avogadro - en to nl translation catalogue (815 entries)

en: Color by Index
nl: Kleur per index

en: Color by Index (red, orange, yellow, green, blue, violet).
nl: Kleur per index (rood, oranje, geel, groen, blauw, violet).

en: Color by Partial Charge
nl: Kleur per Gedeeltelijke Lading

en: Color by atomic partial charge (blue = positive, red = negative.
nl: Kleur door atomische gedeeltelijke lading (blauw = positief, rood = nagatief).

en: Custom Color:
nl: Aangepaste Kleur:

en: Custom Color
nl: Willekeurig Kleur

en: Set custom colors for objects
nl: Stel aangepaste kleuren in voor objecten

en: Color by Distance
nl: Kleur door afstand

en: Color by distance from the first atom.
nl: Kleur door afstand van het eerste atoom

en: Color by Element
nl: Kleur door element

en: Color by Element (carbon = grey, oxygen = red, ...).
nl: Kleur door element (Koolstof = grijs, zoorstof = rood, ...).

en: Color by Residue
nl: Kleur per Residu

en: Color by Residue (amino acid type, hydrophobicity, ...
nl: Kleur per Residu (aminozuur, hydrofobiteit, ...

en: SMARTS Pattern:
nl: SMARTS Patroon:

en: Highlight Color:
nl: Accentuatiekleur:

en: Color by SMARTS Pattern
nl: Kleur pet SMARTS Patroon

en: Highlight particular features which match a SMARTS pattern.
nl: Markeer particuliere functies die aan een SMARTS patroon voldoen.

en: Hydrogen
nl: Waterstof

en: Boron
nl: Boor

en: Carbon
nl: Koolstof

en: Nitrogen
nl: Stikstof

en: Oxygen
nl: Zuurstof

en: Fluorine
nl: Fluor

en: Sodium
nl: Natrium

en: Aluminum
nl: Aluminium

en: Silicon
nl: Silicium

en: Phosphorus
nl: Fosfor

en: Sulfur
nl: Zwavel

en: Chlorine
nl: Chloor

en: Potassium
nl: Kalium

en: Chromium
nl: Chroom

en: Manganese
nl: Mangaan

en: Iron
nl: Ijzer

en: Cobalt
nl: Kobalt

en: Nickel
nl: Nikkel

en: Copper
nl: Koper

en: Zinc
nl: Zink

en: Arsenic
nl: Arseen

en: Bromine
nl: Broom

en: Zirconium
nl: Zirkonium

en: Molybdenum
nl: Molybdeen

en: Silver
nl: Zilver

en: Antimony
nl: Antimoon

en: Tellurium
nl: Telluur

en: Iodine
nl: Jood

en: Lanthanum
nl: Lanthaan

en: Tantalum
nl: Tantaal

en: Tungsten
nl: Wolfraam

en: Rhenium
nl: Renium

en: Platinum
nl: Platina

en: Gold
nl: Goud

en: Mercury
nl: Kwik

en: Lead
nl: Lood

en: Bismuth
nl: Bismut

en: Astatine
nl: Astaat

en: Uranium
nl: Uraan

en: Ununoctium
nl: Copy text 
      Ununoctium

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Axes
nl: Assen

en: Renders the x, y, and z axes at the origin
nl: Geef de x, y en z assen weer op de oorsprong

en: Ball and Stick
nl: Bal en staaf

en: Renders primitives using Balls (atoms) and Sticks (bonds)
nl: Geef primitieven weer door Bollen (atomen) en Stokjes (bindingen) te gebruiken

en: Renders protein secondary structure
nl: Geef de secondaire proteïne structuur weer.

en: Dipole
nl: Dipolair

en: Renders molecular dipole moments
nl: Geef dipoolmomenten weer

en: Force
nl: Kracht

en: Renders force displacements on atoms
nl: Geef kracht verplaatsingen weer op de atomen

en: Hydrogen Bond
nl: Waterstofbrug

en: Renders hydrogen bonds
nl: Maakt waterstofbruggen aan

en: Select Atom Labels Color
nl: Selecteer Atoom Labels Kleur

en: Select Bond Labels Color
nl: Selecteer Binding Labels Kleur

en: Select Atom Labels Font
nl: Selecteer Atoom Labels Lettertype

en: Select Bond Labels Font
nl: Selecteer Bindings Labels Lettertype

en: Renders atom and bond labels
nl: Geef atoom en binding labels weer.

en: Polygon
nl: Veelhoek

en: Renders atoms as tetrahedra, octahedra, and other polygons
nl: Geef atomen als tetraeders, octaeders en andere veelhoeken weer

en: Ribbon
nl: Lint

en: Renders protein backbones as ribbons
nl: Geef proteïne hoofdketens als lintjes weer

en: Renders rings with colored planes
nl: Geef ringen met gekleurde vlakken weer

en: Simple Wireframe
nl: Eenvoudig Wireframe

en: Renders bonds as wires (lines), ideal for large molecules
nl: Geef bindingen als draden (lijnen) weer, ideaal voor grote moleculen

en: Van der Waals Spheres
nl: Van der Waals Bollen

en: Renders atoms as Van der Waals spheres
nl: Geef atomen weer als Van der Waals bollen

en: Stick
nl: Stok

en: Renders molecules as sticks
nl: Geef moleculen weer als stokjes

[ctx: Electron density isosurface with a cutoff of %1]
en: Electron density, isosurface = %L1
nl: Elektrondichtheid, isosurface = %L1

[ctx: %1 is mesh name, %2 is the isosurface cutoff]
en: %1, isosurface = %L2
nl: %1, iso-oppervlakte= %L2

en: Surfaces
nl: Oppervlaktes

en: Renders molecular isosurface meshes
nl: Rendert moleculaire isosurface meshes

en: Wireframe
nl: Dradenframe

en: Renders bonds as wires (lines), ideal for very large (bio)molecules
nl: Geef bindingen als draden (lijnen) weer, ideaal voor zeer grote (bio)moleculen

en: Extensions
nl: Extensies

en: All files
nl: Alle bestanden

en: Save Video File
nl: Sla Video Bestand op

en: video files (*.avi)
nl: video bestanden (*.avi)

en: Adding .avi extension
nl: .avi extensie aan het toevoegen

en: Animation...
nl: Animatie...

en: E&xtensions
nl: E&xtensies

en: Cannot read file format of file %1.
nl: Kan het bestandsformaat van het bestand %1 niet lezen.

en: Read trajectory file %1 failed.
nl: Lezen baanbestand %1 mislukt.

en: Must specify a valid .avi file name
nl: Een geldige .avi bestandsnaam moet gespecifieerd worden

en: GL widget was not correctly initialized in order to save video
nl: Het GL widget was niet correct geïnitialiseerd om video op te slaan

en: Invalid video filename.  Must include full directory path
nl: Ongeldige vidoe bestandsnaam. Het volledige pad moet gegeven worden

en: Invalid video filename.  Must include full directory path and name, ending with .avi
nl: Ongeldige bestandsnaam. Het volledige pad moet gegeven worden, ook de .avi

en: Problem reading traj file %1
nl: Probleem tijdens het lezen van het traj bestand %1

en: Trajectory file %1 disagrees on the number of atoms in the present molecule
nl: Traject bestand %1 gaat niet akkoord met het aantal atomen in de huidige molecule

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:121 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Animation
nl: Animatie

en: Animate trajectories, reactions, and vibrations.
nl: Animeer tracecten, reacties en vibraties

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CartesianEditorDialog)
en: Cartesian Editor
nl: Cartesiaanse Editor

en: Cartesian Editor...
nl: Cartesiaanse Bewerker...

