzáadása vagy eltávolítása

en: &Insert
hu: &Beszúrás

en: Fragment...
hu: Töredék...

en: Insert SMILES
hu: SMILES beillesztése

en: Insert SMILES fragment:
hu: SMILES-töredék beillesztése

en: Insert Fragment
hu: Molekulatöredék beillesztése

en: Insert molecular fragments for building larger molecules
hu: Molekulatöredék beillesztése nagyobb molekulák létrehozásához.

en: Peptide...
hu: Peptid...

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertPeptideDialog) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:515 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertButton)
en: Insert Peptide
hu: Peptid beillesztése

en: Insert oligopeptide sequences
hu: Oligopeptid-szekvencia  beillesztése

en: Molecule Properties...
hu: Molekula tulajdonságai...

en: &Properties
hu: &Tulajdonságok

en: Estimated Dipole Moment (D):
hu: Becsült dipólusmomentum (D):

en: Network Download Failed
hu: Hálózati letöltés megszakadt.

en: Network timeout or other error.
hu: Hálózati időtúllépés vagy más probléma.

en: Molecular Properties
hu: Molekula tulajdonságai

en: Display standard molecular properties.
hu: Standard molekulatulajdonságok megjelenítése

en: Fetch from PDB...
hu: Betöltés PDB-ből...

en: Fetch from URL...
hu: Betöltés URL-ről...

en: PDB Entry
hu: PDB bejegyzés

en: PDB entry to download.
hu: Letöltendő PDB bejegyzés

en: Chemical Name
hu: Kémiai név

en: Chemical structure to download.
hu: Letöltendő kémiai szerkezet.

en: URL of molecule to download.
hu: Letöltendő molekula URL-je.

en: Specified molecule could not be found: %1
hu: A megadott molekulát nem találtam: %1

en: Specified molecule could not be loaded: %1
hu: A megadott molekulát nem lehet betölteni: %1

en: Network Fetch
hu: Hálózati letöltés

en: Fetch molecule files over the network.
hu: Molekulafájlok letöltése a hálózatról.

en: Save POV-Ray rendered image
hu: POV-Ray által létrehozott kép tárolása

en: Image files (*.png *.pbm)
hu: Képfájlok (*.png *.pbm)

en: No filename supplied.
hu: Nincs megadva fájlnév.

en: No valid filename was supplied.
hu: Nincs megadva érvényes fájlnév.

en: Does not compute.
hu: Számítás nem fut.

en: Cannot Write to File.
hu: Nem tud írni fájlba.

en: Cannot write to file %1. Do you have permissions to write to that location?
hu: Nem tud írni %1 fájlba. Van írási engedélyed erre a helyre?

en: POV-Ray failed to start.
hu: POV-Ray nem indult el.

en: POV-Ray failed to start. May be the path to the executable is not set correctly.
hu: A POV-Ray nem indult el. Lehetséges hogy nem lett megfelelően megadva az útvonal a futtatható fájlhoz.

en: Create POV-Ray files and render them using the command line POV-Ray program.
hu: POV-Ray fájlok létrehozása és megjelenítése a parancssori POV-Ray programmal

en: Atom Properties...
hu: Atom tulajdonságai...

en: Bond Properties...
hu: Kötés tulajdonságai...

en: Angle Properties...
hu: Szög tulajdonságai...

en: Torsion Properties...
hu: Torzió tulajdonságai...

en: Conformer Properties...
hu: Konformer tulajdonságai...

en: Atom Properties
hu: Atom tulajdonságai

en: Bond Properties
hu: Kötés tulajdonságai

en: Angle Properties
hu: Szög tulajdonságai

en: Torsion Properties
hu: Torzió tulajdonságai

en: Conformer Properties
hu: Konformer tulajdonságai

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1452 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, propsTab) i18n: file: src/extensions/quantuminput
en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Windows for displaying atom, bond, angle and torsion properties. It also includes a cartesian coordinate editor.
hu: Atom, kötés, szög és torziós tulajdonságokat mutató ablak. Tartalmaz Descartes-i koorinátaszerkesztőt is.

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:286 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortBox)
en: Element
hu: Elem

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Type
hu: Típus

en: Valence
hu: Vegyérték

en: Formal Charge
hu: Formális töltés

en: Partial Charge
hu: Részleges töltés

en: Start Atom
hu: Első atom

en: End Atom
hu: Utolsó atom

en: Bond Order
hu: Kötésrend

en: Rotatable
hu: Forgatható

[ctx: in Angstrom]
en: Length %1
hu: Hossz %1

en: Bond
hu: Kötés

en: Vertex
hu: Csúcs

[ctx: Degree symbol]
en: Angle %1
hu: Szög %1

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:78 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Angle
hu: Szög

[ctx: Degree symbol]
en: Torsion %1
hu: Torzió %1

en: Conformer
hu: Konformer

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

note: i18n: file: src/extensions/pythonterminalwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PythonTerminalWidget)
en: Python Terminal
hu: Python terminál

en: pythonTerminalDock
hu: Python terminál ablak

en: Interactive python scripting terminal
hu: Interaktív Python parancsnyelvi terminál

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:311 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton)
en: Show Preview
hu: Előnézet megjelenítése

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:813 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1619 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:463 i18n: file: src/extensions/quantuminput/
en: Hide Preview
hu: A gyorsnézet elrejtése

en: QM Matches
hu: QM-egyezések

en: Input Generator...
hu: Bemenet-generátor...

[ctx: Selection to be used as an Effective Fragment Potential in calculations]
en: EFP Selection...
hu: EFP kiválasztás...

[ctx: Selection to be used for Quantum Mechanical calculations]
en: QM Selection...
hu: QM választás...

en: GAMESS EFP Information
hu: GAMESS EFP információ

en: Delete
hu: Törlés

en: No Atoms Selected
hu: Nincs kiválaszva atom

en: You must make a selection!
hu: Csinálnod kell egy kiválasztást!

en: SMILES Conversion Unavailable
hu: SMILES konverzió nem elérhető

en: SMILES Format Conversion Not Available!
hu: SMILES formátum konverzió nem választható!

en: Group Name
hu: Csoport név

en: Create input files for the GAMESS quantum chemistry package
hu: Kimeneti fájl generálása GAMESS kvantum kémiai csomaghoz

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:101 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1529 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit
en: Title
hu: Cím

en: Advanced Settings Changed
hu: A speciális beállítások megváltoztak

en: Advanced settings have changed.
    Discard?
hu: A speciális beállítások megváltoztak.
    Biztos ne mentsük?

en: Advanced Settings Reset
hu: Speciális beállítások visszaállítása

en: Are you sure you wish to reset advanced settings?
    All changes will be lost!
hu: Biztos, hogy visszaállítod a speciális beállításokat?
    Minden változtatás el fog veszni!

en: Basic Settings Reset
hu: Alapbeállítások visszaállítása az eredeti értékre.

en: Are you sure you wish to reset basic settings?
    All changes will be lost!
hu: Biztos vagy benne hogy visszaállítod az alapértelmezett beállításokra az alapbeállításokat?
    Minden beállításod elveszik.

en: Gaussian Running.
hu: Gaussian fut.

