avogadro - en to vi translation catalogue (990 entries)

en: Color by Index
vi: Chọn màu theo chỉ số

en: Color by Index (red, orange, yellow, green, blue, violet).
vi: Chọn màu theo chỉ số (đỏ, cam, vàng, lục, lam, tím).

en: Color by Partial Charge
vi: Chọn màu theo điện tích từng phần

en: Color by atomic partial charge (blue = positive, red = negative.
vi: Chọn màu theo điện tích từng phần nguyên tử (lam = điện dương, đỏ = điện âm.

en: Custom Color:
vi: Màu tự chọn:

en: Custom Color
vi: Màu tự chọn

en: Set custom colors for objects
vi: Đặt màu tự chọn cho các vật

en: Color by Distance
vi: Chọn màu theo khoảng cách

en: Color by distance from the first atom.
vi: Chọn màu theo khoảng cách từ nguyên tử thứ nhất.

en: Color by Element
vi: Chọn màu theo nguyên tố

en: Color by Element (carbon = grey, oxygen = red, ...).
vi: Chọn màu theo nguyên tố (các-bon = xám, ô-xi = đỏ, ...).

en: SMARTS Pattern:
vi: Mẫu SMARTS:

en: Highlight Color:
vi: Màu để đánh dấu:

en: Color by SMARTS Pattern
vi: Tô màu theo mẫu SMARTS

en: Hydrogen
vi: Hi-đrô

en: Helium
vi: Hê-li

en: Lithium
vi: Li-ti

en: Beryllium
vi: Be-ri

en: Boron
vi: Bo

en: Carbon
vi: Các-bon

en: Nitrogen
vi: Ni-tơ

en: Oxygen
vi: Ô-xi

en: Fluorine
vi: Flo

en: Neon
vi: Nê-ông

en: Sodium
vi: Na-tri

en: Magnesium
vi: Ma-giê

en: Aluminum
vi: Nhôm

en: Silicon
vi: Si-lic

en: Phosphorus
vi: Phốt-pho

en: Sulfur
vi: Lưu huỳnh

en: Chlorine
vi: Clo

en: Argon
vi: A-gôn

en: Potassium
vi: Ka-li

en: Calcium
vi: Can-xi

en: Scandium
vi: Scan-đi

en: Titanium
vi: Ti-tan

en: Vanadium
vi: Va-na-đi

en: Chromium
vi: Crôm

en: Manganese
vi: Măng-gan

en: Iron
vi: Sắt

en: Cobalt
vi: Cô-ban

en: Nickel
vi: Ni-ken

en: Copper
vi: Đồng

en: Zinc
vi: Kẽm

en: Gallium
vi: Ga-li

en: Germanium
vi: Giéc-ma-ni

en: Arsenic
vi: A-sen

en: Selenium
vi: Se-len

en: Bromine
vi: Brôm

en: Krypton
vi: Crip-tôn

en: Rubidium
vi: Ru-bi-đi

en: Strontium
vi: Strông-ti

en: Yttrium
vi: Y-tri

en: Zirconium
vi: Zi-cô-ni

en: Niobium
vi: Niô-bi

en: Molybdenum
vi: Mô-lip-đen

en: Technetium
vi: Tếch-ne-xi

en: Ruthenium
vi: Ru-te-ni

en: Rhodium
vi: Rô-đi

en: Palladium
vi: Pa-la-đi

en: Silver
vi: Bạc

en: Cadmium
vi: Ca-đi-mi

en: Indium
vi: In-đi

en: Tin
vi: Thiếc

en: Antimony
vi: An-ti-moan

en: Tellurium
vi: Te-lua

en: Iodine
vi: I-ốt

en: Xenon
vi: Xe-nôn

en: Cesium
vi: Xê-di

en: Barium
vi: Ba-ri

en: Lanthanum
vi: Lan-tan

en: Cerium
vi: Xê-ri

en: Praseodymium
vi: Pra-seo-đi

en: Neodymium
vi: Nê-ô-đi

en: Promethium
vi: Prô-mê-ti

en: Samarium
vi: Sa-ma-ri

en: Europium
vi: Êu-rô-pi

en: Gadolinium
vi: Ga-đô-lin

en: Terbium
vi: Téc-bi

en: Dysprosium
vi: Đi-prô-xi

en: Holmium
vi: Hô-mi

en: Erbium
vi: Éc-bi

en: Thulium
vi: Thu-li

en: Ytterbium
vi: Y-téc-bi

en: Lutetium
vi: Lu-te-ti

en: Hafnium
vi: Haf-ni

en: Tantalum
vi: Tan-tan

en: Tungsten
vi: Von-fram

en: Rhenium
vi: Rê-ni

en: Osmium
vi: Ô-si-mi

en: Iridium
vi: I-ri-đi

en: Platinum
vi: Bạch kim

en: Gold
vi: Vàng

en: Mercury
vi: Thủy ngân

en: Thallium
vi: Ta-li

en: Lead
vi: Chì

en: Bismuth