note: i18n: file: src/extensions/swcntbuilder/swcntbuilderwidget.ui:206 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_build)
en: &Build
nl: &Bouw

en: Cartesian editor
nl: Cartesiaanse editor

en: Cartesian coordinates editor
nl: Cartesiaanse coördinaten editor

en: Number of atoms: %1
nl: Aantal atomen: %1

en: Number of rotatable bonds: %1
nl: Aantal roteerbare bindingen: %1

en: Add constraint
nl: Voeg beperking toe

en: Your molecule must contain at least one atom to add a constraint
nl: Je molecule moet minimum één atoom bevatten om een beperking te mogen toevoegen

en: Your molecule must contain at least two atoms to add a bond constraint
nl: Je molecule moet minimum twee atomen bevatten om een bindingsbeperking te mogen toevoegen

en: Your molecule must contain at least three atoms to add an angle constraint
nl: Je molecule moet minimum drie atomen bevatten om een hoek beperking te mogen toevoegen

en: Your molecule must contain at least four atoms to add a torsion constraint
nl: Je molecule moet minimum vier atomen bevatten om een torsie beperking toe te voegen

en: &View
nl: &Beeld

en: Undefined
nl: Ongedefinieerd

en: Fill Unit Cell
nl: Vul Celeenheid

en: Trajectory...
nl: Traject...

en: &File
nl: &Bestand

en: Import
nl: Importeren

en: Open chemical file format
nl: Open chemisch bestandsformaat

en: Chemical files (*.xyz)
nl: Chemische bestanden (*.xyz)

en: Open parameter file
nl: Open parameter bestand

en: Chemical files (*.parm7)
nl: Chemische bestanden (*.parm7)

en: Import Trajectory
nl: Importeer Traject

en: Import trajectory files
nl: Importeer traject bestanden

en: &Optimize Geometry
nl: &Optimaliseer geometrie

en: Setup Force Field...
nl: Stel Krachtveld op

en: Calculate Energy
nl: Bereken Energie

en: Ignore Selection
nl: Negeer selectie

en: Fix Selected Atoms
nl: Herstel geselecteerde atomen

en: &Molecular Mechanics
nl: &Moleculaire Mechanica

en: Cannot set up the currently selected force field for this molecule. Switching to UFF.
nl: Kan het huidig geselecteerde krachtveld voor deze molecule niet instellen. UFF instellen als alternatief.

en: Energy = %L1 %2
nl: Energie = %L1 %2

en: Geometric Optimization
nl: Geometrische Optimalisatie

en: Forcefield Optimization
nl: Krachtveld Optimalisatie

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Systematic Rotor Search
nl: Systematisch Rotor Zoeken

en: Random Rotor Search
nl: Willekeurige Rotor Zoeken

en: Weighted Rotor Search
nl: Gewogen Rotor Zoeken

en: ForceField
nl: Krachtveld

en: Optimize molecules and generate conformers using molecular mechanics force fields
nl: Optimaliseer molecules en genereer conformers die moleculaire krachtvelden gebruiken

en: Export
nl: Exporteren

en: Change H to Methyl
nl: Wijzig H naar Methyl

en: H to Methyl
nl: H naar Methyl

en: Transform hydrogens to methyl groups
nl: Transformeer waterstof naar methyl groepen

en: Add Hydrogens
nl: Voeg Waterstoffen

en: Add Hydrogens for pH...
nl: Voeg Waterstof toe voor pH...

en: Remove Hydrogens
nl: Verwijder Waterstof

en: Add Hydrogens for pH
nl: Voeg Waterstof toe voor pH

en: Hydrogens
nl: Waterstoffen

en: Add or remove hydrogens
nl: Voeg waterstoffen toe of verwijder ze

en: &Insert
nl: Voeg &In

en: Fragment...
nl: Fragmenteer...

en: Insert SMILES
nl: voeg SMILES in

en: Insert SMILES fragment:
nl: voeg SMILES fragment in:

en: Insert Fragment
nl: voeg Fragment in

en: Insert molecular fragments for building larger molecules
nl: voeg moleculaire fragmenten in om grotere moleculen te bouwen

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertPeptideDialog) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:515 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertButton)
en: Insert Peptide
nl: Voeg Peptide in

en: Insert oligopeptide sequences
nl: Voeg oligopeptide sequenties in

en: Molecule Properties...
nl: Molecule Eigenschappen...

en: &Properties
nl: &Eigenschappen

en: Estimated Dipole Moment (D):
nl: Geschatte Dipool Moment (D):

en: Network Download Failed
nl: Netwerk Download Gefaald

en: Network timeout or other error.
nl: Netwerk timeout of andere error :-(

en: Molecular Properties
nl: Moleculaire Eigenschappen

en: Display standard molecular properties.
nl: Toon standaard moleculaire eigenschappen.

en: Fetch from PDB...
nl: Haal van PDB...

en: Fetch from URL...
nl: Haal vanURL...

en: PDB entry to download.
nl: PDB entry om te downloaden.

en: Chemical Name
nl: Chemische naam

en: Chemical structure to download.
nl: Chemische structuur om te downloaden.

en: URL of molecule to download.
nl: URL van de te downloaden molecule.

en: Specified molecule could not be found: %1
nl: Gespecifieerde molecule is niet gevonden: %1

en: Specified molecule could not be loaded: %1
nl: Gespecifieerde molecule kon niet geladen worden: %1

en: Network Fetch
nl: Netwerk Ophalen

en: Fetch molecule files over the network.
nl: Haal molecules op over het netwerk

en: Save POV-Ray rendered image
nl: Sla met POV-Ray gemaakt beeld op

en: Image files (*.png *.pbm)
nl: Beeld bestand (*.png *.pbm)

en: No filename supplied.
nl: Geen bestandsnaam voorzien.

en: No valid filename was supplied.
nl: Geen geldige bestandsnaam is voorzien.

en: Does not compute.
nl: Berekend niet.

en: You requested no direct rendering using POV-Ray and not to keep the POV-Ray file. This will result in no output being saved. Are you sure that is what you want?
nl: Je hebt gevraagd om de resultaten van POV-Ray niet direct weer te geven en om het POV-Ray bestand niet op te slaan. Dit zal resulteren in een berekening waarbij er geen output opgeslaan wordt. Ben je zeker dat je dit wilt?

en: Cannot Write to File.
nl: Kan bestand niet beschrijven.

en: Cannot write to file %1. Do you have permissions to write to that location?
nl: Kan bestand %1 niet beschrijven. Heb je toegang tot die locatie?

en: POV-Ray failed to start.
nl: POV-Ray start is gefaald.

en: POV-Ray failed to start. May be the path to the executable is not set correctly.
nl: POV-Ray start is gefaald. Misschien is het pad naar het uitvoerbaar bestand verkeer gezet.

en: Create POV-Ray files and render them using the command line POV-Ray program.
nl: Creëer POV-Ray bestanden en geef ze weer door het POV-Ray programma via de command line te gebruiken.

en: Atom Properties...
nl: Atoom Eigenschappen...

en: Bond Properties...
nl: Bindings Eigenschappen...

en: Angle Properties...
nl: Hoek Eigenschappen...

en: Torsion Properties...
nl: Torsie Eigenschappen...

en: Conformer Properties...
nl: conformer Eigenschappen...

en: Atom Properties
nl: Atoom Eigenschappen

en: Bond Properties
nl: Bindings Eigenschappen

en: Angle Properties
nl: Hoek Eigenschappen

en: Torsion Properties
nl: Torsie Eigenschappen

en: Conformer Properties
nl: Conformer Eigenschappen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1452 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, propsTab) i18n: file: src/extensions/quantuminput
en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Windows for displaying atom, bond, angle and torsion properties. It also includes a cartesian coordinate editor.
nl: Vensters om atoom, bindings, hoek en torsie eigenschappen te tonen. Er is ook een cartesiaanse coördinaten bewerker.

en: Valence
nl: Valentie

en: Formal Charge
nl: Formele lading

en: Partial Charge
nl: Gedeeltelijke Lading

en: Atom
nl: Atoom

en: Start Atom
nl: Start Atoom

en: End Atom
nl: Beëindig Atoom

en: Bond Order
nl: Bindings Orde

en: Rotatable
nl: Roteerbaar

[ctx: in Angstrom]
en: Length %1
nl: Lengte %1

en: Bond
nl: Binding

[ctx: Degree symbol]
en: Angle %1
nl: Hoek %1

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:78 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Angle
nl: Hoek

en: Atom %1
nl: Atoom %1

[ctx: Degree symbol]
en: Torsion %1
nl: Torsie %1

en: Torsion
nl: Torsie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Interactive python scripting terminal
nl: interactieve python scripting terminal

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:311 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton)
en: Show Preview
nl: Toon Voorbeeld

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:813 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1619 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:463 i18n: file: src/extensions/quantuminput/
en: Hide Preview
nl: Verberg Voorbeeld

en: QM Matches
nl: QM Overeenkomsten

[ctx: Selection to be used as an Effective Fragment Potential in calculations]
en: EFP Selection...
nl: EFP Selectie...

