avogadro - en to da translation catalogue (598 entries)

en: Color by Index
da: Farv efter Index

en: Color by Index (red, orange, yellow, green, blue, violet).
da: Farv efter Index (rød, orange, gul, grøn, blå, violet).

en: Color by Partial Charge
da: Farv efter delvis ladning

en: Color by atomic partial charge (blue = positive, red = negative.
da: Farv efter atomlading (blå = positiv, rød = negativ)

en: Custom Color:
da: Brugerdefineret farve:

en: Custom Color
da: Brugerdefineret farve

en: Set custom colors for objects
da: Vælg brugerdefinerede farver for objekter

en: Color by Distance
da: Farv efter afstand

en: Color by distance from the first atom.
da: Farv efter afstand fra det første atom

en: Color by Element
da: Farv efter grundstof

en: Color by Element (carbon = grey, oxygen = red, ...).
da: Farv efter grundstof (kulstof = grå, oxygen = rød, ... )

en: Color by Residue
da: Farv efter rest

en: Color by Residue (amino acid type, hydrophobicity, ...
da: Farv efter rest (aminosyrere, hydrofobi, ...

en: SMARTS Pattern:
da: SMARTS-mønster:

en: Highlight Color:
da: Fremhævningsfarve:

en: Color by SMARTS Pattern
da: Farve efter SMARTS-mønster

en: Boron
da: Bor

en: Carbon
da: Kulstof

en: Nitrogen
da: Kvælstof

en: Oxygen
da: Ilt

en: Fluorine
da: Fluor

en: Sodium
da: Natrium

en: Aluminum
da: Aluminium

en: Silicon
da: Silicium

en: Phosphorus
da: Fosfor

en: Sulfur
da: Svovl

en: Chlorine
da: Klor

en: Potassium
da: Kalium

en: Chromium
da: Krom

en: Manganese
da: Mangan

en: Iron
da: Jern

en: Cobalt
da: Kobolt

en: Nickel
da: Nikkel

en: Copper
da: Kobber

en: Zinc
da: Zink

en: Arsenic
da: Arsen

en: Selenium
da: Selen

en: Bromine
da: Brom

en: Molybdenum
da: Molybdæn

en: Silver
da: Sølv

en: Antimony
da: Antimon

en: Tellurium
da: Tellur

en: Iodine
da: Jod

en: Cesium
da: Cæsium

en: Lanthanum
da: Lanthan

en: Praseodymium
da: Praseodym

en: Neodymium
da: Neodym

en: Tantalum
da: Tantal

en: Tungsten
da: Wolfram

en: Platinum
da: Platin

en: Gold
da: Guld

en: Mercury
da: Kviksølv

en: Thallium
da: Tallium

en: Lead
da: Bly

en: Astatine
da: Astat

en: Uranium
da: Uran

en: Roentgenium
da: Røntgenium

en: Unknown
da: Ukendt

en: Engines
da: Motorer

en: Axes
da: Akser

en: Renders the x, y, and z axes at the origin
da: Render x, y og z akserne ved origo

en: Ball and Stick
da: Bold og stav

en: Renders primitives using Balls (atoms) and Sticks (bonds)
da: Render primitiver med kugler (atomer) og stave (bindinger)

en: Cartoon
da: Tegneserie

en: Renders protein secondary structure
da: Render protein sekundære struktur

en: Dipole
da: dipolære

en: Renders molecular dipole moments
da: Render molekylære dipolaritet

en: Force
da: Kraft

en: Renders force displacements on atoms
da: Render kraftforskydning på atomer

en: Hydrogen Bond
da: Hydrogen-binding

en: Renders hydrogen bonds
da: Gengiver hydrogen-bindinger

en: Select Atom Labels Color
da: Vælg farve for atometiketter

en: Select Bond Labels Color
da: Vælg farve for bindingsetiketter

en: Select Atom Labels Font
da: Vælg skrifttype for atometiketter

en: Select Bond Labels Font
da: Vælg skrifttype for bindingsetiketter

en: Label
da: Etiket

en: Renders atom and bond labels
da: Render atom- og bindingsetiketter

en: Renders atoms as tetrahedra, octahedra, and other polygons
da: Render atomer som tetraeder, oktraeder eller andre polygoner

en: Renders primitives using QTAIM properties
da: Tegner elementer med brug af QTAIM-egenskaber

en: Ribbon
da: Bånd

en: Renders protein backbones as ribbons
da: Render protein-rygrad som bånd

en: Renders rings with colored planes
da: Render ringe med farvede flader

en: Simple Wireframe
da: Simpel trådramme

en: Renders bonds as wires (lines), ideal for large molecules
da: Render bindinger som tråde (linier), godt til store molekyler

en: Van der Waals Spheres
da: Van der Waals sfærer

en: Renders atoms as Van der Waals spheres
da: Gengiver atomer som Van der Waals' sfærer

en: Stick
da: Stang

en: Renders molecules as sticks
da: Render molekyler som pinde

[ctx: Van der Waals isosurface with a cutoff of %1]
en: Van der Waals, isosurface = %L1
da: Van der Waals, isooverflade = %L1

[ctx: Electron density isosurface with a cutoff of %1]
en: Electron density, isosurface = %L1
da: Elektrontæthed, isooverflade = %L1