en: Gaussian is already running. Wait until the previous calculation is finished.
hu: Gaussian fut. Várjon amíg az előző kalkuláció befejeződik.

en: Gaussian Not Installed.
hu: Gaussian nincs installálva.

en: The G03 executable, cannot be found.
hu: A G03 futtatható nem található.

en: G03 failed to start.
hu: G03 elindítása sikertelen.

en: G03 did not start. Perhaps it is not installed correctly.
hu: G03 nem indult el, talán nincs installálva megfelelően.

en: Running Gaussian calculation...
hu: Gaussian kalkuláci fut.

en: G03 Crashed.
hu: A G03 összeomlott.

en: Gaussian did not run correctly. Perhaps it is not installed correctly.
hu: Gaussian nem fut megfelelően,  talán nincs installálva megfelelően.

en: &Gaussian...
hu: &Gaussian

en: M&OPAC...
hu: &MOPAC...

en: &NWChem...
hu: Copy text   	 &NWChem...

en: Cannot read file %1.
hu: Nem olvasható a fájl: %1

en: Input File Generators
hu: Kimeneti fájl generátor

en: Create input files for quantum chemistry packages
hu: Beviteli fájlok létrehozása kvantumkémiai csomagok számára

en: MOPAC Input Warning
hu: MOPAC-bevitel figyelmeztetés

en: MOPAC Running.
hu: A MOPAC fut

en: MOPAC is already running. Wait until the previous calculation is finished.
hu: A MOPAC már fut. Várd meg amíg az előző számítás befejeződik.

en: MOPAC Not Installed.
hu: A MOPAC nincs telepítve.

en: The MOPAC executable, cannot be found.
hu: A MOPAC futtatható fájlt nem találom.

en: MOPAC failed to start.
hu: A MOPAC indítása nem sikerült.

en: MOPAC did not start. Perhaps it is not installed correctly.
hu: A MOPAC nem indult el. Lehet hogy nincs megfelelően telepítve.

en: Running MOPAC calculation...
hu: MOPAC-számítás indítása...

en: MOPAC Crashed.
hu: A MOPAC összeomlott.

en: MOPAC did not run correctly. Perhaps it is not installed correctly.
hu: A MOPAC nem fut megfelelő módon. Lehet hogy nincs jól telepítve.

en: NWChem Input Deck Generator Warning
hu: NWChem beviteli panel generátor figyelmeztetés

en: Q-Chem Input Deck Generator Warning
hu: Q-Chem beviteli panel generátor figyelmeztetés

en: &Invert Selection
hu: &Kijelölés megfordítása

en: Select SMARTS...
hu: SMARTS kijelölés...

en: Select by Element...
hu: Kijelölés elem szerent...

en: Select by Residue...
hu: Kijelölés molekularész szerint...

en: Select Solvent
hu: Oldószer választás

en: Add Named Selection...
hu: Megnevezett kijelölés hozzáadása...

en: &Select
hu: &Kijelölés

en: SMARTS Selection
hu: SMARTS kijelölés

en: SMARTS pattern to select
hu: Kijelölendő SMARTS-minta

en: Select by residue
hu: Kijelölés molekularész szerint

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:147 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Residue name
hu: Molekularész neve

en: There is no current selection.
hu: Jelenleg nincs kijelölés.

en: Add Named Selection
hu: Megnevezett kijelölés hozzáadása

en: name
hu: név

en: Name cannot be empty.
hu: A név nem lehet üres.

en: There is already a selection with this name.
hu: Van már kijelölés ezzel a névvel.

en: Selections
hu: Kijelölések

en: Select atoms, bonds, residues...
hu: Atomok, kötések, molekularészek kijelölése...

en: GLSL Shaders...
hu: GLSL árnyékolók...

en: Open a vertex shader source file
hu: Csúcs árnyékoló forrásfájl megnyitása

en: Vertex shader files (*.vert)
hu: Csúcs árnyékoló fájlok (*.vert)

en: Open a fragment shader source file
hu: Molekularész árnyékoló forrásfájl megnyitása

en: Fragment shader files (*.frag)
hu: Molekularész árnyékoló fájlok (*.frag)

en: Open a shader parameters file
hu: Árnyékoló paraméterfájl megnyitása

en: Shader parameters files (*.params)
hu: Árnyékoló paraméterfájlok (*.params)

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:19 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ShaderDialog)
en: GLSL Shaders
hu: GLSL árnyékolók

en: Load and use OpenGL 2.0 GLSL shaders
hu: OpenGL 2.0 GLSL árnyékolók betöltése és használata

en: Transmittance (%)
hu: Transzmittancia (%)

en: Absorbance (%)
hu: Abszorbancia (%)

en: No intensities
hu: Nincs intenzitás

en: The vibration data in the molecule you have loaded does not have any intensity data. Intensities have been set to an arbitrary value for visualization.
hu: A feltöltött molekula rezgési adatai nem tartalmaznak intenzitás értékeket. Az intenzitásokat tetszőleges értékekre állítottam a vizualizáció miatt.

en: Wavenumber (cm<sup>-1</sup>)
hu: Hullámszám (cm<sup>-1</sup>)

en: Shift (ppm)
hu: Eltolódás (ppm)

en: X Axis
hu: X tengely

en: Y Axis
hu: Y tengely

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:133 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
hu: Meg&jelenés

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:432 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_imageExport)
en: E&xport Image
hu: Kép e&xportálása

[ctx: Infrared spectra option]
en: Infrared
hu: Infravörös

en: &Infrared Spectra Settings
hu: &Infravörös spektumok beállítása

en: &NMR Spectra Settings
hu: &NMR spektumok beállítása

en: No data
hu: Nincs adat

en: Dark
hu: Sötét

en: Light
hu: Világos

en: Publication
hu: Publikálás

en: Handdrawn
hu: Kézzel rajzolt

en: New Scheme
hu: Új séma

en: Confirm Scheme Removal
hu: Séma eltávolításának megerősítése

en: Really remove current scheme?
hu: Tényleg eltávolítod a jelenlegi sémát?

en: Change Scheme Name
hu: Séma nevének megváltoztatása

en: Enter new name for current scheme:
hu: Adj meg egy új nevet a jelenlegi sémának.

en: Export Calculated Spectrum
hu: Számított spektrum exportálása

en: Tab Separated Values (*.tsv)
hu: Tabulátorral elválasztott értékek (*.tsv)

en: Tab Separated Values
hu: Tabulátorral elválasztott értékek

en: Comma Separated Values
hu: Vesszővel elválasztott értékek (CSV)

en: All Files
hu: Minden fájl

en: Import Spectra
hu: Spektrum importálása

en: Spectra Import
hu: Spektrum importálása

en: Unknown extension: %1
hu: Ismeretlen kiterjesztés: %1

[ctx: Do not remove 'IR' or '(*.out)' -- needed for parsing later]
en: PWscf IR data (*.out)
hu: PWscf IR adatok (*.out)