[ctx: Selection to be used for Quantum Mechanical calculations]
en: QM Selection...
nl: QM Selectie...

en: GAMESS EFP Information
nl: GAMESS EFP Informatie

en: No Atoms Selected
nl: Geen Atomen Geselecteerd

en: You must make a selection!
nl: Maak eens een selectie, anders kan ik niet veel doen ;-)

en: SMILES Conversion Unavailable
nl: SMILES Conversie Onbeschikbaar

en: SMILES Format Conversion Not Available!
nl: SMILES Conversie Onbeschikbaar

en: Group Name
nl: Groep Naam

en: Create input files for the GAMESS quantum chemistry package
nl: Creëer input bestanden voor het GAMESS quantum chemistry pakket

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:101 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1529 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit
en: Title
nl: Titel

en: Advanced Settings Changed
nl: Geavanceerde Instellingen Gewijzigd

en: Advanced settings have changed.
    Discard?
nl: Geavanceerde instellingen zijn gewijzigd
    Verwerpen?

en: Advanced Settings Reset
nl: Reset Geavanceerde Instellingen

en: Are you sure you wish to reset advanced settings?
    All changes will be lost!
nl: Ben je zeker dat je de geavanceerde instellingen wil resetten?
    Alle wijzigingen zullen verloren gaan!

en: Basic Settings Reset
nl: Reset Basis Instellingen

en: Are you sure you wish to reset basic settings?
    All changes will be lost!
nl: Ben je zeker dat je de basis instellingen wil resetten?
    Alle wijzigingen zullen verloren gaan.

en: Gaussian Input Deck Generator Warning
nl: Gaussiaana Input Deck Generator Waarschuwing

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the Gaussian input deck preview pane?
nl: Wilt u de voorbeeld tekst updaten en alle wijzigingen verliezen die gemaakt zijn in het Gaussiaans input deck voorbeeld venster?

en: Gaussian Input Deck
nl: Gaussiaans Input Deck

en: Gaussian Running.
nl: Gaussian Bezig.

en: Gaussian is already running. Wait until the previous calculation is finished.
nl: Gaussian is al bezig. Dat arm beestje van een computer niet opjagen é.

en: Gaussian Not Installed.
nl: Gaussian is niet Geïnstalleerd.

en: The G03 executable, cannot be found.
nl: Het uitvoerbaar G03 bestand, kan niet gevonden worden.

en: G03 failed to start.
nl: G03 start mislukt.

en: G03 did not start. Perhaps it is not installed correctly.
nl: G03 is niet gestart. Misschien is het niet correct geïnstalleerd.

en: Running Gaussian calculation...
nl: Bezig met Gaussiaanse berekening...

en: Gaussian did not run correctly. Perhaps it is not installed correctly.
nl: Gaussian is niet correct gestart. Misschien is het niet correct geïnstalleerd.

en: Cannot read file %1.
nl: Kan het bestand %1 niet lezen.

en: Input File Generators
nl: Invoer Bestanden Generatoren

en: Create input files for quantum chemistry packages
nl: Creeer invoer bestanden voor quantum chemie pakketten

en: MOPAC Input Warning
nl: MOPAC Input Waarschuwing

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the MOPAC input deck preview pane?
nl: Wilt u de voorbeeld tekst updaten en alle wijzigingen verliezen die gemaakt zijn in het MOPAC  input deck voorbeeld venster?

en: MOPAC Running.
nl: MOPAC Bezig.

en: MOPAC is already running. Wait until the previous calculation is finished.
nl: MOPAC is al bezig. Ge moet je computertje zo niet opjagen.

en: MOPAC Not Installed.
nl: MOPAC is niet geïnstalleerd

en: The MOPAC executable, cannot be found.
nl: Het uitvoerbaar MOPAC bestand is niet gevonden.

en: MOPAC failed to start.
nl: Kon MOPAC niet starten

en: MOPAC did not start. Perhaps it is not installed correctly.
nl: MOPAC is niet gestart. Misschien is het niet correct geïnstalleerd.

en: Running MOPAC calculation...
nl: Bezig met MOPAC berekening...

en: MOPAC Crashed.
nl: MOPAC is  Gecrashed.

en: MOPAC did not run correctly. Perhaps it is not installed correctly.
nl: MOPAC liep niet zoals het moest. Misschien is het niet correct geïnstalleerd.

en: NWChem Input Deck Generator Warning
nl: NWChem Input Deck Generator Waarschuwing

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the NWChem input deck preview pane?
nl: Wilt u de voorbeeld tekst updaten en alle wijzigingen verliezen die gemaakt zijn in het NWChem input deck voorbeeld venster?

en: Q-Chem Input Deck Generator Warning
nl: Q-Chem Input Deck Generator Waarschuwing

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the Q-Chem input deck preview pane?
nl: Wilt u de voorbeeld tekst updaten en alle wijzigingen verliezen die gemaakt zijn in het Q-Chem input deck voorbeeld venster?

en: &Invert Selection
nl: &Keer Selectie om

en: Select SMARTS...
nl: Selecteer SMARTS...

en: Select by Element...
nl: Selecteer per Element

en: Select by Residue...
nl: Selecteer per Residu

en: Select Solvent
nl: Selecteer Solvent

en: Add Named Selection...
nl: Voeg Benoemde Selectie toe

en: &Select
nl: &Selecteer

en: SMARTS Selection
nl: SMARTS Selectie

en: SMARTS pattern to select
nl: SMARTS patroon om te selecteren

en: Select by residue
nl: Selecteer per residu

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:147 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Residue name
nl: Residu naam

en: There is no current selection.
nl: Er is geen huidige selectie

en: Add Named Selection
nl: Voeg benoemde selectie toe

en: name
nl: naam

en: Name cannot be empty.
nl: Het naam vak mag niet leeg zijn.

en: There is already a selection with this name.
nl: Er is al een selectie met deze naam.

en: Selections
nl: selecties

en: Select atoms, bonds, residues...
nl: Selecteer atomen, bindingen, residuen...

en: Open a vertex shader source file
nl: Open een vertex shader bronbestand

en: Vertex shader files (*.vert)
nl: Vertex shader bestanden (*.vert)

en: Open a fragment shader source file
nl: Open een fragment shader bronbestand

en: Fragment shader files (*.frag)
nl: Fragment shader bestanden (*.frag)

en: Open a shader parameters file
nl: Open een shader parameters bestand

en: Shader parameters files (*.params)
nl: Shader parameters bestanden (*.params)

en: Load and use OpenGL 2.0 GLSL shaders
nl: Laad en gebruik OpenGL 2.0 GLSL shaders

en: Wavelength (nm)
nl: Golflengte (nm)

en: Intensity (arb. units)
nl: intensiteit (arb. eenh.)

en: Energy (eV)
nl: Energie (eV)

en: Transmittance (%)
nl: Doorlaatbaarheid (%)

en: Absorbance (%)
nl: Absorbatie (%)

en: No intensities
nl: Geen intenties

en: The vibration data in the molecule you have loaded does not have any intensity data. Intensities have been set to an arbitrary value for visualization.
nl: De Vibratie data in de molecule die je geladen hebt bevat geen intensiteit data. De intensiteiten werden gezet naar een arbitraire waarde voor visualisatie.

en: Wavenumber (cm<sup>-1</sup>)
nl: Golfnummer (cm<sup>-1</sup>)

en: Activity
nl: Activiteit

en: Intensity
nl: Intensiteit

en: X Axis
nl: X As

en: Y Axis
nl: Y As

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:133 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
nl: &Uitzicht

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:432 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_imageExport)
en: E&xport Image
nl: E&xporteer Beeld