[ctx: %1 is mesh name, %2 is the isosurface cutoff]
en: %1, isosurface = %L2
da: %1, isoflade = %L2

en: Surfaces
da: Overflader

en: Renders molecular isosurface meshes
da: Render molekylær isooverflade struktur

en: Wireframe
da: Trådramme

en: Renders bonds as wires (lines), ideal for very large (bio)molecules
da: Render bindinger sim tråde (linier), godt til meget store (bio) molekyler

en: Extensions
da: Udvidelser

en: All files
da: Alle filer

en: DL-POLY HISTORY files
da: DL-POLY HISTORIK-filer

en: Save Video File
da: Gem video fil

en: video files (*.avi)
da: video file (*.avi)

en: Adding .avi extension
da: Tilføj .avi filendelse

en: E&xtensions
da: Udvidelser

en: Cannot read file format of file %1.
da: Kan ikke læse filformatet på filen %1.

en: Read trajectory file %1 failed.
da: Læsning af banefil %1 fejlede.

en: Must specify a valid .avi file name
da: Skal vælge en gyldig .avi fil

en: GL widget was not correctly initialized in order to save video
da: GL widget bliv ikke initialiseret korrekt, så videoen kan ikke gemmes

en: Invalid video filename.  Must include full directory path
da: Ugyldigt video filnavn. Hele stien til filen skal inkluderes

en: Invalid video filename.  Must include full directory path and name, ending with .avi
da: Ugyldigt video filnavn. Hele stien til filen, samt filnavnet med .avi endelse, skal inkluderes

en: Could not determine format from filename: %1
da: Kunne ikke bestemme format ud fra filnavn: %1

en: Could not set format: %1
da: Kunne ikke angive format: %1

en: Problem reading traj file %1
da: Problemer med at læse taj filen %1

en: Trajectory file %1 disagrees on the number of atoms in the present molecule
da: Banefil %1 er ikke enig med antallet af atomer i nuværende molekyle

en: Animate trajectories, reactions, and vibrations.
da: Animer bane, reaktioner og vibrationer

en: No unit cell defined for molecule -- cannot use fractional coordinates.
da: Ingen enhedscelle defineret for molekyle - kan ikke bruge fraktionelle koordinater.

en: Cartesian Editor...
da: Kartesiansk editor...

note: i18n: file: src/extensions/swcntbuilder/swcntbuilderwidget.ui:206 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_build)
en: &Build
da: &Byg

en: Cartesian coordinates editor
da: Kartesisk koordinat-editor

en: Number of atoms: %1
da: Antal atomer: %1

en: Number of rotatable bonds: %1
da: Antal af roterbare bindinger: %1

en: Add constraint
da: Tilføj afhængighed

en: Your molecule must contain at least one atom to add a constraint
da: Dit molekyle skal indeholde mindst et atom for at kunne tilfæje en afhængighed

en: Your molecule must contain at least two atoms to add a bond constraint
da: Dit molekyle skal indeholde mindst to bindinger for at kunne tilføje en bindingsafhængighed

en: Your molecule must contain at least three atoms to add an angle constraint
da: Dit molekyle skal indeholde mindst tre atomer for at kunne tilføje en vinkelafhængighed

en: Your molecule must contain at least four atoms to add a torsion constraint
da: Dit molekyle skal have mindst 4 atomer for at tilføje en drejningsgrænse

en: &Crystallography
da: Krystallografi

en: &Reduce
da: &Reducer

en: &Settings
da: &Indstillinger

en: &Length Unit
da: &Længdeenhed

en: &Angle Unit
da: &Vinkelenhed

en: &View
da: &Vis

en: Hide &Editors
da: Skjul &editorer

en: Show &Editors
da: Vis &editorer

[ctx: Unit cell lattice]
en: Lattice Type: %1
da: Gittertype: %1

en: Unit cell volume: %L1%2
da: Volumen af enhedscelle: %L1%2

en: Remove &Unit Cell
da: Fjern &enhedscelle

en: Add &Unit Cell
da: Tilføj &enhedscelle

en: Undefined
da: Udefineret

[ctx: Lattice type]
en: Orthorhombic
da: Orthorhombisk

[ctx: Lattice type]
en: Cubic
da: Kubisk

en: Paste Crystal
da: Indsæt krystal

en: I&mport Crystal from Clipboard...
da: I&mporter krystal fra udklipsholder...

en: &Wrap Atoms to Cell
da: &Fold atomer til celle

en: &Translate Atoms...
da: &Translater atomer...

en: Rotate To Standard &Orientation
da: Roter til standard&orientering

en: Scale Cell To &Volume...
da: Skalér celle til &volumen...

en: &Fill Unit Cell
da: &Fyld enhedscelle

en: Reduce Cell (&Primitive)
da: Reducer celle (&primitiv)

en: Reduce Cell (&Niggli)
da: Reducer celle (&Niggli)

en: &Angstrom
da: &Ångstrøm

en: &Degree
da: &Grad

en: Display &cartesian coordinates
da: Vis &kartesiske koordinater

en: Display &fractional coordinates
da: Vis &fraktionelle koordinater

en: Preserve &Cartesian Coordinates During Cell Modification
da: Bevar &kartesiske koordinater under ændring af celle

en: Preserve &Fractional Coordinates During Cell Modification
da: Bevar &fractionelle koordinater under ændring af celle

en: Display &cartesian matrix
da: Vis &kartesisk matrix

en: Display &fractional matrix
da: Vis &fraktionel matrix

en: Display as &row vectors
da: Vis som &rækkevektorer

en: Display as &column vectors
da: Vi som &søjlevektorer

en: Fill Unit Cell
da: Fyld enhedscelle

en: Select tolerance in current cartesian units:
da: Vælg tolerance i nuværende kartesiske enheder:

en: Trajectory...
da: Bane...