vi: Bít-mút

en: Polonium
vi: Pô-lô-ni

en: Astatine
vi: As-ta-tin

en: Radon
vi: Ra-đôn

en: Francium
vi: Fran-xi

en: Radium
vi: Ra-đi

en: Actinium
vi: Ác-ti-ni

en: Thorium
vi: Tho-ri

en: Protactinium
vi: Prô-tác-ti-ni

en: Uranium
vi: U-ra-ni

en: Neptunium
vi: Nép-tu-ni

en: Plutonium
vi: Plu-tô-ni

en: Americium
vi: A-me-ri-xi

en: Curium
vi: Quy-ri

en: Berkelium
vi: Béc-kơ-li

en: Californium
vi: Ca-li-fo-ni

en: Einsteinium
vi: Anh-xtanh-ni

en: Fermium
vi: Féc-mi

en: Mendelevium
vi: Men-đe-le-vi

en: Nobelium
vi: Nô-be-li

en: Lawrencium
vi: Lo-ren-xi

en: Rutherfordium
vi: Rơ-zơ-pho-đi

en: Dubnium
vi: Đúp-ni

en: Seaborgium
vi: Seaborgi

en: Bohrium
vi: Bohri

en: Hassium
vi: Hassi

en: Meitnerium
vi: Meitneri

en: Darmstadtium
vi: Darmstadti

en: Roentgenium
vi: Rơng-ghe-ni

en: Copernicium
vi: Cô-péc-ni-xi

en: Ununtrium
vi: Ununtri

en: Ununpentium
vi: Ununpenti

en: Ununseptium
vi: Ununsepti

en: Ununoctium
vi: Ununocti

en: Unknown
vi: Không rõ

en: Engines
vi: Động cơ

en: Axes
vi: Trục

en: Renders the x, y, and z axes at the origin
vi: Vẽ các trục x, y, z từ gốc toạ dộ

en: Ball and Stick
vi: Thanh và cầu

en: Renders primitives using Balls (atoms) and Sticks (bonds)
vi: Biểu diễn các thành phần cơ bản bằng hình cầu (nguyên tử) và thanh nối (liên kết)

en: Cartoon
vi: Tranh vui

en: Renders protein secondary structure
vi: Vẽ cấu trúc thứ cấp của prô-tê-in

en: Dipole
vi: Lưỡng cực

en: Renders molecular dipole moments
vi: Vẽ các mô-men lưỡng cực phân tử

en: Force
vi: Lực

en: Renders force displacements on atoms
vi: Vẽ các chuyển vị lực đối với nguyên tử

en: Hydrogen Bond
vi: Liên kết hi-đrô

en: Renders hydrogen bonds
vi: Vẽ các liên kết hi-đrô

en: Select Atom Labels Color
vi: Chọn màu cho nhãn nguyên tử

en: Select Bond Labels Color
vi: Chọn màu cho nhãn liên kết

en: Select Atom Labels Font
vi: Chọn phông chữ cho nhãn nguyên tử

en: Select Bond Labels Font
vi: Chọn phông chữ cho nhãn liên kết

en: Label
vi: Nhãn

en: Renders atom and bond labels
vi: Hiện các nhãn nguyên tử và liên kết

en: Polygon
vi: Đa giác

en: Renders atoms as tetrahedra, octahedra, and other polygons
vi: Vẽ nguyên tử dưới dạng tứ giác, bát giác và các đa giác khác

en: Ribbon
vi: Ruy băng

en: Renders protein backbones as ribbons
vi: Vẽ trục prô-tê-in dưới dạng ruy-băng

en: Ring
vi: Vòng

en: Renders rings with colored planes
vi: Vẽ vòng với các mặt phẳng màu

en: Simple Wireframe
vi: Khung dây đơn giản

en: Renders bonds as wires (lines), ideal for large molecules
vi: Vẽ liên kết như các dây (đường), phù hợp với các nguyên tử lớn

en: Van der Waals Spheres
vi: Hình cầu Van der Waals

en: Renders atoms as Van der Waals spheres
vi: Hiển thị nguyên tử như hình cầu Van der Waals

en: Stick
vi: Thanh

en: Renders molecules as sticks
vi: Vẽ phân tử dưới dạng hình thanh

[ctx: Van der Waals isosurface with a cutoff of %1]
en: Van der Waals, isosurface = %L1
vi: Mặt mức Van der Waals = %L1

[ctx: Electron density isosurface with a cutoff of %1]
en: Electron density, isosurface = %L1
vi: Mặt mức mật độ electron = %L1