[ctx: Do not remove 'IR' or '(control)' -- needed for parsing later]
en: Turbomole IR data (control)
hu: Turbomole IR adatok (control)

en: Data Format
hu: Adatformátum

[ctx: noun, not verb]
en: Format:
hu: Formátum:

en: Load Spectral Data
hu: Spektrumadatok betöltése

en: Portable Network Graphics
hu: Portable Network Graphics (PNG)

en: Tagged Image File Format
hu: TIFF (Tagged Image File Format)

en: Windows Bitmap
hu: Windows bittérkép

en: Portable Pixmap
hu: hordozható pixeltérkép

en: X11 Bitmap
hu: X11 bittérkép

en: X11 Pixmap
hu: X11 pixeltérkép

en: Save Spectra Image
hu: Spektrumkép mentése

en: Invalid Filename
hu: Érvénytelen fájlnév

en: Error
hu: Hiba

en: A problem occurred while writing file %1
hu: Probléma merült fel %1 írása közben.

en: Success!
hu: Sikerült!

en: Image successfully written to %1
hu: Képet sikerült elmenteni %1 néven.

en: &Advanced <<
hu: &Haladó <<

en: &Spectra...
hu: &Spektrumok...

en: Spectra
hu: Spektrumok

en: Visualize spectral data from quantum chemistry calculations
hu: Kvantumkémiai számításokból származó spektrumadatok megjelenítése

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2588 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hessianVibrationalCheck)
en: Vibrational Analysis
hu: Rezgési analízis

en: No vibrational displacements exist.
hu: Nincs vibrációs eltolódás

en: Vibration
hu: Vibráció

en: Visualize vibrational modes from quantum chemistry calculations
hu: Vibrációs módok vizualizációja kvantumkémiai számításokból

en: Sorting %1 vibrations by frequency...
hu: %1 rezgések rendezése frekvencia szerint...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:162 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, animationButton)
en: Start &Animation
hu: &Animáció indítása

en: Stop &Animation
hu: &Animáció leállítása

en: Super Cell Builder...
hu: Szupercella építő...

en: Warning
hu: Figyelmeztetés

en: This document is currently an isolated molecule. You need to create a unit cell.
hu: A dokumentum jelenleg egy izolált molekulát tartalmaz. Létre kell hozni egy egységcellát.

en: Super Cell
hu: Szupercella

en: Build and display crystallographic super cells
hu: Krisztallográfiai szupercella építése és megjelenítése

[ctx: A cube type of nothing - empty cube]
en: Nothing
hu: Semmi

[ctx: Van der Waals surface type]
en: Van der Waals
hu: van der Waals

[ctx: Electrostatic potential surface type]
en: Electrostatic Potential
hu: Elektrosztatikus potenciál

[ctx: Electron density surface type]
en: Electron Density
hu: Elektronsűrűség

[ctx: Molecular orbital surface type]
en: Molecular Orbital
hu: Molekulapálya

[ctx: Undefined cube type]
en: Error - undefined type
hu: Hiba - nem definiált típus

en: Create Surfaces...
hu: Felszín létrehozása...

en: Abort Calculation
hu: Számítás megszakítása

en: Calculating VdW Cube
hu: VdW kocka számítása folyamatban

[ctx: Molecular Orbital]
en: Calculating MO %L1
hu: MO %L1 számítása folyamatban

en: Calculating Electron Density
hu: Elektronsűrűség számítása

en: Electron Density
hu: Elektronsűrűség

en: Calculate molecular orbitals and other surfaces
hu: Moleklulapályák és más felszínek számítása

en: GL widget was not correctly initialized in order to make a video
hu: A GL widget nem megfelelően indult a video készítéséhez

en: GL widget has no molecule
hu: A GL widgetben nincs molekula

en: Building video
hu: Video létrehozása

en: Could not run povray.
hu: Nem sikerült futtatni a povray-t.

en: Video file not written.
hu: Videofájlt nem sikerült menteni.

en: Could not run mencoder.
hu: Nem sikerült futtatni a mencoder-t.

en: Set Aspect Ratio
hu: Oldalarányok beállítása

en: OpenGL error
hu: OpenGL hiba

en: Debug Information
hu: Hibakeresési információk

en: View Size: %L1 x %L2
hu: Méret megjelenítése: %L1 x %L2

en: No molecule set
hu: Nincs megadva molekula

en: Atoms: %L1
hu: Atomok: %L1

en: Bonds: %L1
hu: Kötések: %L1

[ctx: Name of a new, untitled molecule file]
en: untitled
hu: névtelen

en: OBMol: index %1 out of reach.
hu: OBMol: %1 index nem elérhető.

en: File type '%1' is not supported for reading.
hu: '%1' fájltípus olvasása nem támogatott.

en: File type for file '%1' is not supported for reading.
hu: '%1' fájltípus olvasása nem támogatott.

en: Reading molecule with index %1 from file '%2' failed.
hu: %1 indexű molekula beolvasása '%2' fájlból nem sikerült.

en: replaceMolecule: index %1 out of reach.
hu: Molekula csere: %1 index nem elérhető

en: File type '%1' is not supported for writing.
hu: '%1' fájltípus írása nem támogatott.

en: File type for file '%1' is not supported for writing.
hu: '%1' fájl típusának írása nem támogatott.

en: Could not open file '%1' for writing.
hu: Nem sikerült megnyitni '%1' fájlt íráshoz.

en: Could not open file '%1' for reading.
hu: Nem sikerült megnyitni '%1' fájlt olvasáshoz.

en: Replacing molecule with index %1 in file '%2' failed.
hu: %1 indexű molekula cseréje '%2' fájlban nem sikerült.

en: File %1 cannot be opened for reading.
hu: %1 fájlt nem sikerült olvasásra megnyitni

en: Reading a molecule from file '%1' failed.
hu: Molekula beolvasása '%1' fájlból sikertelen.

en: File %1 can not be opened for writing.
hu: Nem lehet megnyitni %1 fájlt íráshoz.

en: Saving molecular file failed - could not rename original file.
hu: Molekulafájl mentése sikertelen - nem lehet átnevezni az eredeti fájlt.

en: Saving molecular file failed - could not rename new file.
hu: Molekulafájl mentése sikertelen - nem lehet átnevezni az új fájlt.

en: Saving molecular file failed - could not remove old file.
hu: Molekulafájl mentése sikertelen - nem lehet törölni az eredeti fájlt.

en: Writing a molecule to file '%1' failed. OpenBabel function failed.
hu: Molekula írása '%1' fájlba nem sikerült. OpenBabel függvény nem működik

en: File %1 cannot be opened for writing.
hu: Nem sikerült megnyitni %1 fájlt olvasáshoz.

en: Writing conformers to file '%1' failed.
hu: Nem sikerült a konformereket '%1' fájlba menteni.

