avogadro - en to kn translation catalogue (90 entries)

en: Custom Color:
kn: ನನ್ನಿಚ್ಛೆಯ ಬಣ್ಣ:

en: Custom Color
kn: ನನ್ನಿಚ್ಛೆಯ ಬಣ್ಣ

en: Hydrogen
kn: ಹೈಡ್ರೋಜನ್

en: Helium
kn: ಹಿಲೀಯಂ

en: Lithium
kn: ಲಿಥೀಯಮ್

en: Beryllium
kn: ಬೆರಿಲಿಯಂ

en: Boron
kn: ಬೋರಾನ್

en: Carbon
kn: ಇಂಗಾಲ

en: Nitrogen
kn: ಸಾರಜನಕ

en: Oxygen
kn: ಆಮ್ಲಜನಕ

en: Fluorine
kn: ಫ್ಲೂರಿನ್

en: Neon
kn: ನಿಯಾನ್

en: Sodium
kn: ಸೋಡಿಯಂ

en: Magnesium
kn: ಮೆಗ್ನಿಷಿಯಮ್

en: Aluminum
kn: ಅಲ್ಯುಮಿನಿಯಂ

en: Silicon
kn: ಸಿಲಿಕಾನ್

en: Phosphorus
kn: ರಂಜಕ

en: Sulfur
kn: ಗಂಧಕ

en: Chlorine
kn: ಕ್ಲೋರಿನ್

en: Argon
kn: ಆರ್ಗನ್

en: Potassium
kn: ಪೊಟ್ಯಷಿಯಮ್

en: Calcium
kn: ಕ್ಯಾಲ್ಸಿಯಮ್

en: Scandium
kn: ಸ್ಕ್ಯಾಂಡಿಯಮ್

en: Titanium
kn: ಟೈಟಾನಿಯಂ

en: Vanadium
kn: ವೆನಡಿಯಂ

en: Chromium
kn: ಕ್ರೊಮಿಯಂ

en: Manganese
kn: ಮ್ಯಾಂಗನೀಸ್

en: Iron
kn: ಕಬ್ಬಿಣ

en: Cobalt
kn: ಕೋಬಾಲ್ಟ್‌

en: Nickel
kn: ನಿಕ್ಕೆಲ್

en: Copper
kn: ತಾಮ್ರ

en: Zinc
kn: ಸತು

en: Gallium
kn: ಗೇಲಿಯಮ್

en: Germanium
kn: ಜೆರ್ಮೇನಿಯಮ್

en: Arsenic
kn: ಆರ್ಸೆನಿಕ್

en: Selenium
kn: ಸೆಲೆನಿಯಮ್

en: Bromine
kn: ಬ್ರೋಮಿನ್

en: Krypton
kn: ಕ್ರಿಪ್ಟಾನ್

en: Rubidium
kn: ರುಬಿಡಿಯಮ್

en: Zirconium
kn: ಜರ್ಕೋನಿಯಮ್

en: Molybdenum
kn: ಮಾಲಿಬ್ಡಿನಮ್

en: Rhodium
kn: ರೋಡಿಯಮ್

en: Silver
kn: ಬೆಳ್ಳಿ

en: Cadmium
kn: ಕ್ಯಾಡ್ಮಿಯಮ್

en: Indium
kn: ಇಂಡಿಯಮ್

en: Tin
kn: ತವರ

en: Antimony
kn: ಆಂಟಿಮನಿ

en: Iodine
kn: ಅಯೋಡಿನ್

en: Xenon
kn: ಝೆನಾನ್

en: Cesium
kn: ಸೀಸಿಯಮ್

en: Barium
kn: ಬೇರಿಯಮ್

en: Iridium
kn: ಇರಿಡಿಯಮ್

en: Platinum
kn: ಪ್ಲಾಟಿನಮ್

en: Gold
kn: ಬಂಗಾರ

en: Mercury
kn: ಪಾದರಸ

en: Lead
kn: ಸೀಸಾ

en: Bismuth
kn: ಬಿಸ್ಮತ್

en: Polonium
kn: ಪೊಲೋನಿಯಂ

en: Radon
kn: ರೆಡಾನ್

en: Radium
kn: ರೇಡಿಯಮ್

en: Thorium
kn: ಥೋರಿಯಮ್

en: Uranium
kn: ಯುರೇನಿಯಮ್

en: Neptunium
kn: ನೆಪ್ಚೂನಿಯಮ್

en: Plutonium
kn: ಪ್ಲುಟೋನಿಯಮ್

en: Curium
kn: ಕ್ಯುರಿಯಂ

en: Unknown
kn: ತಿಳಿಯದ

en: Axes
kn: ಅಕ್ಷರೇಖೆಗಳು

en: Cartoon
kn: ಕಾರ್ಟೂನ್

en: Dipole
kn: ದ್ವಿಧ್ರುವ

en: Force
kn: ಒತ್ತಾಯಪೂರ್ವಕ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Polygon
kn: ಬಹುಭುಜಾಕೃತಿ

en: Ribbon
kn: ರಿಬ್ಬನ್

en: Ring
kn: ರಿಂಗ್

en: Extensions
kn: ವಿಸ್ತರಣೆಗಳು

en: Avogadro
kn: ಅವೊಗಡ್ರೊ

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:121 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Animation
kn: ಅನಿಮೇಶನ್

en: &File
kn: ಕಡತ(&F)

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Ignore Selection
kn: ಆಯ್ಕೆಯನ್ನು ನಿರ್ಲಕ್ಷಿಸು

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಮಾಡು

en: Delete
kn: ಅಳಿಸು

en: Group Name
kn: ಗುಂಪಿನ ಹೆಸರು

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:101 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1529 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit
en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/orbitalwidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrbitalWidget) i18n: file: src/tools/manipulatesettingswidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManipulateSettingsWidget) i18n: file: src/tools/navigatesettingswidget
en: Form
kn: ಫಾರ್ಮ್

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:120 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorByCombo)
en: Nothing
kn: ಏನೂ ಇಲ್ಲ

[ctx: low resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:207 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
kn: ಕಡಿಮೆ

[ctx: medium resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:212 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Medium
kn: ಮಧ್ಯಮ

[ctx: high resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
kn: ಹೆಚ್ಚು

[ctx: very high resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:222 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very High
kn: ಇನ್ನೂ ಹೆಚ್ಚಿನ