[ctx: %1 is mesh name, %2 is the isosurface cutoff]
en: %1, isosurface = %L2
vi: Mặt mức %1 = %L2

en: Surfaces
vi: Mặt

en: Renders molecular isosurface meshes
vi: Vẽ lưới mặt mức phân tử

en: Wireframe
vi: Khung dây

en: Renders bonds as wires (lines), ideal for very large (bio)molecules
vi: Vẽ liên kết như các sợi dây (đường thẳng), phù hợp với các (sinh) phân tử lớn

en: Extensions
vi: Phần mở rộng

en: Save Video File
vi: Lưu file video

en: video files (*.avi)
vi: file video (*.avi)

en: Adding .avi extension
vi: Thêm phần mở rộng .avi

en: Animation...
vi: Hình động...

en: E&xtensions
vi: &Phần mở rộng

en: Cannot read file format of file %1.
vi: Không thể đọc định dạng file %1.

en: Read trajectory file %1 failed.
vi: Việc đọc file quỹ đạo %1 không thành công.

en: Must specify a valid .avi file name
vi: Phải chỉ định tên một file .avi hợp lệ

en: GL widget was not correctly initialized in order to save video
vi: Khiển tố GL không được cài đặt đúng để lưu video

en: Invalid video filename.  Must include full directory path
vi: Tên file video không hợp lệ. Phải kèm theo đầy đủ đường dẫn

en: Invalid video filename.  Must include full directory path and name, ending with .avi
vi: Tên file video không hợp lệ. Phải kèm theo đầy đủ đường dẫn và tên file, kết thúc bởi .avi

en: Problem reading traj file %1
vi: Có trục trặc khi đọc file quỹ đạo %1

en: Trajectory file %1 disagrees on the number of atoms in the present molecule
vi: Trong file quỹ đạo %1 không có sự thống nhất về số phân tử trong nguyên tử hiện tại

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:121 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Animation
vi: Hình động

en: Animate trajectories, reactions, and vibrations.
vi: Làm chuyển động các quỹ đạo, phản ứng và rung động.

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CartesianEditorDialog)
en: Cartesian Editor
vi: Trình biên tập Đề-các

en: No unit cell defined for molecule -- cannot use fractional coordinates.
vi: Chưa có ô đơn vị nào được chỉ định cho phân tử -- không thể sử dụng toạ độ phân số.

en: Cartesian Editor...
vi: Trình biên tập Đề-các...

note: i18n: file: src/extensions/swcntbuilder/swcntbuilderwidget.ui:206 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_build)
en: &Build
vi: &Dựng

en: Cartesian editor
vi: Trình biên tập Đề-các

en: Cartesian coordinates editor
vi: Trình biên tập toạ độ Đề-các

en: Number of atoms: %1
vi: Số nguyên tử: %1

en: Number of rotatable bonds: %1
vi: Số liên kết xoay được: %1

en: Add constraint
vi: Thêm ràng buộc

en: Your molecule must contain at least one atom to add a constraint
vi: Phân tử của bạn phải có ít nhất một nguyên tử để thêm được ràng buộc

en: Your molecule must contain at least two atoms to add a bond constraint
vi: Phân tử của bạn phải có ít nhất hai nguyên tử để thêm được ràng buộc liên kết

en: Your molecule must contain at least three atoms to add an angle constraint
vi: Phân tử của bạn phải có ít nhất ba nguyên tử để thêm được ràng buộc về góc

en: Your molecule must contain at least four atoms to add a torsion constraint
vi: Phân tử của bạn phải có ít nhất bốn nguyên tử để thêm được ràng buộc về độ xoắn

en: &View
vi: &Xem

en: Trajectory...
vi: Quỹ đạo...

en: Import
vi: Nhập

en: Open chemical file format
vi: Mở định dạng file hoá học

en: Chemical files (*.xyz)
vi: Các files hoá học (*.xyz)

en: Open parameter file
vi: Mở file tham số

en: Chemical files (*.parm7)
vi: Các files hoá học (*.parm7)

en: Import Trajectory
vi: Nhập quỹ đạo

en: Import trajectory files
vi: Nhập các file quỹ đạo

en: &Optimize Geometry
vi: &Tối ưu hình học

en: Setup Force Field...
vi: Thiết lập trường lực...

en: Calculate Energy
vi: Tính năng lượng

en: Conformer Search...
vi: Tìm đồng phân...

en: Constraints...
vi: Ràng buộc...

en: Ignore Selection
vi: Bỏ qua lựa chọn

en: Fix Selected Atoms
vi: Cố định các nguyên tử được chọn

en: &Molecular Mechanics
vi: Cơ học &phân tử

en: Cannot set up the currently selected force field for this molecule. Switching to UFF.
vi: Không thể thiết lập trường lực đang được chọn cho phân tử này. Chuyển sang UFF.