en: Molecule %1
hu: Molekula %1

en: Periodic Table
hu: Periódusos rendszer

en: No Description
hu: Nincs leírás

en: Unknown Python Engine
hu: Ismeretlen Python motor

en: PythonEngine: checking
hu: Python motor: ellenőrzés

en:   - script has no 'Engine' class defined
hu:   - parancsfájlban nincs meghatásűrozva 'Engine' osztály

en:   - no module
hu:   - nincs modul

en: Unknown Python Extension
hu: Ismeretlen Python bővítmény

en: &Scripts
hu: &Szkriptek

en: PythonExtension: checking
hu: Python bővítmény ellenőrzése

en:   - script has no 'Extension' class defined
hu:   - parancsfájlban nincs definiálva 'bővítmény' osztály

en: Unknown Python Tool
hu: Ismeretlne Python eszköz

en: PythonTool: checking
hu: Python eszköz: ellenőrzés

en:   - script has no 'Tool' class defined
hu:   - parancsfájlban nincs definiálva 'eszköz' osztály

en: Conformer %1
hu: Konformer %1

en: Tools
hu: Eszközök

en: Axis:
hu: Tengely:

en: Align:
hu: Igazítás:

en: Everything
hu: Minden

en: Molecule
hu: Molekula

en: Align
hu: Rendezés

en: Align molecules to a Cartesian axis
hu: Molekulák rendezése Descates-tengelyre

en: Align Settings
hu: Rendezés beállításai

en: AutoOpt: Could not setup force field....
hu: AutoOpt: Nem sikerült beállítani erőteret...

en: Force Field:
hu: Erőtér:

en: Steps per Update:
hu: Frissítésenkénti lépések:

en: Algorithm:
hu: Algoritmus:

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:90 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlgorithmComboBox)
en: Steepest Descent
hu: Legmeredekebb ereszkedés

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:95 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlgorithmComboBox)
en: Conjugate Gradients
hu: Konjugált grádiensek

en: Molecular Dynamics (300K)
hu: Mulekuladinamika (300K)

en: Molecular Dynamics (600K)
hu: Mulekuladinamika (600K)

en: Molecular Dynamics (900K)
hu: Mulekuladinamika (900K)

en: Start
hu: Indítás

en: Fixed atoms are movable
hu: Fix atomok mozgathatók

en: Ignored atoms are movable
hu: Kihagyott atomok mozgathatók

en: Stop
hu: Leállítás

en: AutoOpt Molecule
hu: AutoOpt molekula

en: AutoOptimization
hu: AutoOptimalizálás

en: Automatic optimization of molecular geometry
hu: Molekulageometria Automatikus optimalizálása

en: AutoOptimization Settings
hu: AutoOptimalizálás beállításai

en: Auto Rotation Tool
hu: Automatikus forgatás eszköz

en: x rotation:
hu: x forgatás:

en: x rotation
hu: x forgatás

en: y rotation:
hu: y forgatás:

en: y rotation
hu: y forgatás

en: z rotation:
hu: z forgatás:

en: z rotation
hu: z forgatás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:790 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1580 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:489 i18n: file: src/extensions/quantuminput
en: Reset
hu: Visszaállítás

en: AutoRotate
hu: AutoForgatás

en: Automatic rotation of molecules
hu: Molekulák automatikus forgatása

en: AutoRotate Settings
hu: AutoForgatás beállításai

[ctx: %L1 is the length of the bond]
en: Bond Length: %L1
hu: Kötéshossz: %L1

en:  Show Angles
hu:  Szögek megjelenítése

en: Angle: %L1 °
hu: Szög: %L1 °

[ctx: %L1 is distance, %2 is Angstrom symbol]
en: Distance (3->4): %L1 %2
hu: Távolság (3->4): %L1 %2

en: Dihedral Angle: %1 °
hu: Diéderes szög: %1 °

en: Distance(s):
hu: Távolság:

en: Angle:
hu: Szög:

en: Dihedral:
hu: Diéderes:

en: Measure
hu: Mérés

en: Measure bond lengths, angles, and dihedrals
hu: Kötéshosszak, szögek, és diéderek mérése

en: Measure Settings
hu: Mérési beállítások

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Atom
hu: Atom hozzáadása

en: Delete Atom
hu: Atom törlése

en: Add Bond
hu: Kötés hozzáadása

en: Delete Bond
hu: Kötés törlése

en: Change Element
hu: Elem cseréje

en: Change Bond Order
hu: Kötésrend megváltoztatása

en: Draw Atom
hu: Atom rajzolása

en: Draw Bond
hu: Kötés rajzolása

en: Draw
hu: Rajzolás

en: Element:
hu: Elem

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Other...
hu: Egyéb...

en: Bond Order:
hu: Kötésrend:

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleStrandRadio)
en: Single
hu: Egyszeres

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, doubleStrandRadio)
en: Double
hu: Kettős

en: Triple
hu: Hármas

en: Adjust Hydrogens
hu: Hidrogénatomok beállítása

en: Draw and edit atoms and bonds
hu: Atomok és kötések rajzolása és szerkesztése

en: Draw Settings
hu: Rajzolás beállításai

en: Navigate Settings
hu: Navigálás beállításai

en: Selection Mode:
hu: Kijelölés módja

en: Atom/Bond
hu: Atom/Kötés

en: Residue
hu: Molekularész

en: Selection
hu: Kijelölés

en: Select atoms, residues, and molecules
hu: Atomol, molekularészek és molekulák kijelölése

en: Selection Settings
hu: Kijelölés beállításai

en: Symbol
hu: Szimbólum

en: Bond Length
hu: Kötéshossz

en: Bond Angle
hu: Kötési szög

en: Dihedral Angle
hu: Diéderes szög

en: Z Matrix Editor...
hu: Z-mátrix szerkesztő...

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1569 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: Z-Matrix
hu: Z-mátrix

en: Create/edit a z-matrix
hu: Z-mátrix létrehozása/szerkesztése

en: Z-Matrix Settings
hu: Z-mátrix beállításai

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResidueColorSettings)
en: Residue Color Settings
hu: Molekularész színbeállításai

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color residues by:
hu: Molekularészek színezése:

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:27 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorStyleComboBox)
en: Amino Colors
hu: Amino színek

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:37 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorStyleComboBox)
en: Hydrophobicity
hu: Hidrofobicitás

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomRadiusLabel)
en: Atom Radius:
hu: Atomsugár:

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel)
en: Bond Radius:
hu: Kötés sugara:

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacitySliderLabel) i18n: file: src/engines/qtaimsettingswidget.ui:157 i18n: file: src/engines/ringsettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel_2) i18n: file: src/engine
en: Opacity:
hu: Átlátszóság

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_radius) i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:41 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, surfaceCombo)
en: Van der Waals
hu: van der Waals

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:166 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showMulti) i18n: file: src/engines/wiresettingswidget.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showMultipleCheckBox)
en: Show Multiple Bonds
hu: Többszörös kötések megjelenítése

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Shape
hu: Alak

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:311 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Helix
hu: Hélix

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:334 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Sheet
hu: Redő

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:209 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:357 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Loop
hu: Hurok

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:305 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
hu: Színek

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Dipole:
hu: Dipólus

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:55 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dipoleType)
en: Dipole Moment
hu: Dipólusmomentum

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLabel)
en: Custom:
hu: Egyéni

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
hu: Szélesség

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cut-off radius:
hu: Levágási sugár

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:90 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Cut-off angle:
hu: Levágási szög:

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:568 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType) i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/ceviewoptionswidget.ui:1
en: None
hu: Nincs

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Atom number
hu: Atom száma

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:117 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Element symbol
hu: Elem szimbóluma