[ctx: Infrared spectra option]
en: Infrared
nl: Infrarood

en: &Infrared Spectra Settings
nl: &Infrarood Spectra instellingen

en: &NMR Spectra Settings
nl: &NMR Spectra instellingen

en: &CD Settings
nl: &CD Instellingen

en: &Raman Settings
nl: &Raman Instellingen

en: No data
nl: Geen Data

en: Dark
nl: Donker

en: Light
nl: Licht

en: Publication
nl: Publicatie

en: Handdrawn
nl: Handgetekend

en: New Scheme
nl: Nieuw Schema

en: Confirm Scheme Removal
nl: Bevestig Schema Verwijdering

en: Really remove current scheme?
nl: Wil je echt het huidige schema verwijderen?

en: Change Scheme Name
nl: Wijzig Schema Naam

en: Enter new name for current scheme:
nl: Voeg een nieuwe naam toe aan het huidige schema

en: Select Background Color
nl: Selecteer Achtergrond Kleur

en: Export Calculated Spectrum
nl: Exporteer Berekend Spectrum

en: Tab Separated Values
nl: Tab gescheiden waarden

en: All Files
nl: Alle Bestanden

en: Import Spectra
nl: Importeer Spectra

en: Spectra Import
nl: Spectra importering

en: Unknown extension: %1
nl: Onbekende extentie: %1

en: Data Format
nl: Data Formaat

[ctx: noun, not verb]
en: Format:
nl: Formaat:

en: Load Spectral Data
nl: laad Spectraal Data

en: Tagged Image File Format
nl: Getagged beeld Bestandsformaat

en: Save Spectra Image
nl: Sla Spectra Beeld op

en: Invalid Filename
nl: Ongeldige Bestandsnaam

en: Error
nl: FOUT

en: A problem occurred while writing file %1
nl: Er is een probleem gebeurt tijdens het schrijven naar bestand %1

en: Success!
nl: Succes!

en: Image successfully written to %1
nl: Beeld Succesvol geschreven naar %1

en: Visualize spectral data from quantum chemistry calculations
nl: Visualiseer spectraal data van kwantum chemie berekeningen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2588 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hessianVibrationalCheck)
en: Vibrational Analysis
nl: Vibratie Analyse

en: No vibrational displacements exist.
nl: Er bestaat geen vibrationele verplaatsing.

en: Vibration
nl: Vibratie

en: Visualize vibrational modes from quantum chemistry calculations
nl: Visualiseer vibrationele modes van kwantum chemische berekeningen

en: Sorting %1 vibrations by frequency...
nl: Sorteer %1 vibraties per frequentie...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:162 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, animationButton)
en: Start &Animation
nl: Start &Animatie

en: Stop &Animation
nl: Stop &Animatie

en: Super Cell Builder...
nl: Super Cel Bouwer...

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: This document is currently an isolated molecule. You need to create a unit cell.
nl: Dit document is momenteel een geïsoleerde molecule. Je moet een cel-eenheid creëren.

en: Super Cell
nl: Super Cel

en: Build and display crystallographic super cells
nl: Bouw en Toon krystallografische super cellen

en: Orbitals
nl: Orbitalen

[ctx: A cube type of nothing - empty cube]
en: Nothing
nl: Niets

[ctx: Electrostatic potential surface type]
en: Electrostatic Potential
nl: Elektrostatisch Potentiaal

[ctx: Electron density surface type]
en: Electron Density
nl: Elektronen Dichtheid

[ctx: Molecular orbital surface type]
en: Molecular Orbital
nl: Moleculaire orbitaal

[ctx: Undefined cube type]
en: Error - undefined type
nl: Fout - ongedefinieerd type

en: Create Surfaces...
nl: Creëer Oppervlakten...

en: Abort Calculation
nl: Stop Berekeningen

en: Calculating VdW Cube
nl: Berekenen van VdW Kubus

[ctx: Molecular Orbital]
en: Calculating MO %L1
nl: MO berekenen %L1

en: Calculating Electron Density
nl: Berekenen van Elektronen Dichtheid

en: Electron Density
nl: Elektronen Dichtheid

en: Calculate molecular orbitals and other surfaces
nl: Berekenen van moleculaire orbitalen en andere oppervlaktes

en: GL widget was not correctly initialized in order to make a video
nl: GL widget is niet correct geïnitialiseerd om een video te maken

en: GL widget has no molecule
nl: GL widget heeft geen molecule

en: Building video
nl: Video maken

en: Could not run povray.
nl: Kon POV-Ray niet starten

en: Video file not written.
nl: Video bestand is niet geschreven

en: Could not run mencoder.
nl: Kon mencoder niet starten.

en: Set Aspect Ratio
nl: Aspectverhouding instellen

en: The current Avogadro scene is %1x%2 pixels large, and therefore has aspect ratio %3.
    You may keep this value, for example if you intend to use POV-Ray
    to produce an image of %4x1000 pixels, or you may enter any other positive value,
    for example 1 if you intend to use POV-Ray to produce a square image, like 1000x1000 pixels.
nl: De huidige Avogadro scene is %1x%2 pixels groot, En heeft dus een aspect ratio %3.
    Je mag deze waarde behouden, als u bijvoorbeeld POV-Ray wilt gebruiken
    om een afbeelding van %4x1000 pixels te maken, of je mag een andere positieve waarde ingeven,
    bijvoorbeeld 1als je POV-Ray wilt gebruiken om een vierkante afbeelding te produceren van bijvoorbeeld 1000x1000 pixels.

en: Connect
nl: Verbinden

en: Disconnect
nl: Verbinding verbreken

en: Track motion using Wii remotes
nl: Volg beweging door Wii remotes te gebruiken

en: Invalid OpenGL context.
    Either something is completely broken in your OpenGL setup (can you run any OpenGL application?), or you found a bug.
nl: Ongeldige OpenGL context.
    Ofwel is er iets totaal gebroken in je OpenGL setup (kan je een andere OpenGL applicatie uitvoeren?), of je hebt een bug gevonden.

en: Debug Information
nl: Debug informatie

en: View Size: %L1 x %L2
nl: Beeld Grootte: %L1 x %L2

en: No molecule set
nl: Geen molecule geset

en: Atoms: %L1
nl: Atomen :%L1

en: Bonds: %L1
nl: Bindingen: %L1

en: OBMol: index %1 out of reach.
nl: OBMol: index %1 te groot.

en: File type '%1' is not supported for reading.
nl: Het bestandstype '%1' is niet ondersteund.

en: File type for file '%1' is not supported for reading.
nl: Het bestandstype van bestand '%1' is niet ondersteund.

en: Reading molecule with index %1 from file '%2' failed.
nl: Het lezen van molecule met index %1 van bestand '%2' is mislukt.

en: replaceMolecule: index %1 out of reach.
nl: replaceMolecule: index %1 te groot.

en: File type '%1' is not supported for writing.
nl: Het bestandstype '%1' is niet ondersteund.

en: File type for file '%1' is not supported for writing.
nl: Het bestandstype van bestand '%1' is niet ondersteund.

en: Could not open file '%1' for writing.
nl: Kan het bestand '%1' niet openen om te schrijven.

en: Could not open file '%1' for reading.
nl: Kan het bestand '%1' niet openen om te lezen.

en: Replacing molecule with index %1 in file '%2' failed.
nl: Vervangen van molecule met index %1 in het bestand '%2' is mislukt.

en: File %1 cannot be opened for reading.
nl: Bestand '%1'  kan niet geopend worden om te lezen.

en: Reading a molecule from file '%1' failed.
nl: Het lezen van een molecule van '%1' gefaald.

en: File %1 can not be opened for writing.
nl: Bestand '%1' kan niet geopend worden om te schrijven.

en: Saving molecular file failed - could not rename original file.
nl: Opslaan van het molecule bestand is gefaald - kon het oorspronkelijke bestand niet hernoemen.

en: Saving molecular file failed - could not rename new file.
nl: Opslaan van het moleculaire bestand gefaald - kon het nieuwe bestand niet hernoemen.

en: Saving molecular file failed - could not remove old file.
nl: Opslaan van het moleculaire bestand gefaald - kon het oude bestand niet verwijderen.

en: Writing a molecule to file '%1' failed. OpenBabel function failed.
nl: Molecule schrijven naar '%1' gefaald. OpenBabel functie gefaald.

en: File %1 cannot be opened for writing.
nl: Bestand %1 kon niet geopend worden om te schrijven.