en: Energy = %L1 %2
vi: Năng lượng = %L1 %2

en: Geometric Optimization
vi: Tối ưu hình học

en: Forcefield Optimization
vi: Tối ưu trường lực

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Systematic Rotor Search
vi: Tìm rotor một cách tự động

en: Random Rotor Search
vi: Tìm rotor theo cách ngẫu nhiên

en: Weighted Rotor Search
vi: Tìm rotor theo trọng số

en: ForceField
vi: Trường lực

en: Optimize molecules and generate conformers using molecular mechanics force fields
vi: Tối ưu hoá phân tử và phát sinh các đồng phân bằng cách dùng trường lực cơ phân tử

en: Export
vi: Xuất

en: Change H to Methyl
vi: Thay H bằng mê-tyl

en: H to Methyl
vi: H bằng mê-tyl

en: H2Methyl
vi: H-Metyl

en: Transform hydrogens to methyl groups
vi: Chuyển hi-đrô thành các nhóm mê-tyl

en: Add Hydrogens
vi: Thêm hi-đrô

en: Add Hydrogens for pH...
vi: Thêm hi-đrô cho pH...

en: Remove Hydrogens
vi: Bỏ hi-đrô

en: Add Hydrogens for pH
vi: Thêm hi-đrô cho pH

en: Hydrogens
vi: hi-đrô

en: Add or remove hydrogens
vi: Thêm hoặc bỏ hi-đrô

en: &Insert
vi: &Chèn

en: Fragment...
vi: Đoạn...

en: Insert SMILES
vi: Chèn SMILES

en: Insert SMILES fragment:
vi: Chèn các đoạn SMILES:

en: Insert Fragment
vi: Chèn đoạn

en: Insert molecular fragments for building larger molecules
vi: Chèn các đoạn phân tử để tạo thành phân tử lớn

en: Peptide...
vi: Pep-tit...

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertPeptideDialog) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:515 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertButton)
en: Insert Peptide
vi: Chèn pep-tit

en: Insert oligopeptide sequences
vi: Chèn các chuỗi ô-li-gô-pep-tit

en: Molecule Properties...
vi: Thuộc tính phân tử...

en: &Properties
vi: &Thuộc tính

en: Estimated Dipole Moment (D):
vi: Giá trị uớc tính của mô-men lưỡng cực (D):

en: Network Download Failed
vi: Việc tải xuống từ mạng không thành công

en: Network timeout or other error.
vi: Hết hạn giờ nhập mạng hoặc một lỗi khác.

en: Molecular Properties
vi: Thuộc tính phân tử

en: Display standard molecular properties.
vi: Hiện các thuộc tính chuẩn của phân tử.

en: Fetch from PDB...
vi: Lấy từ PDB...

en: Fetch by chemical name...
vi: Lấy theo tên hoá học...

en: Fetch from URL...
vi: Lấy từ URL...

en: PDB Entry
vi: Mục PDB

en: PDB entry to download.
vi: Mục PDB để tải xuống.

en: Chemical Name
vi: Tên hoá học

en: Chemical structure to download.
vi: Cấu trúc hoá học để tải xuống.

en: URL of molecule to download.
vi: URL của phân tử cần tải xuống.

en: Specified molecule could not be found: %1
vi: Không tìm được phân tử đã cho: %1

en: Specified molecule could not be loaded: %1
vi: Không tải được phân tử đã cho: %1

en: Fetch molecule files over the network.
vi: Lấy file phân tử qua mạng.

en: Save POV-Ray rendered image
vi: Lưu hình đã được hiển thị dưới dạng POV-Ray

en: Image files (*.png *.pbm)
vi: Các file ảnh (*.png *.pbm)

en: No filename supplied.
vi: Chưa có tên file nào được nhập vào.

en: No valid filename was supplied.
vi: Chưa có tên file hợp lệ nào được nhập vào.

en: Does not compute.
vi: Không tính toán.

en: You requested no direct rendering using POV-Ray and not to keep the POV-Ray file. This will result in no output being saved. Are you sure that is what you want?
vi: Bạn yêu cầu trực tiếp vẽ POV-Ray nhưng không giữ lại file POV-Ray. Điều này đồng nghĩa với việc kết quả sẽ không được lưu lại. Bạn chắc rằng muốn như vậy chứ?

en: Cannot Write to File.
vi: Không thể ghi ra file.

en: Cannot write to file %1. Do you have permissions to write to that location?
vi: Không thể ghi vào file %1. Bạn có quyền ghi vào file này không?

en: POV-Ray failed to start.
vi: POV-Ray khởi động không thành công.

en: POV-Ray failed to start. May be the path to the executable is not set correctly.
vi: POV-Ray khởi động không thành công. Có thể đường dẫn đến file chương trình chạy chưa được đặt đúng.

en: Create POV-Ray files and render them using the command line POV-Ray program.
vi: Tạo các file POV-Ray và vẽ chúng bằng chương trình POV-Ray từ dòng lệnh.

en: Atom Properties...
vi: Thuộc tính của nguyên tử...

en: Bond Properties...
vi: Thuộc tính của liên kết...