en: &File
da: &Fil

en: Import
da: Importér

en: Open chemical file format
da: Åben chemical filformatet

en: Chemical files (*.xyz)
da: Chemical filer (*.xyz)

en: Open parameter file
da: Åben parameter fil

en: Chemical files (*.parm7)
da: Chemical filer (*.parm7)

en: Import Trajectory
da: Importer bane

en: Import trajectory files
da: Importer banefil

en: &Optimize Geometry
da: &Optimer geometri

en: Setup Force Field...
da: Indstil kraftfelt

en: Calculate Energy
da: Udregn energi

en: Conformer Search...
da: Søg efter konformationer

en: Constraints...
da: Afhængigheder

en: Ignore Selection
da: Ignorér markering

en: Fix Selected Atoms
da: Ret valgte atomer

en: &Molecular Mechanics
da: &Molekylær Mekanik

en: Energy = %L1 %2
da: Energi = %L1 %2

en: Geometric Optimization
da: Geometrisk Optimering

en: Forcefield Optimization
da: Kraftfelt Optimering

en: Cancel
da: Annullér

en: Systematic Rotor Search
da: Systematisk rotor søgning

en: Random Rotor Search
da: Tilfældig rotor søgning

en: Weighted Rotor Search
da: Vægtet rotor søgning

en: ForceField
da: KraftFelt

en: Optimize molecules and generate conformers using molecular mechanics force fields
da: Optimiser molekyler og generer konformationer ved at bruge mekanisk kraftfelter

en: Export
da: Eksportér

en: Export Vector Graphics
da: Eksportér vektorgrafik

en: Change H to Methyl
da: Ændre H til Methyl

en: H to Methyl
da: H til Methyl

en: Transform hydrogens to methyl groups
da: Ændre hydrogen til metylgrupper

en: Add Hydrogens
da: Tilføj brintatomer

en: Add Hydrogens for pH...
da: Tilføj H til pH

en: Remove Hydrogens
da: Fjern brintatomer

en: Add Hydrogens for pH
da: Til hydrogen til pH

en: Hydrogens
da: Hydrogen

en: Add or remove hydrogens
da: Tilføj eller fjern hydrogen

en: &Insert
da: &Indsæt

en: SMILES...
da: SMILES,,,

en: Insert SMILES
da: Indsæt SMILES

en: Insert SMILES fragment:
da: Indsæt SMILES fragment:

en: Insert Fragment
da: Indsæt fragment

en: Insert molecular fragments for building larger molecules
da: Indsæt molekylærfragmenter for at bygge størrer molekyler

en: Peptide...
da: Peptid...

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertPeptideDialog) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:515 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertButton)
en: Insert Peptide
da: Indsæt peptid

en: Insert oligopeptide sequences
da: Indsæt oligopeptide sekvenser

en: Molecule Properties...
da: Molekyle egenskaber...

en: &Properties
da: &Egenskaber

[ctx: Unknown molecule name]
en: unknown
da: ukendt

en: Estimated Dipole Moment (D):
da: Estimer dipolaritet (D):

en: Network Download Failed
da: Netværkhentningsfejl

en: Network timeout or other error.
da: Netværks timeout eller anden fejl.

[ctx: asking server for molecule name]
en: (pending)
da: (afventende)

en: Molecular Properties
da: Molekylære egenskaber

en: Display standard molecular properties.
da: Vis standard molekylære egenskaber.

en: Fetch from PDB...
da: Hent fra PDB...

en: Fetch from URL...
da: Hent fra URL...

en: PDB Entry
da: PDB element

en: PDB entry to download.
da: PDB element der skal hentes.

en: Chemical Name
da: Kemisk navn

en: Chemical structure to download.
da: Kemisk struktur som skal hentes.

en: URL of molecule to download.
da: URL til molekylerne som skal hentes.

en: Specified molecule could not be found: %1
da: Det angivne molekyle kunne ikke findes: %1

en: Specified molecule could not be loaded: %1
da: Det angivne molekyle kunne ikke indlæses: %1

en: Network Fetch
da: Hent fra netværk

en: Fetch molecule files over the network.
da: Hent molekyle filer fra netværk

en: Save POV-Ray rendered image
da: Gem POV-Ray renderet billede

en: Image files (*.png *.pbm)
da: Billedfiler (*.png, *pbm)

en: No filename supplied.
da: Ingen filnavn angivet.

en: No valid filename was supplied.
da: Intet gyldigt filnavn angivet.

en: Does not compute.
da: Kan ikke behandles.

en: You requested no direct rendering using POV-Ray and not to keep the POV-Ray file. This will result in no output being saved. Are you sure that is what you want?
da: Du har valgt ikke at bruge direkte rendering med POV-Ray og ikke at gemme POV-Ray filen. Dette betyder at der ikke vil blive gemt noget output. Er du sikker på det er hvad du vil ?

en: Cannot Write to File.
da: Kan ikke skrive til fil.