en: Writing conformers to file '%1' failed.
nl: Conformers schrijven naar bestand '%1' mislukt.

en: Periodic Table
nl: Periodiek systeem

en: No Description
nl: Geen Beschrijving

en: Unknown Python Engine
nl: Onbekende Python Engine

en: PythonEngine: checking
nl: PythonEngine: controleren

en:   - script has no 'Engine' class defined
nl:   - script heeft geen 'Engine' klasse gedefinieerd

en:   - no module
nl:   - geen module

en: Unknown Python Extension
nl: Onbekende Python Extensie

en: PythonExtension: checking
nl: PythonExtension: Controleren

en:   - script has no 'Extension' class defined
nl:   - script heeft geen 'Extension' klasse gedefinieerd

en: Unknown Python Tool
nl: Onbekende Python Tool

en: PythonTool: checking
nl: PythonTool: controleren

en:   - script has no 'Tool' class defined
nl:   - script heeft geen 'Tool' klasse gedefinieerd

en: Axis:
nl: As:

en: Align:
nl: Uitlijning:

en: Everything
nl: Alles

en: Align
nl: Uitlijnen

en: Align molecules to a Cartesian axis
nl: Lijn molecules uit langs een Cartesische as.

en: Align Settings
nl: Uitlijning instellingen

en: AutoOpt: Could not setup force field....
nl: AutoOpt: Kon het krachtveld niet instellen....

en: Force Field:
nl: Krachtveld

en: Steps per Update:
nl: Stappen per Update:

en: Algorithm:
nl: Algoritme

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:90 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlgorithmComboBox)
en: Steepest Descent
nl: Stijlste Afdaling

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:95 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlgorithmComboBox)
en: Conjugate Gradients
nl: Vervoeg Gradienten

en: Molecular Dynamics (300K)
nl: Moleculaire Dynamica (300K)

en: Molecular Dynamics (600K)
nl: Moleculaire Dynamica (600K)

en: Molecular Dynamics (900K)
nl: Moleculaire Dynamica (900K)

en: Fixed atoms are movable
nl: Gefixeerde atomen zjin beweegbaar

en: Ignored atoms are movable
nl: Genegeerde atomen zijn beweegbaar

en: AutoOptimization
nl: AutoOptimalisatie

en: Automatic optimization of molecular geometry
nl: Automatische optimalisatie van de moleculaire geometrie

en: AutoOptimization Settings
nl: AutoOptimalisatie Instellingen

en: Auto Rotation Tool
nl: Gereedschap voor Automatische Rotatie

en: x rotation:
nl: x-rotatie:

en: x rotation
nl: x-rotatie

en: y rotation:
nl: y-rotatie:

en: y rotation
nl: y-rotatie

en: z rotation:
nl: z-rotatie:

en: z rotation
nl: z-rotatie

en: AutoRotate
nl: AutoRotatie

en: Automatic rotation of molecules
nl: Automatische rotatie van de moleculen

en: AutoRotate Settings
nl: AutoRotatie Instellingen

[ctx: %L1 is the length of the bond]
en: Bond Length: %L1
nl: Bindings Lengte: %L1

en:  Show Angles
nl:  Toon hoeken

en:  Snap-to Bonds
nl:  Aanhaakbindingen

en: Snap-to Threshold:
nl: Aanhaakdrempel

en: Bond Centric Manipulation
nl: Binding-centrisch manipulatiehulpmiddel

en: Bond Centric Manipulate
nl: Binding-centrische manipulatie

en: Manipulation of bond lengths, angles, and torsions
nl: Manipulatie van bindingslengte, hoek en torso

en: Bond Centric Manipulate Settings
nl: Binding-centrische manipulatie Instellingen

[ctx: %L1 is distance, %2 is Angstrom symbol]
en: Distance (1->2): %L1 %2
nl: Afstand (1->2): %L1 %2

[ctx: %L1 is distance, %2 is Angstrom symbol]
en: Distance (2->3): %L1 %2
nl: Afstand (2->3): %L1 %2

en: Angle: %L1 °
nl: Hoek: %L1 °

[ctx: %L1 is distance, %2 is Angstrom symbol]
en: Distance (3->4): %L1 %2
nl: Afstand (3->4): %L1 %2

en: Dihedral Angle: %1 °
nl: Dihedrale Hoek: %1 °

en: Distance(s):
nl: Afstand(en):

en: Angle:
nl: Hoek:

en: Dihedral:
nl: Dihedrale hoek:

en: Measure
nl: Meet

en: Measure bond lengths, angles, and dihedrals
nl: Meet bindingslengtes, hoeken en diheralen

en: Measure Settings
nl: Meet instellingen

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Atom
nl: Voeg Atoom Toe

en: Delete Atom
nl: Verwijder Atoom

en: Add Bond
nl: Voeg Binding Toe

en: Delete Bond
nl: Verwijder Binding

en: Change Element
nl: Wijzig Element

en: Change Bond Order
nl: Wijzig bindings Orde

en: Draw Atom
nl: Teken Atoom

en: Draw Bond
nl: Teken Binding

en: Draw
nl: Teken

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Other...
nl: Ande...

en: Bond Order:
nl: Bindings Orde:

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleStrandRadio)
en: Single
nl: Enkel

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, doubleStrandRadio)
en: Double
nl: Dubbel

en: Triple
nl: Drievoudig

en: Adjust Hydrogens
nl: Pas Waterstoffen aan

en: Draw and edit atoms and bonds
nl: Teken en bewerk atomen en bindingen

en: Draw Settings
nl: Teken Instellingen

en: Manipulate
nl: Aanpassen

en: Translate, rotate, and adjust atoms and fragments
nl: Verschuif, roteer en wijzig atomen en fragmenten

en: Manipulate Settings
nl: Manipuleer instellingen

en: Manipulate Atom
nl: Manipuleer Atoom

en: Navigate
nl: Navigeren

en: Translate, rotate, and zoom around the current view
nl: Verschuif, roteer en zoom rond het huidige zicht

en: Navigate Settings
nl: Navigeer Instellingen

en: Selection Mode:
nl: Selectie Mode:

en: Atom/Bond
nl: Atoom/Binding

en: Residue
nl: Residu

en: Selection
nl: Selectie

en: Select atoms, residues, and molecules
nl: Selecteer Atomen, residuen en moleculen

en: Selection Settings
nl: Selectie instellingen

en: Symbol
nl: Symbool

en: Bond Length
nl: Bindingslengte

en: Bond Angle
nl: Bindingshoek

en: Dihedral Angle
nl: Dihedrale Hoek

en: Create/edit a z-matrix
nl: Creëer/bewerk een z-matrix

en: Z-Matrix Settings
nl: Z-Matrix Instellingen

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ResidueColorSettings)
en: Residue Color Settings
nl: Residue Kleur Instellingen

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color residues by:
nl: Kleur residuen per:

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:27 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorStyleComboBox)
en: Amino Colors
nl: Amino Kleuren

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:32 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorStyleComboBox)
en: Shapely Colors
nl: Vormkleuren

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:37 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorStyleComboBox)
en: Hydrophobicity
nl: Hydrofobiteit

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:435 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, originLabel) i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:145
en: Origin:
nl: Oorsprong

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomRadiusLabel)
en: Atom Radius:
nl: Atoom Straal:

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel)
en: Bond Radius:
nl: Bindingsstraal:

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacitySliderLabel) i18n: file: src/engines/qtaimsettingswidget.ui:157 i18n: file: src/engines/ringsettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel_2) i18n: file: src/engine
en: Opacity:
nl: Ondoorzichtigheid:

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:166 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showMulti) i18n: file: src/engines/wiresettingswidget.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showMultipleCheckBox)
en: Show Multiple Bonds
nl: Toon Meervoudige Bindingen

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Shape
nl: Vorm

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:334 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Sheet
nl: Blad

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:209 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:357 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Loop
nl: Lus

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:305 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
nl: Kleuren

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Dipole:
nl: Dipool

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:55 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dipoleType)
en: Dipole Moment
nl: Dipool Moment

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLabel)
en: Custom:
nl: Vrij:

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
nl: Breedte:

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cut-off radius:
nl: Afbreek-straal:

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:90 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Cut-off angle:
nl: Afbreek-hoek:

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:486 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color:
nl: Kleur:

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:568 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType) i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/ceviewoptionswidget.ui:1
en: None
nl: Geen

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Atom number
nl: Atoom nummer

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:117 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Element symbol
nl: Element symbool

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:127 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Symbol & Atom number
nl: Symbool- en atoomnummer

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:132 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Formal charge
nl: Formele lading

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:137 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Partial charge
nl: gedeeltelijke verandering

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Element name
nl: Element naam

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Residue number
nl: Residu nummer

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:588 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Unique ID
nl: Unieke ID

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:573 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond length
nl: Bindings lengte

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:578 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond number
nl: Bindings nummer

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:583 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond order
nl: Bindingsorde

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:24 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderType)
en: Backbone
nl: Hoofdketen

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:29 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderType) i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:90 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Lines
nl: Lijnen

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel_2) i18n: file: src/engines/sticksettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, radiusLabel)
en: Radius:
nl: Straal

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNitrogens)
en: Include Nitrogens
nl: Stikstof tonen

note: i18n: file: src/engines/spheresettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel_2)
en: VdW Opacity:
nl: VdW-dekking:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orbitalLabel) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1235 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orbitalthresh)
en: Orbital:
nl: Orbitaal:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:85 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Fill
nl: Vul

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:95 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Points
nl: Punten

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paddingLabel_2)
en: Draw Box:
nl: Teken Box:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:129 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_4)
en: Style:
nl: Stijl

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:140 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorCombo)
en: Selected Colors
nl: Geselecteerde Kleuren

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Colors:
nl: Kleuren:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:165 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_2)
en: Positive
nl: Positief

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:188 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_3)
en: Negative
nl: Negatief

note: i18n: file: src/engines/wiresettingswidget.ui:18 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDotsCheckBox)
en: Show Atoms
nl: Toon Atomen

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AnimationDialog)
en: Animate Trajectory
nl: Animeer Baan

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadButton)
en: Load File...
nl: Bestand laden...

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:171 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dynBondsBox)
en: Dynamic Bonds
nl: Dynamische Bindingen

[ctx: Continually re-run the animation in a loop]
note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:178 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loopBox)
en: Loop
nl: Herhaling

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:225 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveVideoButton)
en: Save as .avi...
nl: Opslaan als .avi...

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:145 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyButton)
en: Apply
nl: Toepassen

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systematicOptionsGroupBox) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2598 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hessianMethodBox)
en: Method
nl: Methode

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomLabel)
en: Number of atoms:
nl: Aantal atomen:

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondsLabel)
en: Number of rotatable bonds:
nl: Aantal roteerbare bindingen:

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of conformers
nl: Aantal conformers

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:111 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Convergence
nl: Convergentie

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:170 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:849 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Energy
nl: Energie

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConstraintsDialog)
en: Constraints
nl: Beperkingen

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:26 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Add Constraints
nl: Voeg beperkingen toe

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:48 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Ignore Atom
nl: Negeer Atoom

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Fix Atom
nl: Herstel Atoom

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Fix Atom X
nl: Herstel Atoom X

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:63 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Fix Atom Y
nl: Herstel Atoom Y

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:68 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Fix Atom Z
nl: Herstel Atoom Z

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:73 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Distance
nl: Afstand

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:83 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Torsion angle
nl: Torsie hoek

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Atom Indices
nl: Atoom Indices

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:120 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsAdd)
en: Add
nl: Toevoegen

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:132 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
nl: Opties

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsSave)
en: Save
nl: Opslaan

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsLoad)
en: Load
nl: Laden

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:185 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsDelete)
en: Delete Selected
nl: Delete geselecteerde

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsDeleteAll)
en: Delete All
nl: Delete alles

note: i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/cetranslatewidget.ui:181 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_units) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:387 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordCombo) i18n: file: src/extensions/qu
en: Cartesian
nl: Cartesiaans

note: i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/ceviewoptionswidget.ui:203 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_numCells) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2177 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, miscAllRadio)
en: All
nl: Alle

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FileImportDialog)
en: File Import...
nl: Importeer Bestand...

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:127
en: Filename:
nl: Bestandsnaam:

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName) i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName2) i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:67 i18n: ectx: property 
en: Browse...
nl: Bladeren...

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:47 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Par File:
nl: Par Bestand:

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ForceFieldDialog)
en: Setup Force Field
nl: Stel Krachtveld In

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:25 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Force Field
nl: Krachtveld

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:59 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:72 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinp
en: Geometry Optimization
nl: Geometrie Optimalisation

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of steps
nl: Aantal stappen

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Algorithm
nl: Algorithme

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bpCombo) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:387 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Other
nl: Ander

note: i18n: file: src/extensions/insertfragmentdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertFragmentDialog)
en: Insert Fragment...
nl: Voeg Fragment in...

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Peptide Builder
nl: Peptide Bouwer

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:76 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_4)
en: Aspartic acid
nl: Aspartinezuur

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:96 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_6)
en: Glutamic acid
nl: Glutaminezuur

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:206 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_13)
en: Phenylalanine
nl: Fenylalanine

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:263 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Amino Acids:
nl: Aminozuren:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:270 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Sequence (N to C):
nl: Sequentie (N naar C):

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:280 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Stereochemistry:
nl: Stereochemie:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:354 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Structure:
nl: Structuur:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:362 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Straight Chain
nl: Rechte Keten

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:367 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Alpha Helix
nl: Alfa Helix

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:372 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Beta Sheet
nl: Beta Blad

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:450 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Chain Number:
nl: Ketting Nummer:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:457 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, chainNumberCombo)
en: The chain number for the new peptide
nl: Het Kettingnummer voor de nieuwe peptide

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MolecularPropertiesDialog)
en: Molecule Properties
nl: Molecule Eigenschappen

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, molWeightLabel)
en: Molecular Weight (g/mol):
nl: Molecule Gewicht (g/mol):

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formulaLabel)
en: Chemical Formula:
nl: Chemische Formule:

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomsLabel)
en: Number of Atoms:
nl: Aantal Atomen:

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondsLabel)
en: Number of Bonds:
nl: Aantal Bindingen

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:50 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, residuesLabel)
en: Number of Residues:
nl: Aantal Residuen

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, energyLabel)
en: Energy (kJ/mol):
nl: Energie (kJ/mol)

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:64 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dipoleLabel)
en: Dipole Moment (D):
nl: Dipool Moment (D):

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName)
en: Select...
nl: Selecteer...

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:118 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close) i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:847 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1633 i1
en: Close
nl: SluitenG

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:137 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Resolution:
nl: Resolutie:

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:160 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, transparency)
en: Set the background color to be transparent
nl: Zet de achtergrondkleur transparant

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:163 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, transparency)
en: Alpha transparency
nl: Alfa transpirantie

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Command:
nl: Commando:

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:209 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Path:
nl: Pad

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:81 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, title) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1614 
en: Title:
nl: Titel

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:97
en: Processors:
nl: Processoren:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:800 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, enableFormButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1590 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:499 i18n: file: src/extensions/quantum
en: Use Form
nl: Gebruiksvorm

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:833 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:3001 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:532 i18n: file: src/extensions/quantuminp
en: Compute...
nl: Bereken...

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:840 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1626 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:3008 i18n: file: src/extensions/quantuminp
en: Generate...
nl: Genereer...