en: Angle Properties...
vi: Thuộc tính góc...

en: Torsion Properties...
vi: Thuộc tính xoắn...

en: Conformer Properties...
vi: Thuộc tính đồng phân...

en: Atom Properties
vi: Thuộc tính của nguyên tử

en: Bond Properties
vi: Thuộc tính của liên kết

en: Angle Properties
vi: Thuộc tính góc

en: Torsion Properties
vi: Thuộc tính xoắn

en: Conformer Properties
vi: Thuộc tính đồng phân

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1452 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, propsTab) i18n: file: src/extensions/quantuminput
en: Properties
vi: Thuộc tính

en: Windows for displaying atom, bond, angle and torsion properties. It also includes a cartesian coordinate editor.
vi: Cửa sổ hiện các thuộc tính nguyên tử, liên kết, góc và xoắn. Nó cũng bao gồm một trình soạn thảo tọa độ Đề-các

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:286 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortBox)
en: Element
vi: Nguyên tố

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:40 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Type
vi: Kiểu

en: Valence
vi: Hóa trị

en: Partial Charge
vi: Điện tích riêng phần

en: Atom
vi: Nguyên tử

en: Start Atom
vi: Bắt đầu nguyên tử

en: End Atom
vi: Kết thúc nguyên tử

en: Bond Order
vi: Thứ tự liên kết

en: Rotatable
vi: Xoay được

[ctx: in Angstrom]
en: Length %1
vi: Chiều dài %1

en: Bond
vi: Liên kết

en: Vertex
vi: Đỉnh

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:78 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Angle
vi: Góc

en: Atom %1
vi: Nguyên tử %1

[ctx: Degree symbol]
en: Torsion %1
vi: Xoắn %1

en: Torsion
vi: Xoắn

en: Conformer
vi: Đồng phân

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

note: i18n: file: src/extensions/pythonterminalwidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, PythonTerminalWidget)
en: Python Terminal
vi: Cửa sổ lệnh Python

en: Interactive python scripting terminal
vi: Cửa sổ lệnh tương tác Python

en: Save Input Deck
vi: Lưu bảng nhập đầu vào

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:311 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton)
en: Show Preview
vi: Hiện khung xem thử

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:813 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, moreButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1619 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:463 i18n: file: src/extensions/quantuminput/
en: Hide Preview
vi: Ẩn khung xem thử

en: Dalton Input File
vi: File đầu vào Dalton

en: Input Generator...
vi: Phát sinh đầu vào...

[ctx: Selection to be used as an Effective Fragment Potential in calculations]
en: EFP Selection...
vi: Chọn EFP...

[ctx: Selection to be used for Quantum Mechanical calculations]
en: QM Selection...
vi: Chọn QM...

en: GAMESS EFP Information
vi: Thông tin GAMESS EFP

en: Delete
vi: Xoá

en: No Atoms Selected
vi: Không có nguyên tử nào được chọn

en: You must make a selection!
vi: Bạn phải lựa chọn!

en: SMILES Conversion Unavailable
vi: Không có chuyển đổi SMILES

en: SMILES Format Conversion Not Available!
vi: Không có chuyển đổi định dạng SMILES!

en: Group Name
vi: Tên nhóm

en: Create input files for the GAMESS quantum chemistry package
vi: Tạo file đầu vào cho gói phần mềm hóa lượng tử GAMESS

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:39 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, titleLine) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:101 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1529 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit
en: Title
vi: Tựa đề

en: Advanced Settings Changed
vi: Đã thay đổi các yếu tố cài đặt nâng cao

en: Advanced settings have changed.
    Discard?
vi: Các yếu tố cài đặt nâng cao bị thay đổi.
    Hủy bỏ thay đổi này?

en: Advanced Settings Reset
vi: Đã đặt mặc định cho các cài đặt nâng cao

en: Are you sure you wish to reset advanced settings?
    All changes will be lost!
vi: Bạn có chắc rằng muốn đưa các cài đặt nâng cao trở về mặc định?
    Mọi thay đổi sẽ mất đi!

en: Basic Settings Reset
vi: Đã đặt mặc định cho các cài đặt cơ bản

en: Are you sure you wish to reset basic settings?
    All changes will be lost!
vi: Bạn có chắc rằng muốn đưa các cài đặt cơ bản trở về mặc định?
    Mọi thay đổi sẽ mất đi!

en: GAMESS Input Deck
vi: Bảng nhập đầu vào GAMESS

en: Gaussian Input Deck
vi: Bảng nhập đầu vào Gauss

en: The G03 executable, cannot be found.
vi: Không tìm thấy file chạy G03.

en: G03 failed to start.
vi: Không thể khởi động G03

en: G03 did not start. Perhaps it is not installed correctly.
vi: Không thể khởi động G03. Có lẽ nó đã không được cài đặt thành công.

en: Running Gaussian calculation...
vi: Đang chạy tính toán Gauss...