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:127 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Symbol & Atom number
hu: Szimbólum és atomszám

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:132 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Formal charge
hu: Formális töltés

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:137 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Partial charge
hu: Parciális töltés

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Element name
hu: Elem neve

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Residue number
hu: Molekularész szám

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:588 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Unique ID
hu: Egyedi azonosító

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:162 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Custom data
hu: Egyéni adatok

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:573 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond length
hu: Kötéshossz

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:578 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond number
hu: Kötésszám

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:583 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond order
hu: Kötésrend:

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rendering:
hu: Megjelenítés:

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:24 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderType)
en: Backbone
hu: Szerkezeti váz

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:29 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderType) i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:90 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Lines
hu: Vonalak

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel_2) i18n: file: src/engines/sticksettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, radiusLabel)
en: Radius:
hu: Sugár:

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNitrogens)
en: Include Nitrogens
hu: Nitrogének használata

note: i18n: file: src/engines/spheresettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel_2)
en: VdW Opacity:
hu: VdW opacitás:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orbitalLabel) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1235 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orbitalthresh)
en: Orbital:
hu: Pálya:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:74 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, renderLabel)
en: Render:
hu: Képalkotás:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:85 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Fill
hu: Kitöltés

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:95 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Points
hu: Pontok

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paddingLabel_2)
en: Draw Box:
hu: Rajzoló doboz

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:129 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_4)
en: Style:
hu: Stílus:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:140 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorCombo)
en: Selected Colors
hu: Kiválasztott színek

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:145 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorCombo)
en: Mapped Colors
hu: Térképezett színek

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Colors:
hu: Színek

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:165 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_2)
en: Positive
hu: Pozitív

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:188 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_3)
en: Negative
hu: Negatív

note: i18n: file: src/engines/wiresettingswidget.ui:18 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDotsCheckBox)
en: Show Atoms
hu: Atomok megjelenítése

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AnimationDialog)
en: Animate Trajectory
hu: Röppálya animálása

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadButton)
en: Load File...
hu: Fájl betöltése...

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:171 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dynBondsBox)
en: Dynamic Bonds
hu: Dinamikus kötések

[ctx: Continually re-run the animation in a loop]
note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:178 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loopBox)
en: Loop
hu: Ciklus

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:225 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveVideoButton)
en: Save as .avi...
hu: Mentési formátum: .avi...

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, formatBox) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GamessInputDialog)
en: GAMESS Input
hu: GAMESS bevitel

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:145 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyButton)
en: Apply
hu: Alkalmaz

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:218 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, pasteButton)
en: Paste to the End
hu: Beillesztés a végére

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConformerSearchDialog)
en: Conformer Search
hu: Konformer keresés

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systematicOptionsGroupBox) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2598 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hessianMethodBox)
en: Method
hu: Módszer

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomLabel)
en: Number of atoms:
hu: Atomok száma:

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondsLabel)
en: Number of rotatable bonds:
hu: Forgó kötések száma

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of conformers
hu: Konformerek száma

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systematicRadio)
en: Systematic rotor search
hu: Rendszeres rotor keresés

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, randomRadio)
en: Random rotor search
hu: Véletlen rotor keresés

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:72 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, weightedRadio)
en: Weighted rotor search
hu: Súlyozott rotor keresés

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:111 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Convergence
hu: Konvergencia

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:170 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:849 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Energy
hu: Energia

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConstraintsDialog)
en: Constraints
hu: Megszorítások

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:26 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Add Constraints
hu: Megszorítások hozzáadása

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:48 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Ignore Atom
hu: Atom elrejtése

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:73 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Distance
hu: Távolság

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:83 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Torsion angle
hu: Torziós szög

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Constraint Value
hu: Megszorítási érték

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Atom Indices
hu: Atom indexek

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:120 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsAdd)
en: Add
hu: Hozzáadás

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:132 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
hu: Beállítások

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsSave)
en: Save
hu: Mentés

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsLoad)
en: Load
hu: Betöltés

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:185 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsDelete)
en: Delete Selected
hu: Kijelöltek törlése

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsDeleteAll)
en: Delete All
hu: Minden törlése

note: i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/cetranslatewidget.ui:181 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_units) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:387 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordCombo) i18n: file: src/extensions/qu
en: Cartesian
hu: Descartes-féle

note: i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/ceviewoptionswidget.ui:203 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_numCells) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2177 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, miscAllRadio)
en: All
hu: Mind

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FileImportDialog)
en: File Import...
hu: Fájl importálása...

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:127
en: Filename:
hu: Fájl neve:

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName) i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName2) i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:67 i18n: ectx: property 
en: Browse...
hu: Böngészés...

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Par File:
hu: Par fájl:

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:68 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, perceiveBonds)
en: Attempt to perceive bonds?
hu: Próbáljak kötést érzékelni?

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, perceiveBonds)
en: Perceive bonds?
hu: Kötések érzékelése?

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ForceFieldDialog)
en: Setup Force Field
hu: Erőtér beállítása

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:25 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Force Field
hu: Erőtér

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:59 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:72 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinp
en: Geometry Optimization
hu: Geometria optimalizálása

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of steps
hu: Lépések száma

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Algorithm
hu: Algoritmus

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bpCombo) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:387 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Other
hu: Egyéb

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Peptide Builder
hu: Peptid építő

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:46 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: Alanine
hu: Alanin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:56 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_2)
en: Arginine
hu: Arginin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:66 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_3)
en: Asparagine
hu: Aszparagin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:76 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_4)
en: Aspartic acid
hu: Aszparaginsav

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:86 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_5)
en: Cysteine
hu: Cisztein

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:96 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_6)
en: Glutamic acid
hu: Glutaminsav

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:106 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_7)
en: Glutamine
hu: Glutamin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:116 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Glycine
hu: Glicin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:126 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Histidine
hu: Hisztidin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:136 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_10)
en: Isoleucine
hu: Izoleucin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:146 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_19)
en: Valine
hu: Valin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_18)
en: Tyrosine
hu: Tirozin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:166 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_17)
en: Tryptophan
hu: Triptofán

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:176 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_16)
en: Threonine
hu: Treonin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:186 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_15)
en: Serine
hu: Szerin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:196 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_14)
en: Proline
hu: Prolin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:206 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_13)
en: Phenylalanine
hu: Fenilalanin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:216 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_12)
en: Methionine
hu: Metionin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:226 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Lysine
hu: Lizin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:236 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_20)
en: Leucine
hu: Leucin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:263 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Amino Acids:
hu: Aminosavak:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:280 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Stereochemistry:
hu: Sztereokémia:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:354 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Structure:
hu: Szerkezet:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:362 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Straight Chain
hu: Egyenes lánc

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:367 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Alpha Helix
hu: Alfa hélix

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:372 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Beta Sheet
hu: Béta redő

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:450 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Chain Number:
hu: Láncszám:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:457 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, chainNumberCombo)
en: The chain number for the new peptide
hu: Az új peptid lánc-száma

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MolecularPropertiesDialog)
en: Molecule Properties
hu: Molekula tulajdonságai

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, molWeightLabel)
en: Molecular Weight (g/mol):
hu: Molekulasúly  (g/mol):