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:137 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:185 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicCalculateCombo) i18n: file: src/extensi
en: Single Point Energy
nl: Enkel Punt Energie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:156 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, theory) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:169 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.u
en: Theory:
nl: Theorie:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, basis) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:574 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialog.ui:17
en: Basis Set:
nl: Basis Verzameling:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessefpmatchdialog.ui:16 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GamessEfpMatchDialog)
en: EFP Matches
nl: EFP Overeenkomsten

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessefpmatchdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Group Label:
nl: Groep Label:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:24 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicWidget)
en: &Basic Setup
nl: &Basis Setup

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:110 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicWithRightCombo)
en: Core Potential
nl: Kern Potentiaal

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:169 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1216 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.
en: Multiplicity:
nl: Multipliciteit:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicCalculateCombo)
en: Equilibrium Geometry
nl: Evenwichts Geometrie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:200 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicCalculateCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:82 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extens
en: Frequencies
nl: Frequenties

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:254 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2713 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, statPointCalculateButton) i18n: file: src/extensions/surfaces/surf
en: Calculate
nl: Bereken

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:264 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
nl: Breedte

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:300 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:291 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.
en: Charge:
nl: Lading:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:320 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicOnRightCombo)
en: Neutral
nl: Neutraal

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:354 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: &Advanced Setup
nl: Ge&avanceerde Setup

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:388 i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Advanced
nl: Geavanceerd

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:417 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:859 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Hessian
nl: Hessiaan

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:422 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Stat Point
nl: Stat Punt

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:433 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: System
nl: Systeem

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:438 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: MO Guess
nl: MO Gok

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:482 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisECPCombo)
en: Read
nl: Lees

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:749 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisPolarCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1875 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDiagonalizationCombo)
en: Default
nl: Standaard

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:782 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_20)
en: #F Heavy Atom Polarization Functions:
nl: #F Zware Atoom Polarisatie Functies:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:792 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_21)
en: #light Atom Polarization Functions:
nl: #lichte Atoom Polarisatie Functies:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:809 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Polar:
nl: Polair:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:864 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Optimization
nl: Optimalisatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:884 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Gradient Extremal
nl: Gradient Extremum

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:894 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Energy Surface
nl: Energie Oppervlakte

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:919 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Finite Electric Field
nl: Eindig Elektrisch Veld

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:929 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Global Optimization
nl: Globale Optimalisatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:939 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: FMO Optimization
nl: FMO Optimalisatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:944 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Raman Intensities
nl: Raman Intensiteit

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:954 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Make EFP
nl: Maak EFP

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1005 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlSCFCombo)
en: None (CI)
nl: Geen (CI)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1076 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Localization Method:
nl: Localisatie Methode:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1121 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCICombo)
en: CI Singles
nl: CI Singels

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1126 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCICombo)
en: Full Second Order CI
nl: Volledige Tweede Orde CI

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1131 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCICombo)
en: General CI
nl: Algemene CI

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCCCombo)
en: LCCD: Linearized CC
nl: LCCD: Gelineariseerde CC

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1231 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Normal Run
nl: Normale Uitvoering

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1236 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Check
nl: Controle

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1270 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Molecule Charge:
nl: Molecule Lading:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1304 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, controlMP2Check)
en: Use MP2
nl: Gebruik MP2

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1330 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, controlDFTCheck)
en: Use DFT
nl: Gebruik DFT

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1379 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: # of Z-Matrix Variables
nl: # Z-Matrix Variabelen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1417 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Order of Principal Axis:
nl: Orde van de Hoofdassen:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1424 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Coordinate Type:
nl: Coordinaat Type:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1554 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: Unique cartesian Coords.
nl: Unieke cartesische Coördinaten

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1564 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: Cartesian coordinates
nl: Cartesische Coördinaten

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1597 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSymmetryCheck)
en: Use Symmetry During Calculation
nl: Gebruik Symmetrie tijdens Berekeningen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1607 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Units:
nl: Eenheden:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1698 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Minutes
nl: Miinuten

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1703 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Hours
nl: Uren

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1708 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Days
nl: Dagen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1713 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Weeks
nl: Weken

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1718 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Years
nl: Jaren

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1752 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemMemoryCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1796 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDDICombo)
en: MegaWords
nl: MegaWoorden

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1839 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systemForceCheck)
en: Force Parallel Methods
nl: Forceer Parallelle Methoden

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1898 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: Time Limit:
nl: Tijds Limiet:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1912 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2498 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_43)
en: Memory:
nl: Geheugen:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1919 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Diagonalization Method:
nl: Diagonalisatie Methode:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1955 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systemExternalCheck)
en: Use External Data Representation for Messages
nl: Gebruik Externe Data Representatie voor Berichten

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2011 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Guess:
nl: Begin Gok:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2032 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moGuessInitialCombo)
en: MO Read ($VEC)
nl: MO Lees ($VEC)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2037 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moGuessInitialCombo)
en: MO Saved (DICTNRY)
nl: MO Opgeslagen (DICTNRY)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2042 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moGuessInitialCombo)
en: Skip
nl: Overslaan

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2065 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moGuessRotateCheck)
en: Rotate Alpha and Beta Orbitals
nl: Roteer Alfa en Beta Orbitalen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2072 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moGuessPrintCheck)
en: Print the Initial Guess
nl: Toon de Begin Gok

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2096 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscInterfaceGroup)
en: GAMESS Interface to Other Codes
nl: GAMESS Interface naar Andere Codes

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2133 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscForceGroup)
en: Force a Check Run Type
nl: Forceer een Check Run Type

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2202 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, miscWaterCheck)
en: Solvate with Water
nl: Solveer met water

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2241 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scfGenerateCheck)
en: Generate UHF Natural Orbitals
nl: Genereer UHF Natuurlijke Orbitalen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2255 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scfComputeCheck)
en: Compute Only Changed in Fock Matrix
nl: Bereken Enkel Gewijzigde in Fock Matrix

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2297 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: LYP: Lee-Yang-Parr correlation
nl: LYP: Lee-Yang-Parr correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2302 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: SVWN: Slater exchange + VWN correlation
nl: SVWN: Slater uitwisseling + VWN correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2307 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: BVWN: BECKE exchange + VWN5 correlation
nl: BVWN: BECKE uitwisseling + VWN5 correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2312 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: BLYP: BECKE exchange + LYP correlation
nl: BLYP: BECKE uitwisseling + LYP correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2322 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: Gill 1996 exchange
nl: Gill 1996 uitwisseling

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2327 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: Perdew-Burke-Ernzerhof (PBE) exchange
nl: Perdew-Burke-Ernzerhof (PBE) uitwisseling

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2332 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: OP: One-parameter Progressive correlation
nl: OP: Eén-parameter Progressieve correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2337 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: SLYP: SLATER + Lee-Yang-Parr (LYP) correlation
nl: SLYP: SLATER + Lee-Yang-Parr (LYP) correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2342 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: SOP: SLATER + OP correlation
nl: SOP: SLATER + OP correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2347 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: BOP: BECKE exchange + OP correlation
nl: BOP: BECKE exchange + OP correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2352 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: BVWN: GILL exchange + VWN5 correlation
nl: BVWN: GILL exchange + VWN5 correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2357 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: GLYP: GILL exchange + LYP correlation
nl: GLYP: GILL exchange + LYP correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2362 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: PBEVWN: PBE exchange + VWN6 correlation
nl: PBEVWN: PBE exchange + VWN6 correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2367 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: PBELYP: PBE exchange +LYP correlation
nl: PBELYP: PBE exchange +LYP correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2372 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: PBEOP: PBE exchange + OP correlation
nl: PBEOP: PBE exchange + OP correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2377 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: BHHLYP: HF and BECKE exchange + LYP correlation
nl: BHHLYP: HF and BECKE exchange + LYP correlatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2403 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftMethodCombo)
en: Grid
nl: Rooster

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2408 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftMethodCombo)
en: Grid-Free
nl: Rooster-Vrij

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2438 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40) i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:187 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Method:
nl: Methode:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2462 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mp2IntegralGroup)
en: AO Integral Storage
nl: AO Gehele Opslag

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2471 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mp2DuplicatedRadio)
en: Duplicated on Each Node
nl: Gedupliceerd op Iedere Knoop

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2478 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mp2DistributedRadio)
en: Distributed Across All Nodes
nl: Verdeeld over Alle Knopen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2491 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_45)
en: words
nl: Woorden

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2505 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mp2ComputeCheck)
en: Compute MP2 Properties
nl: Bereken MP2 Eigenschappen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2525 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mp2LocalizedCheck)
en: Use Localized Orbitals
nl: Gebruik Gelocaliseerde Orbitalen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2532 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: # of Core Electrons:
nl: # Kern Elektronen:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2539 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mp2TransformationGroup)
en: Transformation Method
nl: Transformatie Methode

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2548 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mp2TwoRadio)
en: Two Phase Bin Sort
nl: Twee Fase Bin Sortering