en: G03 Crashed.
vi: G03 bị lỗi và dừng chạy.

en: Gaussian did not run correctly. Perhaps it is not installed correctly.
vi: G03 bị lỗi và dừng chạy. Có lẽ nó đã không được cài đặt thành công.

en: &Gaussian...
vi: &Gauss...

en: Cannot read file %1.
vi: Không thể đọc file %1.

en: Input File Generators
vi: Phát sinh file đầu vào

en: Create input files for quantum chemistry packages
vi: Tạo ra file đầu vào cho các gói chương trình hóa lượng tử

en: Molpro Input Deck
vi: Bảng nhập số liệu Molpro

en: MOPAC Input Warning
vi: Cảnh báo về dữ liệu đầu vào MOPAC

en: MOPAC Input Deck
vi: Bảng nhập số liệu MOPAC

en: MOPAC Running.
vi: Đang chạy MOPAC

en: MOPAC is already running. Wait until the previous calculation is finished.
vi: MOPAC đang chạy. Hãy đợi đến khi phép tính trước đó được hoàn thành.

en: MOPAC Not Installed.
vi: MOPAC chưa được cài đặt

en: The MOPAC executable, cannot be found.
vi: Không tìm được file chương trình chạy MOPAC

en: MOPAC failed to start.
vi: Không khởi động được MOPAC.

en: MOPAC did not start. Perhaps it is not installed correctly.
vi: Không khởi động được MOPAC. Có lẽ nó đã không được cài đặt đúng.

en: Running MOPAC calculation...
vi: MOPAC đang tính toán...

en: MOPAC Crashed.
vi: MOPAC bị lỗi và dừng chạy.

en: MOPAC did not run correctly. Perhaps it is not installed correctly.
vi: MOPAC không hoạt động bình thường. Có lẽ nó đã không được cài đặt đúng

en: NWChem Input Deck
vi: Bảng nhập số liệu NWChem

en: QChem Input Deck
vi: Bảng nhập số liệu QChem

en: &Invert Selection
vi: Chọn đảo &lại

en: Select SMARTS...
vi: Chọn SMARTS...

en: Select by Element...
vi: Chọn theo nguyên tố...

en: Select Solvent
vi: Chọn dung môi

en: Add Named Selection...
vi: Thêm vào lựa chọn đã đặt tên...

en: &Select
vi: &Chọn

en: SMARTS Selection
vi: Chọn SMARTS

en: SMARTS pattern to select
vi: Mẫu SMARTS dùng để chọn

en: There is no current selection.
vi: Không có lựa chọn hiện thời nào.

en: Add Named Selection
vi: Thêm vào lựa chọn đã được đặt tên

en: name
vi: tên

en: Name cannot be empty.
vi: Phải có tên

en: There is already a selection with this name.
vi: Đã có một lựa chọn với tên này.

en: Selections
vi: Các lựa chọn

en: Open a vertex shader source file
vi: Mở một file nguồn tô đỉnh

en: Vertex shader files (*.vert)
vi: File tô đỉnh (*.vert)

en: Wavelength (nm)
vi: Bước sóng (nm)

en: Intensity (arb. units)
vi: Cường độ (đ.vị bất kì)

en: Energy (eV)
vi: Năng lượng (eV)

en: Density of States (states/cell)
vi: Mật độ trạng thái (số trạng thái/ô)

en: Density of States (states/atom)
vi: Mật độ trạng thái (số trạng thái/nguyên tử)

en: Density of States (states/valence electron)
vi: Mật độ trạng thái (số trạng thái/e hóa trị)

en: Transmittance (%)
vi: Độ dẫn (%)

en: Absorbance (%)
vi: Độ hấp thụ (%)

en: No intensities
vi: Không có cường độ

en: The vibration data in the molecule you have loaded does not have any intensity data. Intensities have been set to an arbitrary value for visualization.
vi: Số liệu rung động trong nguyên tử bạn vừa tải lên không bao gồm bất kì số liệu cường độ nào. Để phục vụ việc hiển thị, các cường độ được đặt giá trị bất kì.

en: Wavenumber (cm<sup>-1</sup>)
vi: Số sóng (cm<sup>-1</sup>)

en: Activity
vi: Hoạt độ

en: Intensity
vi: Cường độ

en: X Axis
vi: Trục X

en: Y Axis
vi: Trục Y

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:133 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_appearance)
en: &Appearance
vi: &Bề ngoài

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:432 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_imageExport)
en: E&xport Image
vi: &Xuất ảnh