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formulaLabel)
en: Chemical Formula:
hu: Kémiai képlet:

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomsLabel)
en: Number of Atoms:
hu: Atomok száma:

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondsLabel)
en: Number of Bonds:
hu: Kötések száma:

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, residuesLabel)
en: Number of Residues:
hu: Molekularészek száma:

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, energyLabel)
en: Energy (kJ/mol):
hu: Energia (kJ/mol)

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:64 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dipoleLabel)
en: Dipole Moment (D):
hu: Dipólusmomentum (D):

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:19 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, POVRayDialog)
en: POV-Ray Export
hu: POV-Ray Exportálás

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName)
en: Select...
hu: Kijelölés…

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:111 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, render) i18n: file: src/extensions/surfaces/orbitalwidget.ui:93 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_render)
en: Render
hu: Megjelenítés

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:118 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close) i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:847 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1633 i1
en: Close
hu: Bezárás

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:137 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Resolution:
hu: Felbontás:

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:160 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, transparency)
en: Set the background color to be transparent
hu: Háttérszín áttetszőre állítása

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:163 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, transparency)
en: Alpha transparency
hu: Alpha-áttetszőség

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Command:
hu: Parancs:

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:183 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, renderDirect)
en: Render the molecule directly using command line POV-Ray
hu: Molekula megjelenítése közvetlenül a parancssori POV-Ray használatával

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:186 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, renderDirect)
en: Render using POV-Ray
hu: Megjelenítés  POV-Ray használatával

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:196 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, keepSource)
en: Keep the POV-Ray source after rendering has completed
hu: POV-Ray forrás megtartása megjelenítés befejezése után

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:199 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepSource)
en: Keep POV-Ray source after rendering
hu: POV-Ray forrás megtartása megjelenítés után

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:209 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Path:
hu: Útvonal:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:81 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, title) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1614 
en: Title:
hu: Cím:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:97
en: Processors:
hu: Processzorok:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:833 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:3001 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:532 i18n: file: src/extensions/quantuminp
en: Compute...
hu: Számítás...

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:840 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1626 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:3008 i18n: file: src/extensions/quantuminp
en: Generate...
hu: Létrehoz...

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:137 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:185 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicCalculateCombo) i18n: file: src/extensi
en: Single Point Energy
hu: Egyetlen pont energiája

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:156 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, theory) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:169 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.u
en: Theory:
hu: Elmélet:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessefpmatchdialog.ui:16 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GamessEfpMatchDialog)
en: EFP Matches
hu: EFP egyezések

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessefpmatchdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group Label:
hu: Csoport cimkéje

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:24 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicWidget)
en: &Basic Setup
hu: &Alap beállítások

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:110 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicWithRightCombo)
en: Core Potential
hu: Mag potenciál

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:136 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicOnLeftCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:144 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiplicityCombo)
en: Singlet
hu: Szinglett

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:141 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicOnLeftCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:149 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiplicityCombo)
en: Doublet
hu: Dublett

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:146 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicOnLeftCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:154 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiplicityCombo)
en: Triplet
hu: Triplett

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:169 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1216 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.
en: Multiplicity:
hu: Multiplicitás:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicCalculateCombo)
en: Equilibrium Geometry
hu: Egyensúlyi geometria

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:195 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicCalculateCombo)
en: Transition State
hu: Átmeneti állapot

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:200 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicCalculateCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:82 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extens
en: Frequencies
hu: Frekvenciák

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:226 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicInCombo)
en: Gas
hu: Gáz

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:231 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicInCombo)
en: Water
hu: Víz

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2713 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, statPointCalculateButton) i18n: file: src/extensions/surfaces/surf
en: Calculate
hu: Számítás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:264 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
hu: Ezzel:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:274 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: In:
hu: Ebben:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:300 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:291 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.
en: Charge:
hu: Töltés:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:310 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicOnRightCombo)
en: Dication
hu: Dikation

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:315 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicOnRightCombo)
en: Cation
hu: Kation

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:320 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicOnRightCombo)
en: Neutral
hu: Semleges

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:354 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: &Advanced Setup
hu: &Haladó beállítások

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:388 i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Advanced
hu: Haladó

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:393 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Basis
hu: Bázis

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:398 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Control
hu: Kontroll

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:417 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:859 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Hessian
hu: Hess-i

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:422 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Stat Point
hu: Stat pont

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:428 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Data
hu: Adatok

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:433 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: System
hu: Rendszer

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:438 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: MO Guess
hu: MO becslés

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:443 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Misc
hu: Egyéb

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:464 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: #D Heavy Atom Polarization Functions:
hu: #D nehézatom polarizációs függvény:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:482 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisECPCombo)
en: Read
hu: Olvasás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:653 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisSetCombo)
en: Double Zeta Valence
hu: Dupla zéta vegyérték

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:668 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisSetCombo)
en: Triple Zeta Valence
hu: Tripla zéta vegyérték

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:678 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisSetCombo)
en: SBKJA Valence
hu: SBKJA vegyérték

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:683 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisSetCombo)
en: Hay/Wadt Valence
hu: Hay/Wadt vegyérték

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:735 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: ECP Type:
hu: ECP típus:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:749 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisPolarCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1875 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDiagonalizationCombo)
en: Default
hu: Alapbeállítás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:782 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: #F Heavy Atom Polarization Functions:
hu: #F nehézatom polarizációs függvény

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:792 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: #light Atom Polarization Functions:
hu: #könnyű atom polarizációs függvény

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:809 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Polar:
hu: Poláris:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:839 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Max SCF Iterations:
hu: maximális  SCF iterációk:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:854 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/teracheminputdialog.ui:69 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo)
en: Gradient
hu: Grádiens

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:864 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Optimization
hu: Optimalizálás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:874 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Saddle Point
hu: Nyeregpont

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:894 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Energy Surface
hu: Energiafelület

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:914 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Spin Orbit
hu: Spin orbitál

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:919 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Finite Electric Field
hu: Véges elektromos mező

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:929 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Global Optimization
hu: Globális optimalizálás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:939 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: FMO Optimization
hu: FMO optimalizálás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:944 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Raman Intensities
hu: Raman intenzitás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:954 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Make EFP
hu: EFP készítés

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1005 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlSCFCombo)
en: None (CI)
hu: Nincs (CI)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1069 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: SCF Type:
hu: SCF típus:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1076 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Localization Method:
hu: Lokalizációs módszer

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1086 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Exec Type:
hu: Exec típus:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1111 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCICombo)
en: Ames Lab. Determinant
hu: Ames Lab. determináns

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1121 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCICombo)
en: CI Singles
hu: CI egyszeres

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1126 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCICombo)
en: Full Second Order CI
hu: Teljes másodrendű CI

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1131 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCICombo)
en: General CI
hu: Általános CI

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCCCombo)
en: LCCD: Linearized CC
hu: LCCD: Linearizált CC

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1157 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCCCombo)
en: CCD: CC with Doubles
hu: CCD: CC duplákkal

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1162 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCCCombo)
en: CCSD: CC with Singles and Doubles
hu: CCSD: CC szimplákkal és duplákkal