en: Cannot write to file %1. Do you have permissions to write to that location?
da: Kan ikke skrive til filen %1. Har du tilladelse til at skrive til denne lokation.

en: POV-Ray failed to start.
da: POV-Ray kunne ikke startes.

en: POV-Ray failed to start. May be the path to the executable is not set correctly.
da: POV-Ray kunne ikke startes. Måske er stien til den kørbarefil ikke korrekt.

en: Create POV-Ray files and render them using the command line POV-Ray program.
da: Skab POV-Ray filer og render dem med kommandolinie programmet POV-Ray.

en: Atom Properties...
da: Atom Egenskaber...

en: Bond Properties...
da: Bindings Egenskaber...

en: Angle Properties...
da: Vinkel Egenskaber...

en: Torsion Properties...
da: Drejningsegenskaber...

en: Conformer Properties...
da: Konformationsegenskaber...

en: Atom Properties
da: Atom Egenskaber...

en: Bond Properties
da: Bindings Egenskaber

en: Angle Properties
da: Vinkel Egenskaber

en: Torsion Properties
da: Drejningsegenskaber

en: Conformer Properties
da: Konformationsegenskaber

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1452 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, propsTab) i18n: file: src/extensions/quantuminput
en: Properties
da: Egenskaber

en: Windows for displaying atom, bond, angle and torsion properties. It also includes a cartesian coordinate editor.
da: Vindue til at vise atomer-, binding-, vinkle- og drejningsegenskaber. Det inkludere også en kartesiansk editor

en: Valence
da: Valens

en: Formal Charge
da: Formel ladning

en: Partial Charge
da: Delvis ladning

en: End Atom
da: Slut Atom

en: Bond Order
da: Bindingsorden

en: Rotatable
da: Roterbar

[ctx: in Angstrom]
en: Length %1
da: Længde %1

en: Bond
da: Binding

[ctx: Degree symbol]
en: Angle %1
da: Vinkel %1

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:78 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Angle
da: Vinkel

[ctx: Degree symbol]
en: Torsion %1
da: Drejning %1

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

note: i18n: file: src/extensions/pythonterminalwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PythonTerminalWidget)
en: Python Terminal
da: Python terminal

en: pythonTerminalDock
da: pythonterminal

en: Interactive python scripting terminal
da: Interaktiv pythonskript terminal.

en: Open WFN File
da: Åbn WFN-fil

en: WFN files (*.wfn);;All files (*.*)
da: WFN-filer (*.wfn);;Alle filer (*.*)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:311 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton)
en: Show Preview
da: Se forhåndsvisning

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:813 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1619 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:463 i18n: file: src/extensions/quantuminput/
en: Hide Preview
da: Skjul miniature

en: Dalton Input File
da: Dalton-inputfil

en: QM Matches
da: Ens QM'er

en: Input Generator...
da: Input Generator

[ctx: Selection to be used as an Effective Fragment Potential in calculations]
en: EFP Selection...
da: EFP Valg...

[ctx: Selection to be used for Quantum Mechanical calculations]
en: QM Selection...
da: QM Valg...

en: GAMESS EFP Information
da: GAMESS EFP information

en: Delete
da: Slet

en: No Atoms Selected
da: Ingen atomer valgt

en: You must make a selection!
da: Du skal lave et valg!

en: SMILES Conversion Unavailable
da: SMILES konvertering ikke tilgængelig

en: SMILES Format Conversion Not Available!
da: SMILES format konvertering ikke tilgængelig!

en: Group Name
da: Gruppenavn

en: Create input files for the GAMESS quantum chemistry package
da: Skab inputfil til GAMESS kvantekemipakken

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:101 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1529 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit
en: Title
da: Titel

en: Advanced Settings Changed
da: Advancerede Indstillinger er ændret

en: Advanced settings have changed.
    Discard?
da: Advancerede Indstillinger er ændret.
    Kassere?

en: Advanced Settings Reset
da: Advancerede Indstillinger Nulstilling

en: Are you sure you wish to reset advanced settings?
    All changes will be lost!
da: Er du sikker på du ønsker at nulstille de advancerede indstillinger ?
    Alle ændringer vil gå tabt!

en: Basic Settings Reset
da: Grundlæggende indstillinger nulstilling

en: Are you sure you wish to reset basic settings?
    All changes will be lost!
da: Er du sikker på du ønsker at nulstille de gundlæggende indstillinger ?
    Alle ændringer vil gå tabt!

en: Gaussian Input Deck Generator Warning
da: Gaussisk inputplatform generation advarsel

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the Gaussian input deck preview pane?
da: Vil du opdatere forhåndsvisningsteksten, du mister alle ændringer i den gaussiske inputplatform forhåndsvisningspanelet?

en: Gaussian Running.
da: Gasussian kører

en: Gaussian is already running. Wait until the previous calculation is finished.
da: Gaussian kører allerede. Vent til den forrige beregning er færdig.

en: Gaussian Not Installed.
da: Gaussian er ikke installeret.

en: The G03 executable, cannot be found.
da: G03 kørbare fil, kan ikke findes.

en: G03 failed to start.
da: G03 kunne ikke startes.

en: G03 did not start. Perhaps it is not installed correctly.
da: G03 kunne ikke startes. Måske er den ikke installeret korrekt.