[ctx: Infrared spectra option]
en: Infrared
vi: Hồng ngoại

en: &Infrared Spectra Settings
vi: Đặt thuộc tính phổ &hồng ngoại

en: &NMR Spectra Settings
vi: Đặt thuộc tính &NMR

en: &Density Of States Settings
vi: Đặt &mật độ trạng thái (DOS)

en: &UV Settings
vi: Cài đặt &UV

en: &CD Settings
vi: Cài đặt &CD

en: &Raman Settings
vi: Cài đặt &Raman

en: No data
vi: Không có số liệu

en: Dark
vi: Đậm

en: Light
vi: Nhạt

en: Publication
vi: Xuất bản

en: Handdrawn
vi: Được vẽ bằng tay

en: New Scheme
vi: Sơ đồ mới

en: Confirm Scheme Removal
vi: Khẳng định việc xóa bỏ sơ đồ

en: Really remove current scheme?
vi: Chắc chắn xóa bỏ sơ đồ hiện hành?

en: Change Scheme Name
vi: Đổi tên sơ đồ

en: Enter new name for current scheme:
vi: Đặt tên mới cho sơ đồ hiện hành:

en: Select Background Color
vi: Chọn màu nền

en: Select Foreground Color
vi: Chọn màu vật thể

en: Select Calculated Spectra Color
vi: Chọn màu phổ tính toán

en: Select Imported Spectra Color
vi: Chọn màu phổ được nhập

en: Export Calculated Spectrum
vi: Xuất phổ được tính toán

en: Tab Separated Values (*.tsv)
vi: Dạng giá trị ngăn cách bởi dấu Tab (*.tsv)

en: Tab Separated Values
vi: Dạng giá trị ngăn cách bởi dấu Tab

en: Comma Separated Values
vi: Dạng giá trị ngăn cách bởi dấu phảy

en: All Files
vi: Tất cả các file

en: Import Spectra
vi: Nhập phổ

en: Spectra Import
vi: Nhập phổ

en: Unknown extension: %1
vi: Không rõ phần mở rộng: %1

[ctx: Do not remove 'IR' or '(*.out)' -- needed for parsing later]
en: PWscf IR data (*.out)
vi: Số liệu PWscf IR (*.out)

en: Data Format
vi: Định dạng dữ liệu

[ctx: noun, not verb]
en: Format:
vi: Dạng thức:

en: Load Spectral Data
vi: Tải số liệu phổ

en: Portable Network Graphics
vi: Portable Network Graphics (PNG)

en: Tagged Image File Format
vi: Dạng thức tập tin ảnh có thẻ (TIFF)

en: Windows Bitmap
vi: Windows Bitmap (BMP)

en: Save Spectra Image
vi: Lưu ảnh phổ

en: Invalid Filename
vi: Tên file không hợp lệ

en: Error
vi: Lỗi

en: A problem occurred while writing file %1
vi: Có lỗi trong khi ghi file %1

en: Success!
vi: Thành công!

en: Image successfully written to %1
vi: Việc ghi ảnh vào %1 đã thành công

en: &Advanced <<
vi: &Thêm <<

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:90 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_advanced)
en: &Advanced >>
vi: &Thêm >>

en: &Spectra...
vi: &Phổ...

en: Spectra
vi: Phổ

en: Visualize spectral data from quantum chemistry calculations
vi: Hiển thị số liệu phổ từ kết quả tính toán hóa lượng tử

en: Vibrations
vi: Rung động

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2588 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hessianVibrationalCheck)
en: Vibrational Analysis
vi: Tính toán rung động

en: No vibrational displacements exist.
vi: Không tồn tại chuyển vị rung.

en: Vibration
vi: Rung động

en: Visualize vibrational modes from quantum chemistry calculations
vi: Hiển thị các mode rung động từ kết quả tính toán hóa lượng tử

en: Sorting %1 vibrations by frequency...
vi: Sắp xếp các rung động %1 theo tần số...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:162 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, animationButton)
en: Start &Animation
vi: Bắt đầu &hình động

en: Stop &Animation
vi: Dừng &hình động

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:182 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pauseButton)
en: Pause
vi: Tạm ngừng

en: Continue
vi: Tiếp tục

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: Molecular Orbitals...
vi: Orbital phân tử...

en: Orbitals
vi: Các orbital

[ctx: Highest Occupied MO]
en: HOMO
vi: HOMO (o. phân tử cao nhất bị chiếm)

[ctx: Lowest Unoccupied MO]
en: LUMO
vi: LUMO (o. phân tử thấp nhất bị chiếm)

en: Calculate and visualize molecular orbitals
vi: Tính và hiển thị các orbital phân tử

en: Status
vi: Trạng thái

[ctx: Molecular Orbital]
en: MO %L1
vi: Orbital phân tử %L1

[ctx: A cube type of nothing - empty cube]
en: Nothing
vi: Không có gì

[ctx: Electrostatic potential surface type]
en: Electrostatic Potential
vi: Thế tĩnh điện

[ctx: Electron density surface type]
en: Electron Density
vi: Mật độ electron

[ctx: Molecular orbital surface type]
en: Molecular Orbital
vi: Orbital phân tử

[ctx: Undefined cube type]
en: Error - undefined type
vi: Lỗi - kiểu không xác định

en: Create Surfaces...
vi: Tạo bề mặt...