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1231 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Normal Run
hu: Normális futtatás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1236 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Check
hu: Ellenőrzés

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1241 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Debug
hu: Hibakeresés

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1270 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Molecule Charge:
hu: Molekulatöltés:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1282 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Run Type:
hu: Futtatás típusa

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1304 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, controlMP2Check)
en: Use MP2
hu: MP2 használata

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1330 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, controlDFTCheck)
en: Use DFT
hu: DFT használata

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1379 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: # of Z-Matrix Variables
hu: Z-Matrix változók száma

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1417 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Order of Principal Axis:
hu: Főtengely rendje

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1424 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Coordinate Type:
hu: Koordinátatípus:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1554 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: Unique cartesian Coords.
hu: Egyedi Descartes-koordináták

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1559 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: Hilderbrant internals
hu: Hilderbrant internálok

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1564 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: Cartesian coordinates
hu: Descartes-koordináták

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1574 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: MOPAC Z-Matrix
hu: MOPAC Z-mátrix

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1597 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSymmetryCheck)
en: Use Symmetry During Calculation
hu: Szimmetria használata számítás során

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1607 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Units:
hu: Mértékegységek:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1671 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Point Group:
hu: Pont csoport

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1698 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Minutes
hu: Perc

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1703 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Hours
hu: Óra

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1708 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Days
hu: Nap

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1713 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Weeks
hu: Hét

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1718 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Years
hu: Év

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1723 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Millenia
hu: Évezred

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1752 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemMemoryCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1796 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDDICombo)
en: MegaWords
hu: MegaWord

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1757 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemMemoryCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1801 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDDICombo)
en: MegaBytes
hu: MegaBájt

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1762 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemMemoryCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1806 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDDICombo)
en: GigaWords
hu: GigaWord

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1767 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemMemoryCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1811 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDDICombo)
en: GigaBytes
hu: GigaBájt

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1839 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systemForceCheck)
en: Force Parallel Methods
hu: Párhuzamos módszerek használata

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1862 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systemCoreCheck)
en: Produce "core" file upon abort
hu: "core" fájl létrehozása megszakításkor

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1898 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: Time Limit:
hu: Időkorlát:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1912 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2498 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_43)
en: Memory:
hu: Memória:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1919 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Diagonalization Method:
hu: Hibakereső módszer

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1926 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemParallelGroup)
en: Parallel Load Balance Type
hu: Párhuzamos töltési egyensúly típus

[ctx: "Loop" load balancing - set static node assignments]
note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1932 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systemLoopRadio)
en: Loop
hu: Ciklus

[ctx: "Next Value" load balancing - dynamically assign nodes work]
note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1942 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systemNextRadio)
en: Next Value
hu: Következő érték

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1955 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systemExternalCheck)
en: Use External Data Representation for Messages
hu: Külső adatmegjelenítés használata üzenetekhez

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2011 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Guess:
hu: Kezdeti becslés:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2032 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moGuessInitialCombo)
en: MO Read ($VEC)
hu: MO beolvasva ($VEC)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2037 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moGuessInitialCombo)
en: MO Saved (DICTNRY)
hu: MO elmentve (DICTNRY)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2042 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moGuessInitialCombo)
en: Skip
hu: Kihagyás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2065 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moGuessRotateCheck)
en: Rotate Alpha and Beta Orbitals
hu: Alfa és béta pályák forgatása

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2072 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moGuessPrintCheck)
en: Print the Initial Guess
hu: Kezdeti becslés kiírása

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2163 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, miscGamessRadio)
en: GAMESS (UK Version)
hu: GAMESS (UK verzió)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2170 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, miscGaussianRadio)
en: Gaussian 9x
hu: Gauss-i 9x

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2248 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scfDirectCheck)
en: Direct SCF
hu: Direkt SCF

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2282 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: Slater exchange
hu: Slater csere

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2287 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: Becke 1988 exchange
hu: Becke 1988 csere

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2292 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: VWN: Vosko-Wilk-Nusair (VWN5) correlation
hu: VWN: Vosko-Wilk-Nusair (VWN5) korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2297 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: LYP: Lee-Yang-Parr correlation
hu: LYP: Lee-Yang-Parr korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2302 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: SVWN: Slater exchange + VWN correlation
hu: SVWN: Slater csere + VWN korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2307 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: BVWN: BECKE exchange + VWN5 correlation
hu: BVWN: BECKE csere + VWN5 korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2312 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: BLYP: BECKE exchange + LYP correlation
hu: BLYP: BECKE csere + LYP korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2322 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: Gill 1996 exchange
hu: Gill 1996 csere

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2327 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: Perdew-Burke-Ernzerhof (PBE) exchange
hu: Perdew-Burke-Ernzerhof (PBE) csere

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2332 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: OP: One-parameter Progressive correlation
hu: OP: egy-paraméteres progresszív korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2337 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: SLYP: SLATER + Lee-Yang-Parr (LYP) correlation
hu: SLYP: SLATER + Lee-Yang-Parr (LYP) korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2342 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: SOP: SLATER + OP correlation
hu: SOP: SLATER + OP korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2347 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: BOP: BECKE exchange + OP correlation
hu: BOP: BECKE csere + OP korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2352 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: BVWN: GILL exchange + VWN5 correlation
hu: BVWN: GILL csere + VWN5 korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2357 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: GLYP: GILL exchange + LYP correlation
hu: GLYP: GILL csere + LYP korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2362 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: PBEVWN: PBE exchange + VWN6 correlation
hu: PBEVWN: PBE csere + VWN6 korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2367 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: PBELYP: PBE exchange +LYP correlation
hu: PBELYP: PBE csere +LYP korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2372 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: PBEOP: PBE exchange + OP correlation
hu: PBEOP: PBE csere + OP korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2377 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: BHHLYP: HF and BECKE exchange + LYP correlation
hu: BHHLYP: HF és BECKE csere + LYP korreláció

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2403 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftMethodCombo)
en: Grid
hu: Rács

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2438 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40) i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:187 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Method:
hu: Módszer:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2491 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_45)
en: words
hu: szavak

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2505 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mp2ComputeCheck)
en: Compute MP2 Properties
hu: MP2 tulajdonságok számítása

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2525 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mp2LocalizedCheck)
en: Use Localized Orbitals
hu: lokalizált orbitálok használata

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2532 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: # of Core Electrons:
hu: magelektronok száma

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2555 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mp2SegmentedRadio)
en: Segmented Transformation
hu: szegmentált átalakítás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2604 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hessianAnalyticRadio)
en: Analytic
hu: Analitikus

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2614 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hessianNumericRadio)
en: Numeric
hu: Numerikus

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2631 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hessianPrintCheck)
en: Print Internal Force Constants
hu: Belső erőkonstansok megjelenítése

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2638 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Displacement Size:
hu: Eltolódás mérete

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2706 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, statPointReadButton)
en: Read (from $HESS)
hu: Olvas ($HESS - ből)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2723 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statPointUpdateCheck)
en: Update Step Size
hu: Lépésméret frissítése

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2769 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Jump Size:
hu: Ugrás nagysága

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2776 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statPointStationaryCheck)
en: Stationary Point
hu: Álló pont