en: Running Gaussian calculation...
da: Kører Gaussian-beregning...

en: G03 Crashed.
da: G03 havde et nedbrud.

en: Gaussian did not run correctly. Perhaps it is not installed correctly.
da: Gaussian blev ikke afviklet korrekt. Måske er programmet ikke installeret korrekt.

en: Cannot read file %1.
da: Kan ikke læse filen %1

en: Input File Generators
da: Inputfil generator

en: Create input files for quantum chemistry packages
da: Skab inputfiler for kvantekemiske pakker

en: MOPAC Input Warning
da: MOPAC input advarsel

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the MOPAC input deck preview pane?
da: Vil du opdatere forhåndsvisningsteksten, du mister alle ændringer lavet i MOPAC forhåndsvisningspanelet?

en: MOPAC Running.
da: MOPAC afvikles.

en: MOPAC is already running. Wait until the previous calculation is finished.
da: MOPAC beregner. Vent til den nuværende beregning færdiggøres.

en: MOPAC Not Installed.
da: MOPAC er ikke installeret.

en: The MOPAC executable, cannot be found.
da: MOPAC kørbar fil kan ikke findes.

en: MOPAC failed to start.
da: MOPAC kunne ikke startes.

en: MOPAC did not start. Perhaps it is not installed correctly.
da: MOPAC kunne ikke startes. Måske er det ikke korrekt installeret.

en: Running MOPAC calculation...
da: Afvikler MOPAC beregninger...

en: MOPAC Crashed.
da: MOPAC brød ned.

en: MOPAC did not run correctly. Perhaps it is not installed correctly.
da: MOPAC blev ikke afviklet korrekt. Måske er der ikke installeret korrekt.

en: NWChem Input Deck Generator Warning
da: NWChem inputplatform generator advarsel

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the NWChem input deck preview pane?
da: Vil du opdatere forhåndsvisningsteksten, du mister alle ændringer lavet i NWChem forhåndsvisningspanelet?

en: Q-Chem Input Deck Generator Warning
da: Q-Chem input platform advarsel

en: Would you like to update the preview text, losing all changes made in the Q-Chem input deck preview pane?
da: Vil du opdatere forhåndsvisningsteksten, du mister alle ændringer i Q-Chem input platform forhåndsvisningspanelet?

en: &Invert Selection
da: &Invertér markering

en: Select SMARTS...
da: Vælg SMARTS...

en: Select by Element...
da: Vælg efter element...

en: Select by Residue...
da: Vælg efter rest...

en: Select Solvent
da: Vælg opløsning

en: Add Named Selection...
da: Tilføj navngivet sektion...

en: &Select
da: &Vælg

en: SMARTS Selection
da: SMARTS udvalg

en: SMARTS pattern to select
da: SMARTS mønster som skal vælges

en: Select by residue
da: Vælg efter rest...

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:147 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Residue name
da: Restnavn

en: There is no current selection.
da: Der er ikke truffet nogen valg.

en: Add Named Selection
da: Tilføj navngivet sektion.

en: name
da: navn

en: Name cannot be empty.
da: Navn kan ikke være tomt.

en: There is already a selection with this name.
da: Der er allerede en valg med dette navn.

en: Selections
da: Valg

en: Select atoms, bonds, residues...
da: Vælg atomer, bindinger, restprodukter...

en: GLSL Shaders...
da: GLSL shaders...

en: Wavelength (nm)
da: Wavelængde (nm)

en: Intensity (arb. units)
da: Intensitet (arb. enheder)

en: Energy (eV)
da: Energi (eV)

en: No intensities
da: Ingen intensiteter

en: The vibration data in the molecule you have loaded does not have any intensity data. Intensities have been set to an arbitrary value for visualization.
da: Vibrations data i det molekyle du har indlæst har ingen intensitetsdata. Intensiteter er blevet sat til forvalgte værdier for visualisering.

en: Wavenumber (cm<sup>-1</sup>)
da: Bølgenummer (cm<sup>-1</sup>)

en: Shift (ppm)
da: Skift (ppm)

en: Activity
da: Aktivitet

en: Intensity
da: Intensitet

en: X Axis
da: X-akse

en: Y Axis
da: Y-akse

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:133 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
da: &Udseende

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:432 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_imageExport)
en: E&xport Image
da: E&xporter billede

[ctx: Infrared spectra option]
en: Infrared
da: Infrarød

en: &Infrared Spectra Settings
da: &Infrarød spektrum indstillinger

en: &NMR Spectra Settings
da: &NMR spektrum indstillinger

en: &Density Of States Settings
da: Indstillinger for &densitet på tilstande

en: &UV Settings
da: Indstillinger for &UV

en: No data
da: Intet data

en: Dark
da: Mørk

en: Light
da: Lys

en: Publication
da: Udgivelse

en: Handdrawn
da: Håndtegnet

en: New Scheme
da: Nyt skema

en: Confirm Scheme Removal
da: Bekræft skema fjernelse

en: Really remove current scheme?
da: Er du sikker på at det nuværende skema skal fjernes?

