avogadro - en to sv translation catalogue (154 entries)

en: Color by Index
sv: Färg efter index

en: Color by Index (red, orange, yellow, green, blue, violet).
sv: Färg efter index (röd, orange, gul, grön, blå, violett).

en: Color by Partial Charge
sv: Färg efter partiell laddning

en: Color by atomic partial charge (blue = positive, red = negative.
sv: Färg efter atomär partiell laddning (blå = positiv, röd = negativ.

en: Custom Color:
sv: Anpassa färg:

en: Custom Color
sv: Anpassa färg

en: Set custom colors for objects
sv: Anpassa färg för objekt

en: Color by Distance
sv: Färg efter avstånd

en: Color by distance from the first atom.
sv: Färg efter avstånd från första atomen.

en: Color by Element
sv: Färg efter grundämne

en: Color by Element (carbon = grey, oxygen = red, ...).
sv: Färg efter grundämne (kol = grå, syre = röd, ...).

en: Color by Residue
sv: Färg efter rest

en: Color by Residue (amino acid type, hydrophobicity, ...
sv: Färg efter rest (aminosyrasort, hydrofobicitet, ...

en: SMARTS Pattern:
sv: SMARTS-mönster:

en: Highlight Color:
sv: Markeringsfärg:

en: Color by SMARTS Pattern
sv: Färg efter SMARTS-mönster

en: Highlight particular features which match a SMARTS pattern.
sv: Markera speciella funktioner som matchar ett SMARTS-mönster.

en: Hydrogen
sv: Väte

en: Lithium
sv: Litium

en: Boron
sv: Bor

en: Carbon
sv: Kol

en: Nitrogen
sv: Kväve

en: Oxygen
sv: Syre

en: Fluorine
sv: Fluor

en: Sodium
sv: Natrium

en: Aluminum
sv: Aluminium

en: Silicon
sv: Kisel

en: Phosphorus
sv: Fosfor

en: Sulfur
sv: Svavel

en: Chlorine
sv: Klor

en: Potassium
sv: Kalium

en: Calcium
sv: Kalcium

en: Scandium
sv: Skandium

en: Titanium
sv: Titan

en: Vanadium
sv: Vanadin

en: Chromium
sv: Krom

en: Manganese
sv: Mangan

en: Iron
sv: Järn

en: Cobalt
sv: Kobolt

en: Copper
sv: Koppar

en: Zinc
sv: Zink

en: Arsenic
sv: Arsenik

en: Selenium
sv: Selen

en: Bromine
sv: Brom

en: Zirconium
sv: Zirkonium

en: Niobium
sv: Niob

en: Molybdenum
sv: Molybden

en: Technetium
sv: Teknetium

en: Ruthenium
sv: Rutenium

en: Rhodium
sv: Rodium

en: Cadmium
sv: Kadmium

en: Tin
sv: Tenn

en: Antimony
sv: Antimon

en: Tellurium
sv: Tellur

en: Iodine
sv: Jod

en: Lanthanum
sv: Lantan

en: Praseodymium
sv: Praseodym

en: Neodymium
sv: Neodym

en: Promethium
sv: Prometium

en: Thulium
sv: Tulium

en: Tantalum
sv: Tantal

en: Tungsten
sv: Volfram

en: Platinum
sv: platina

en: Gold
sv: Guld

en: Mercury
sv: Kvicksilver

en: Thallium
sv: Tallium

en: Lead
sv: Bly

en: Bismuth
sv: Vismut

en: Astatine
sv: Astat

en: Actinium
sv: Aktinium

en: Thorium
sv: Torium

en: Protactinium
sv: Protaktinium

en: Uranium
sv: Uran

en: Roentgenium
sv: Röntgenium

en: Unknown
sv: Okänd

en: Axes
sv: Axlar

en: Cartoon
sv: Avbild

en: Renders protein secondary structure
sv: Renderar proteinets sekundära struktur

en: Dipole
sv: två polig

en: Renders molecular dipole moments
sv: Renderar molekylära dipolmoment

en: Force
sv: Kraft

en: Hydrogen Bond
sv: Vätebindning

en: Renders hydrogen bonds
sv: Renderar vätebindningar

en: Label
sv: Etikett

en: Renders atom and bond labels
sv: Renderar atom- och bindningsetiketter

en: Renders atoms as tetrahedra, octahedra, and other polygons
sv: Renderar atomer som tetraedrar, oktaedrar, och andra polygoner

en: Van der Waals Spheres
sv: Van der Waals-sfärer

en: Renders atoms as Van der Waals spheres
sv: Rednerar atomer som van der Waals-sfärer

en: Animation...
sv: Animering...