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2786 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_51)
en: Optimization Method:
hu: Optimalizálási módszer

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2796 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Step Size
hu: Lépés mérete

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2819 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_49)
en: Initial:
hu: Kezdeti:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2868 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statPointOptimizationCombo)
en: Rational Function Optimization
hu: Racionális függvény optimalizálás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2873 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statPointOptimizationCombo)
en: Quadratic Approximation
hu: Kvadratikus megközelítés

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2878 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statPointOptimizationCombo)
en: Schlegel (quasi-NR)
hu: Schlegel (kvázi-NR)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2883 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statPointOptimizationCombo)
en: Constrained Optimization
hu: Szűkített optimalizálás

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2896 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_53)
en: steps
hu: lépések

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2928 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: Follow Mode:
hu: Követési mód:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2938 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_34)
en: Maximum Steps:
hu: Maximális lépés:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2971 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetAllButton)
en: Reset All
hu: Mindent visszaállít

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2978 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Defaults
hu: Alapértelmezések

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:48 i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialog.ui:48 i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdi
en: Calculation:
hu: Számítás:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:105 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:198 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: file: src/extensions/quantuminput/nwcheminputdialog.
en: Basis:
hu: Bázis:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:371 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:400 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialo
en: Format:
hu: Formátum:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:392 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:424 i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialog.ui:361 i18n: file: src/extensions/quantumi
en: Z-matrix
hu: Z-mátrix

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:334 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Output:
hu: Kimenet:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:350 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outputCombo)
en: Standard
hu: Szabványos

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:383 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Checkpoint:
hu: Ellenőrzőpont:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MolproInputDialog)
en: MOLPRO Input
hu: MOLPRO bevitel

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MOPACInputDialog)
en: MOPAC Input
hu: MOPAC bevitel

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:159 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiplicityCombo)
en: Quartet
hu: Kvartett

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:164 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiplicityCombo)
en: Quintet
hu: Kvintett

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/nwcheminputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NWChemInputDialog)
en: NWChem Input
hu: NWChem bevitel

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/qcheminputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, QChemInputDialog)
en: Q-Chem Input
hu: Q-Chem bevitel

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:29 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, loadTab)
en: Load Shaders
hu: Árnyékolók betöltése

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Shader Name:
hu: Árnyékoló neve:

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertex Shader:
hu: Csúcs árnyékoló:

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Parameters:
hu: Paraméterek:

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:170 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display Type:
hu: Meglenítés típusa:

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shader Program:
hu: Árnyékoló program:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpectraDialog)
en: Spectra Visualization
hu: Spektrum vizualizáció

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:77 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_loadSpectra)
en: &Load data...
hu: &Adatok betöltése...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Close
hu: &Bezárás

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:161 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Calculated Spectra:
hu: Számított spektrum:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:174 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_colorCalculated) i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_colorImported) i18n: file: src/extensions/spectra/spectradial
en: Set Color...
hu: Színbeállítás...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:181 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Imported Spectra:
hu: Importált spektrum:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:204 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Font:
hu: Betűtípus:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_font)
en: Change Font...
hu: A betűtípus megváltoztatása...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:230 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_calculate) i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:243 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_import)
en: Show
hu: Megjelenítés

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:259 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_import)
en: &Import...
hu: &Importálás...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:272 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background:
hu: Háttér:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:298 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Foreground:
hu: Előtér:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:327 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_newScheme)
en: New...
hu: Új...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:343 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_removeScheme)
en: Remove...
hu: Eltávolítás...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:356 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_renameScheme)
en: Rename...
hu: Átnevezés...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:382 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: TODO
hu: Tennivalók

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:395 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: &Schemes:
hu: &Sémák:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:411 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_export)
en: &Export...
hu: &Exportálás…

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:467 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: &Width:
hu: &Szélesség:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:496 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: &Height
hu: &Magasság

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:519 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: &Filename:
hu: &Fájlnév:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:595 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_imageSave)
en: &Save Image...
hu: Kép &mentése...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:631 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_imageFontAdjust)
en: Auto-adjust F&ont Size
hu: &Betűméret automatikus beállítása

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_cd.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: file: src/extensions/spectra/tab_ir_raman.ui:200 i18n: file: src/extensions/spectra/tab_uv.ui:26
en: &Gaussian Width:
hu: Gauss-&szélesség:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_cd.ui:68 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_labelPeaks) i18n: file: src/extensions/spectra/tab_ir_raman.ui:393 i18n: file: src/extensions/spectra/tab_uv.ui:68
en: &Label peaks
hu: &Csúcsok cimkézése

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_ir_raman.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: &Y Axis Units:
hu: &Y tengely egysége:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Nucleus:
hu: Mag:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: &Reference:
hu: &Referencia:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:46 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Gaussian &Width:
hu: Gauss-&szélesség:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:105 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_labelPeaks)
en: Label Peaks:
hu: Csúcsok cimkézése:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VibrationWidget)
en: Molecular Vibrations
hu: Molekularezgés:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:133 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, animationSpeedCheckBox)
en: higher frequency vibrations will show faster movement
hu: magasabb frekvenciájó rezgések esetéb gyorsabb mozgást mutat

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:136 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animationSpeedCheckBox)
en: Animation speed set by frequency
hu: Animáció sebességét a frekvencia állítja be

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayForcesCheckBox)
en: Display force &vectors
hu: Erő és vektorok megjelenítése

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SuperCellDialog)
en: Super Cell Parameters
hu: Szupercella paraméterei

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Super Cell Options
hu: Szupercella beállításai

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aRepeatLabel)
en: A repeat:
hu: A ismétlése:

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bRepeatLabel)
en: B repeat:
hu: B ismétlése:

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cRepeaLabel)
en: C repeat:
hu: C ismétlése:

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateCell)
en: Generate Cell
hu: Cella létrehozása

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SurfaceDialog)
en: Create Surfaces
hu: Felszínek létrehozása

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Surface Type:
hu: Felszín típusa:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:46 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, surfaceCombo) i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:125 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorByCombo)
en: Electrostatic Potential
hu: Elektrosztatikus potenciál

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Color By:
hu: Eszerint színez:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:120 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorByCombo)
en: Nothing
hu: Semmi

[ctx: low resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:207 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
hu: Alacsony

[ctx: medium resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:212 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Medium
hu: Közepes

[ctx: high resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
hu: Magas

[ctx: very high resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:222 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very High
hu: Nagyon magas

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:272 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Isosurface cutoff value
hu: Izofelület levágási érték

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:275 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Iso Value:
hu: Iso érték:

[ctx: Add the new surface to this particular display type (i.e., orbital or surface)]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:308 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: In Display Type:
hu: Ebben a megjelenítés típusban:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:327 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, engineCombo)
en: New Display
hu: Új megjelenítés

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:377 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced...
hu: Haladó...

note: i18n: file: src/tools/pythonsettingswidget.ui:25 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Python Settings
hu: Python beállítások

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ZMatrixDialog)
en: Z Matrix Editor
hu: Z mátrix szerkesztő

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Selected Atoms
hu: Kijelölt atomok importálása

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Atom
hu: Atom eltávolítása