en: Change Scheme Name
da: Ændre skemanavn

en: Enter new name for current scheme:
da: Indtast det nye navn for det nuværende skema:

en: Select Background Color
da: Vælg baggrundsfarve

en: Select Foreground Color
da: Vælg forgrundsfarve

en: Export Calculated Spectrum
da: Exporter udregnet spektrum

en: Tab Separated Values (*.tsv)
da: Tabulator separerede værdier (*.tsv)

en: Tab Separated Values
da: Tabulator separerede værdier

en: Comma Separated Values
da: Komma separerede værdier

en: All Files
da: Alle filer

en: Import Spectra
da: Importer spektrum

en: Spectra Import
da: Importer spektrum

en: Unknown extension: %1
da: Ukendt udvidelse: %1

en: Data Format
da: Dataformat

en: Load Spectral Data
da: Indlæs spektrum data:

en: Windows Bitmap
da: Windows-bitmap

en: Save Spectra Image
da: Gem spektrumbillede

en: Invalid Filename
da: Ugyldigt filnavn

en: Error
da: Fejl

en: A problem occurred while writing file %1
da: Der opstod et problem da der blev skrevet til filen: %1

en: Success!
da: Succes!

en: Image successfully written to %1
da: Billedet blev gemt med filnavnet %1 uden fejl

en: &Advanced <<
da: &Avanceret <<

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:90 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_advanced)
en: &Advanced >>
da: &Avanceret >>

en: &Spectra...
da: &Spektrum

en: Spectra
da: Spektre

en: Visualize spectral data from quantum chemistry calculations
da: Visualiser spektraldata fra kvantekemiske beregninger

en: Vibrations
da: Vibrationer

en: Sorting %1 vibrations by frequency...
da: Sorterer %1 vibrationer efter frekvens...

en: Continue
da: Fortsæt

en: Super Cell Builder...
da: Super celle bygger...

en: Warning
da: Advarsel

en: This document is currently an isolated molecule. You need to create a unit cell.
da: Dette dokument er et isoleret molekyle. Du skal skabe en celleenhed.

en: Super Cell
da: Supercelle

[ctx: A cube type of nothing - empty cube]
en: Nothing
da: Ingenting

[ctx: Electrostatic potential surface type]
en: Electrostatic Potential
da: Elektrostatisk Potentiale

[ctx: Electron density surface type]
en: Electron Density
da: Elektrontæthed

[ctx: Molecular orbital surface type]
en: Molecular Orbital
da: Molekylær omløbsbane

[ctx: Undefined cube type]
en: Error - undefined type
da: Fejl - udefineret type

en: Create Surfaces...
da: Skab overflade...

en: Abort Calculation
da: Afbryd udregning

en: Calculating VdW Cube
da: Udregner VdW Kube

[ctx: Molecular Orbital]
en: Calculating MO %L1
da: Udregner MO %L1

en: Calculating Electron Density
da: Udregner elektrontæthed

en: Electron Density
da: Elektrontæthed

en: Calculate molecular orbitals and other surfaces
da: Udregner molekyle orbitaler og andre overflader

en: GL widget was not correctly initialized in order to make a video
da: GL widget blev ikke initializeret korrekt så video kan ikke skabes

en: GL widget has no molecule
da: GL widget har ikke noget molekyle

en: Building video
da: Bygger video

en: Could not run povray.
da: Kunne ikke afvikle povray.

en: Video file not written.
da: Videofil kunne ikke skrives.

en: Could not run mencoder.
da: Kunne ikke afvikle mencoder.

en: Connect
da: Tilslut

en: Disconnect
da: Afbryd

en: Invalid OpenGL context.
    Either something is completely broken in your OpenGL setup (can you run any OpenGL application?), or you found a bug.
da: Ugyldig OpenGL-sammenhæng.
    Enten er noget i din OpenGL-opsætning fuldstændig i stykker (kan du køre andre OpenGL-programmer?), eller også har du fundet en programfejl.

en: OpenGL error
da: OpenGL-fejl

en: Debug Information
da: Fejlretningsinformation

en: View Size: %L1 x %L2
da: Vis størrelse: %L1 x %L2

en: No molecule set
da: Intet molekylesæt

en: Atoms: %L1
da: Atomer: %L1

en: Bonds: %L1
da: Bindinger: %L1

[ctx: Name of a new, untitled molecule file]
en: untitled
da: uden navn

en: File type '%1' is not supported for reading.
da: Filtype '%1' er ikke understøttet ved læsning

en: File type for file '%1' is not supported for reading.
da: Filtype for filen '%1' er ikke understøttet ved læsning

en: Could not open file '%1' for writing.
da: Kunne ikke åbne fil '%1'  for at skrive til den.

en: Could not open file '%1' for reading.
da: Kunne ikke åbne fil '%1' for at læse fra den.

en: File %1 cannot be opened for reading.
da: Kunne ikke åbne fil '%1' for at læse den.

en: Reading a molecule from file '%1' failed.
da: Læsning fra fil '%1' fejlede.

en: File %1 can not be opened for writing.
da: Kunne ikke åbne fil '%1' for at at skrive til den.

en: Saving molecular file failed - could not rename original file.
da: Kunne ikke gemme molekylefil - kunne ikke omdøbe den originale fil.

en: Saving molecular file failed - could not rename new file.
da: Kunne ikke gemme molekylefil - kunne ikke omdøbe den nye fil.

en: Saving molecular file failed - could not remove old file.
da: Kunne ikke gemme molekylefil - kunne ikke fjerne den gamle fil.

en: File %1 cannot be opened for writing.
da: Filen %1 kunne ikke åbnes for at skrive til den.