en: Number of atoms: %1
sv: Antalet atomer: %1

en: Number of rotatable bonds: %1
sv: Antalet vridbara bindningar: %1

en: Add constraint
sv: Lägg till restriktion

en: Your molecule must contain at least one atom to add a constraint
sv: Din molekyl ska innehålla minst en atom för att kunna lägga till en restriktion

en: Your molecule must contain at least two atoms to add a bond constraint
sv: Din molekyl ska innehålla minst två atomer för att kunna lägga till en restriktion för bindningen

en: Your molecule must contain at least three atoms to add an angle constraint
sv: Din molekyl ska innehålla minst tre atomer för att kunna lägga till en restriktion för vinkeln

en: &Settings
sv: In&ställningar

en: &Length Unit
sv: &Längdenhet

en: &Angle Unit
sv: &Vinkelenhet

en: &View
sv: &Vy

en: &File
sv: &Arkiv

en: Import
sv: Importera

en: &Optimize Geometry
sv: &Optimera geometri

en: Export
sv: Exportera

en: Export Vector Graphics
sv: Exportera vektorgrafik

en: Vector graphics export
sv: Vektorgrafikexport

en: Change H to Methyl
sv: Ändra H till metyl

en: H to Methyl
sv: H till metyl

en: Add Hydrogens
sv: Visa väte

en: Add Hydrogens for pH...
sv: Visa väte för pH...

en: Remove Hydrogens
sv: Dölj väte

en: Add Hydrogens for pH
sv: Visa väte för pH

en: Hydrogens
sv: Väte

en: Add or remove hydrogens
sv: Visa eller dölj väte

en: &Insert
sv: &Infoga

en: Insert SMILES
sv: Infoga SMILES

en: Insert SMILES fragment:
sv: Infoga SMILES-fragment:

en: Insert Fragment
sv: Infoga fragment

en: Insert molecular fragments for building larger molecules
sv: Infoga molekylfragment för att bygga större molekyler

en: Peptide...
sv: Peptid...

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertPeptideDialog) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:515 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertButton)
en: Insert Peptide
sv: Infoga peptid

en: Insert oligopeptide sequences
sv: Infoga oligopeptidsekvenser

en: Molecule Properties...
sv: Molekylegenskaper...

[ctx: Unknown molecule name]
en: unknown
sv: okänd

en: Estimated Dipole Moment (D):
sv: Uppskattat dipolmoment (D):

en: Axis:
sv: Axel:

en: Align:
sv: Räta upp

en: Everything
sv: Allting

en: Align
sv: Rada upp

en: AutoOpt: Could not setup force field....
sv: Automatisk optimering: Kunde inte ställa in kraftfält...

en: Force Field:
sv: Kraftfält:

en: Steps per Update:
sv: Steg per uppdatering:

en: Algorithm:
sv: Algoritm:

en: Molecular Dynamics (300K)
sv: Molekyldynamik (300 K)

en: Molecular Dynamics (600K)
sv: Molekyldynamik (600 K)

en: Molecular Dynamics (900K)
sv: Molekyldynamik (900 K)

en: Fixed atoms are movable
sv: Fasta atomer är flyttbara

en: Ignored atoms are movable
sv: Ignorerade atomer är flyttbara

en: AutoOptimization
sv: Auto Optimering

en: Auto Rotation Tool
sv: Automatiskt rotationsverktyg

en: y rotation:
sv: Y-rotation:

en: AutoRotate
sv: Auto Rotera

en:  Show Angles
sv:  Visa vinklar

en:  Snap-to Bonds
sv:  Låsande bindningar

en: Snap-to Threshold:
sv: Lås till tröskel:

en: Distance(s):
sv: Avstånd:

en: Measure
sv: Mät

en: Draw Atom
sv: Rita atom

en: Draw Bond
sv: Rita bindning

en: Draw
sv: Rita

en: Element:
sv: Gundämne:

en: Bond Order:
sv: Bindningsordning:

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleStrandRadio)
en: Single
sv: Enkel

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, doubleStrandRadio)
en: Double
sv: Dubbel

en: Triple
sv: Trippel