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2555 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mp2SegmentedRadio)
en: Segmented Transformation
nl: Segment Transformatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2604 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hessianAnalyticRadio)
en: Analytic
nl: Analytisch

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2614 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hessianNumericRadio)
en: Numeric
nl: Numeriek

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2638 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Displacement Size:
nl: Verplaatsings Grootte:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2645 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hessianPurifyCheck)
en: Purify Hessian
nl: Verproper Hessiaan

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2659 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: bohrs
nl: bohr

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2693 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statPointHessianGroup)
en: Initial Hessian
nl: Initieele Hessiaan

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2699 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, statPointGuessButton)
en: Guess (+ define)
nl: Gok (+definieer)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2706 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, statPointReadButton)
en: Read (from $HESS)
nl: Lees (van $HESS)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2723 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statPointUpdateCheck)
en: Update Step Size
nl: Update Stap Grootte

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2769 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Jump Size:
nl: Sprong grootte:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2776 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statPointStationaryCheck)
en: Stationary Point
nl: Stationair Punt

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2786 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_51)
en: Optimization Method:
nl: Optimalisatie Methode:St

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2796 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Step Size
nl: Stap Grootte:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2819 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_49)
en: Initial:
nl: Initieel:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2868 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statPointOptimizationCombo)
en: Rational Function Optimization
nl: Rationale Functie Optimelisatie

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2873 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statPointOptimizationCombo)
en: Quadratic Approximation
nl: Quadratische Benadering

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2896 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_53)
en: steps
nl: stappen

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2918 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_46)
en: Recalculate Hessian Every:
nl: Herbereken de Hessiaan Elke:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2928 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: Follow Mode:
nl: Volg Mode

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2938 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_34)
en: Maximum Steps:
nl: Maximum Stappen:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2971 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetAllButton)
en: Reset All
nl: Reset Alles

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2978 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Defaults
nl: Standaarden

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:48 i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialog.ui:48 i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdi
en: Calculation:
nl: Berekening:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:371 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:400 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialo
en: Format:
nl: Formaat:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GaussianInputDialog)
en: Gaussian Input
nl: Gaussiaanse Input

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:350 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outputCombo)
en: Standard
nl: Standaard

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:159 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, multiplicityCombo)
en: Quartet
nl: kwartet

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:29 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, loadTab)
en: Load Shaders
nl: Laad Shaders

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:35 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Shader Name:
nl: Shader Naam:

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:162 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, shaderTab) i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:245 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, shaderButton)
en: Assign Shader
nl: Wijs Shader toe

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Shader Program:
nl: Shader Programma:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpectraDialog)
en: Spectra Visualization
nl: Spectra Visualizatie

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:48 i18n: ectx: property (toolTip), widget (Avogadro::PlotWidget, plot)
en: Controls:
    Double left click: Restore default axis limits
    Right click + drag: Move plot
    Middle click + drag: Zoom to region
    Scroll wheel: Zoom to cursor
nl: Controls:
    Dubbelklikken: Herstel standaard assen limieten
    Rechts klikken + slepen: Verplaats Plot
    Midden klikken + slepen: Zoom naar de regio
    Scrollen : Zoom naar de cursor

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:77 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_loadSpectra)
en: &Load data...
nl: Laad data...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Close
nl: Sluiten

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:161 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Calculated Spectra:
nl: Berekende Spectra:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:174 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_colorCalculated) i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_colorImported) i18n: file: src/extensions/spectra/spectradial
en: Set Color...
nl: Zet Kleur...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:181 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Imported Spectra:
nl: Geïmorteerde Spectra

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_font)
en: Change Font...
nl: Wijzig Font...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:230 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_calculate) i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:243 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_import)
en: Show
nl: Toon

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:259 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_import)
en: &Import...
nl: &Importeren

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:272 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background:
nl: Achtergrond:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:298 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Foreground:
nl: Voorgrond:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:327 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_newScheme)
en: New...
nl: Nieuw

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:343 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_removeScheme)
en: Remove...
nl: Verwijder...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:356 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_renameScheme)
en: Rename...
nl: Hernoem...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:395 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: &Schemes:
nl: &Schema's:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:411 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_export)
en: &Export...
nl: &Exporteren...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:467 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: &Width:
nl: &Breedte:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:496 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: &Height
nl: &Hoogte:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:519 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: &Filename:
nl: &Bestandsnaam:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:595 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_imageSave)
en: &Save Image...
nl: &Sla afbeelding op...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:628 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cb_imageFontAdjust)
en: Use an optimized value for the font size instead of the scheme-specified value (screen to image point sizes don't translate well!)
nl: Gebruike een geoptimaliseerde waarde voor de lettergrootte van de schema-gespecificeerde waarde (scherm naar afbeelding punt groottes geven niet goed weer)

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:631 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_imageFontAdjust)
en: Auto-adjust F&ont Size
nl: Auto-aanpassen Lettergr&ootte

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_cd.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: file: src/extensions/spectra/tab_ir_raman.ui:200 i18n: file: src/extensions/spectra/tab_uv.ui:26
en: &Gaussian Width:
nl: &Gaussiaanse breedte:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_cd.ui:68 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_labelPeaks) i18n: file: src/extensions/spectra/tab_ir_raman.ui:393 i18n: file: src/extensions/spectra/tab_uv.ui:68
en: &Label peaks
nl: &Label toppen

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_ir_raman.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: &Y Axis Units:
nl: &Y As eenheden:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Nucleus:
nl: Kern:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: &Reference:
nl: &Referentie:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:46 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Gaussian &Width:
nl: &Gaussiaanse breedte:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_resetAxes)
en: Reset &Plot Axes
nl: Reset &Plot Assen

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:105 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_labelPeaks)
en: Label Peaks:
nl: Label Toppen:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VibrationWidget)
en: Molecular Vibrations
nl: Moleculaire Vibraties

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:133 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, animationSpeedCheckBox)
en: higher frequency vibrations will show faster movement
nl: vibraties op hogere frequantie zullen een snellere beweging tonen

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:136 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animationSpeedCheckBox)
en: Animation speed set by frequency
nl: Animatie snelheid bepaald door frequentie

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayForcesCheckBox)
en: Display force &vectors
nl: Toon kracht &vectoren

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SuperCellDialog)
en: Super Cell Parameters
nl: Super Cel Parameters

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:22 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Super Cell Options
nl: Super Cel Opties

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:28 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, aRepeatLabel)
en: A repeat:
nl: A herhaal:

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bRepeatLabel)
en: B repeat:
nl: B herhaal:

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cRepeaLabel)
en: C repeat:
nl: C herhaal:

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:86 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateCell)
en: Generate Cell
nl: Genereer Cel

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/orbitalsettingsdialog.ui:48 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: src/extensions/surfaces/orbitalwidget.ui:70
en: Low
nl: Laag

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/orbitalsettingsdialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_quality) i18n: file: src/extensions/surfaces/orbitalwidget.ui:80
en: High
nl: Hoog

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/orbitalwidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrbitalWidget) i18n: file: src/tools/manipulatesettingswidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManipulateSettingsWidget) i18n: file: src/tools/navigatesettingswidget
en: Form
nl: Vorm

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SurfaceDialog)
en: Create Surfaces
nl: Creëer Oppervlaktes

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Surface Type:
nl: Oppervlakte Type:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:46 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, surfaceCombo) i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:125 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorByCombo)
en: Electrostatic Potential
nl: Elektrostatisch Potentiaal

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Color By:
nl: Kleur Per:

[ctx: low resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:207 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
nl: Laag

[ctx: high resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
nl: Hoog

[ctx: very high resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:222 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very High
nl: Zeer Hoog

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:272 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Isosurface cutoff value
nl: Isooppervlakte cutoff waarde

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:275 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Iso Value:
nl: Iso Waarde:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:327 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, engineCombo)
en: New Display
nl: Nieuwe Display

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:377 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced...
nl: Geavanceerd...

note: i18n: file: src/tools/pythonsettingswidget.ui:25 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Python Settings
nl: Python instellingen

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Selected Atoms
nl: Importeer geseelecteerde atomen

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Atom
nl: verwijder atoom