en: Molecule %1
da: Molekyle %1

en: Periodic Table
da: Periodisk tabel

en: No Description
da: Ingen beskrivelse

en: Unknown Python Engine
da: Ukendt Python-motor

en: N/A
da: Ikke tilgængelig

en:   - script has no 'Engine' class defined
da:   - scriptet har ikke defineret en "Engine"-klasse

en:   - no module
da:   - intet modul

en: Unknown Python Extension
da: Ukendt Python-udvidelse

en: PythonExtension: checking
da: PythonExtension: checker

en:   - script has no 'Extension' class defined
da:   - scriptet har ikke defineret en "Extension"-klasse

en: Unknown Python Tool
da: Ukendt Python-værktøj

en:   - script has no 'Tool' class defined
da:   - scriptet har ikke defineret en "Tool"-klasse

en: Conformer %1
da: Konformation %1

en: Tools
da: Værktøjer

en: Axis:
da: Akser:

en: Align:
da: Ret ind:

en: Everything
da: Det hele

en: Molecule
da: Molekyle

en: Align
da: Ret ind

en: AutoOpt: Could not setup force field....
da: AutoOpt: kunne ikke sætte et kraftfelt op....

en: Force Field:
da: Kraftfelt:

en: Steps per Update:
da: Trin per opdatering:

en: Algorithm:
da: Algoritme:

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:90 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlgorithmComboBox)
en: Steepest Descent
da: Stejleste nedgang

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:95 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlgorithmComboBox)
en: Conjugate Gradients
da: Konjugér gradienter

en: Molecular Dynamics (300K)
da: Molekylær dynamik (300K)

en: Molecular Dynamics (600K)
da: Molekylær dynamik (600K)

en: Molecular Dynamics (900K)
da: Molekylær dynamik (900K)

en: Fixed atoms are movable
da: Fikserede atomer kan flyttes

en: Ignored atoms are movable
da: Ignorerede atomer kan flyttes

en: AutoOpt Molecule
da: AutoOpt molekyle

en: AutoOptimization
da: AutoOptimiser

en: Automatic optimization of molecular geometry
da: Automatisk optimerisering af molekylære geometri

en: AutoOptimization Settings
da: AutoOptimization indstillinger

en: Auto Rotation Tool
da: Værktøj til auto-rotation

en: x rotation:
da: x-rotation:

en: x rotation
da: x-rotation

en: y rotation:
da: y-rotation:

en: y rotation
da: y-rotation

en: z rotation:
da: z-rotation:

en: z rotation
da: z-rotation

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:790 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1580 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:489 i18n: file: src/extensions/quantuminput
en: Reset
da: Nulstil

en: AutoRotate
da: Autoroter

en: Automatic rotation of molecules
da: Automatisk rotation af molekyler

en: AutoRotate Settings
da: Autoroter indstillinger

[ctx: %L1 is the length of the bond]
en: Bond Length: %L1
da: Bindingslængde: %L1

en:  Show Angles
da:  Vis vinkler

en:  Snap-to Bonds
da:  Hægt på bindinger

en: Snap-to Threshold:
da: Hægt på tærskel:

en: Bond Centric Manipulation
da: Bindingscentreret manipulation

en: Bond Centric Manipulate
da: Bindingscentreret manipuler

en: Manipulation of bond lengths, angles, and torsions
da: Manipulation af bindingslængder, vinkler og drejninger

[ctx: %L1 is distance, %2 is Angstrom symbol]
en: Distance (1->2): %L1 %2
da: Afstand (1->2): %L1 %2

[ctx: %L1 is distance, %2 is Angstrom symbol]
en: Distance (2->3): %L1 %2
da: Afstand (2->3): %L1 %2

en: Angle: %L1 °
da: Vinkel: %L1 °

[ctx: %L1 is distance, %2 is Angstrom symbol]
en: Distance (3->4): %L1 %2
da: Afstand  (3->4): %L1 %2

en: Distance(s):
da: Afstande:

en: Angle:
da: Vinkel:

en: Dihedral:
da: Hældning:

en: Measure
da: Mål

en: Measure Settings
da: Målingsindstillinger

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Atom
da: Tilføj atom

en: Delete Atom
da: Slet atom

en: Add Bond
da: Tilføj binding

en: Delete Bond
da: Slet binding

en: Change Element
da: Skift element

en: Change Bond Order
da: Ændr bindingsorden

en: Draw Atom
da: Tegn atom

en: Draw Bond
da: Tegn binding

en: Draw
da: Tegn

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Other...
da: Andet...

en: Bond Order:
da: Bindingsorden:

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleStrandRadio)
en: Single
da: Enkelt

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, doubleStrandRadio)
en: Double
da: Dobbelt

en: Triple
da: Tredobbelt

en: Adjust Hydrogens
da: Juster brintatomer

en: Draw and edit atoms and bonds
da: Tegn og rediger atomer og bindinger

en: Draw Settings
da: Tegningsindstillinger

en: Manipulate
da: Manipulér

en: Translate, rotate, and adjust atoms and fragments
da: Flyt, roter og tilpas atomer og fragmenter

en: Manipulate Settings
da: Manipulationsindstillinger

en: Manipulate Atom
da: Manipulér atom

en: Navigate
da: Navigér

en: Navigate Settings
da: Navigationsindstillinger

en: Selection Mode:
da: Udvælgelsestilstand:

en: Atom/Bond
da: Atom/binding

en: Residue
da: Rest

en: Selection
da: Udvalg

en: Select atoms, residues, and molecules
da: Vælg atomer, rester og molekyler

en: Bond Length
da: Bindingslængde

en: Bond Angle
da: Bindingsvinkel

en: Dihedral Angle
da: Hældningsvinkel

en: Z Matrix Editor...
da: Z-matrix-editor...

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomRadiusLabel)
en: Atom Radius:
da: Atomradius:

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel)
en: Bond Radius:
da: Bindingsradius:

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:166 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showMulti) i18n: file: src/engines/wiresettingswidget.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showMultipleCheckBox)
en: Show Multiple Bonds
da: Vis flere bindinger

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Shape
da: Form

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:334 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Sheet
da: Ark

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:209 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:357 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Loop
da: Løkke

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:305 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
da: Farver

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Dipole:
da: Dipol:

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
da: Bredde:

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cut-off radius:
da: Afskæringsradius:

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:90 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Cut-off angle:
da: Afskæringsvinkel:

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:568 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType) i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/ceviewoptionswidget.ui:1
en: None
da: Ingen

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Atom number
da: Atom nummer

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Element name
da: Elementnavn

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Residue number
da: Restnummer

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:588 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Unique ID
da: Unikt id

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:573 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond length
da: Bindingslængde

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:578 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond number
da: Bindingsnummer

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:583 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond order
da: Bindingsorden

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:29 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderType) i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:90 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Lines
da: Linjer

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNitrogens)
en: Include Nitrogens
da: Inkludér kvælstoffer

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:17 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orbitalLabel) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1235 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, orbitalthresh)
en: Orbital:
da: I kredsløb:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:85 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Fill
da: Fyld

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paddingLabel_2)
en: Draw Box:
da: Tegn boks:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:129 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_4)
en: Style:
da: Stil:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:140 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorCombo)
en: Selected Colors
da: Valgte farver

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Colors:
da: Farver:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:165 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_2)
en: Positive
da: Positiv

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:188 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_3)
en: Negative
da: Negativ

note: i18n: file: src/engines/wiresettingswidget.ui:18 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDotsCheckBox)
en: Show Atoms
da: Vis atomer

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadButton)
en: Load File...
da: Indlæs fil...

[ctx: Continually re-run the animation in a loop]
note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:178 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loopBox)
en: Loop
da: Løkke

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:145 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyButton)
en: Apply
da: Anvend

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systematicOptionsGroupBox) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2598 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hessianMethodBox)
en: Method
da: Metode

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomLabel)
en: Number of atoms:
da: Antal atomer:

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:170 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:849 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Energy
da: Energi

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConstraintsDialog)
en: Constraints
da: Begrænsninger

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:26 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Add Constraints
da: Tilføj begrænsninger

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:73 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Distance
da: Afstand

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:120 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsAdd)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:132 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
da: Indstilinger

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsSave)
en: Save
da: Gem

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsLoad)
en: Load
da: Indlæs

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:185 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsDelete)
en: Delete Selected
da: Slet valgte

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsDeleteAll)
en: Delete All
da: Slet alt

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:127
en: Filename:
da: Filnavn:

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName) i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName2) i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:67 i18n: ectx: property 
en: Browse...
da: Gennemse...

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:557 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, occoptCombo)
en: 7 - Gaussian smearing
da: Gaussisk udtværing

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GaussianInputDialog)
en: Gaussian Input
da: Gaussian input

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_cd.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: file: src/extensions/spectra/tab_ir_raman.ui:200 i18n: file: src/extensions/spectra/tab_uv.ui:26
en: &Gaussian Width:
da: &Gauss-bredde:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:46 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Gaussian &Width:
da: Gauss-&bredde:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VibrationWidget)
en: Molecular Vibrations
da: Molekylære vibrationer

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:133 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, animationSpeedCheckBox)
en: higher frequency vibrations will show faster movement
da: højere frekvens vibrationer vil vise hurtigere bevægelser

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:136 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animationSpeedCheckBox)
en: Animation speed set by frequency
da: Animationshastighed sat af frekvens

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayForcesCheckBox)
en: Display force &vectors
da: Vis kraft&vektorer

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SurfaceDialog)
en: Create Surfaces
da: Skab overflader

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Surface Type:
da: Overflade type:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:46 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, surfaceCombo) i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:125 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorByCombo)
en: Electrostatic Potential
da: Elektrostatisk Potentiale

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Color By:
da: Farv efter:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:120 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorByCombo)
en: Nothing
da: Ingenting

[ctx: low resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:207 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
da: Lav

[ctx: high resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
da: Høj

[ctx: very high resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:222 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very High
da: Meget høj

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:275 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Iso Value:
da: Iso værdi:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:377 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced...
da: Avanceret...

note: i18n: file: src/tools/navigatesettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eyeCandyCheckBox)
en: Display visual cues
da: Vis visuelle tegn

note: i18n: file: src/tools/pythonsettingswidget.ui:25 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Python Settings
da: Python-indstillinger

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ZMatrixDialog)
en: Z Matrix Editor
da: Z-matrix-editor

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Selected Atoms
da: Importer valgte atomer

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Atom
da: Fjern atom