en: Abort Calculation
vi: Hủy bỏ tính toán

en: Calculating VdW Cube
vi: Tính mặt cầu VdW

[ctx: Molecular Orbital]
en: Calculating MO %L1
vi: Tính MO %L1

en: Calculating Electron Density
vi: Tính mật độ electron

en: Electron Density
vi: Mật độ electron

en: Calculate molecular orbitals and other surfaces
vi: Tính mật độ orbital phân tử và các mặt khác

en: GL widget was not correctly initialized in order to make a video
vi: Khiển tố GL không được cài đặt đúng để có thể tạo ra đoạn phim video

en: Building video
vi: Đang tạo video

en: Could not run povray.
vi: Không chạy được povray.

en: Video file not written.
vi: Không ghi được file video.

en: Set Aspect Ratio
vi: Đặt tỉ lệ các trục

en: The current Avogadro scene is %1x%2 pixels large, and therefore has aspect ratio %3.
    You may keep this value, for example if you intend to use POV-Ray
    to produce an image of %4x1000 pixels, or you may enter any other positive value,
    for example 1 if you intend to use POV-Ray to produce a square image, like 1000x1000 pixels.
vi: Khung hình Avogadro hiện thời có kích thước %1x%2 điểm ảnh, tức là có tỉ lệ kích thước %3.
    Bạn có thể giữ giá trị này, chẳng hạn nếu muốn dùng POV-Ray
    để tạo ra một hình %4x1000 điểm ảnh, hoặc có thể nhập vào một số dương khác, chẳng hạn
    số 1 nếu bạn muốn dùng POV-Ray để tạo ra một ảnh hình vuông 1000x1000 điểm ảnh.

en: Connect
vi: Kết nối

en: Disconnect
vi: Ngắt kết nối

en: Wii Tracking
vi: Dò Wii

en: Track motion using Wii remotes
vi: Dò theo chuyển động bằng điều khiển từ xa của Wii

en: OpenGL error
vi: Lỗi OpenGL

en: Debug Information
vi: Thông tin gỡ lỗi

en: View Size: %L1 x %L2
vi: Kích thước khung nhìn: %L1 x %L2

en: No molecule set
vi: Không có phân tử nào được đặt

en: Atoms: %L1
vi: Nguyên tử: %L1

en: Bonds: %L1
vi: Liên kết: %L1

[ctx: Name of a new, untitled molecule file]
en: untitled
vi: không tên

en: OBMol: index %1 out of reach.
vi: OBMol: không gọi được đến chỉ số %1.

en: File type '%1' is not supported for reading.
vi: Kiểu file '%1' không được hỗ trợ cho việc đọc số liệu.

en: File type for file '%1' is not supported for reading.
vi: Kiểu của file '%1' không được hỗ trợ cho việc đọc số liệu.

en: Reading molecule with index %1 from file '%2' failed.
vi: Không đọc được phân tử có chỉ số %1 từ file '%2'.

en: replaceMolecule: index %1 out of reach.
vi: replaceMolecule: không gọi được đến chỉ số %1.

en: File type '%1' is not supported for writing.
vi: Kiểu file '%1' không được hỗ trợ việc ghi dữ liệu.

en: File type for file '%1' is not supported for writing.
vi: Kiểu file của '%1' không được hỗ trợ việc ghi dữ liệu.

en: Could not open file '%1' for writing.
vi: Không thể mở file '%1' để ghi dữ liệu.

en: Could not open file '%1' for reading.
vi: Không thể mở file '%1' để đọc dữ liệu.

en: Replacing molecule with index %1 in file '%2' failed.
vi: Không thay thế được phân tử với chỉ số %1 trong file '%2'.

en: File %1 cannot be opened for reading.
vi: Không thể mở file %1 để đọc dữ liệu.

en: Reading a molecule from file '%1' failed.
vi: Không đọc được thông tin về một phân tử trong file '%1'.

en: File %1 can not be opened for writing.
vi: Không thể mở file %1 để ghi dữ liệu.

en: Saving molecular file failed - could not rename original file.
vi: Không lưu được file phân tử - không thể đổi tên file gốc.

en: Saving molecular file failed - could not rename new file.
vi: Không lưu được file phân tử - không thể đổi tên file mới.

en: Saving molecular file failed - could not remove old file.
vi: Không lưu được file phân tử - không thể xoá file cũ.

en: Writing a molecule to file '%1' failed. OpenBabel function failed.
vi: Không ghi được thông tin về một phân tử vào file '%1'. Hàm OpenBabel không hoạt động.

en: File %1 cannot be opened for writing.
vi: Không thể mở file %1 để ghi.

en: Writing conformers to file '%1' failed.
vi: Không ghi được số liệu các đồng đẳng vào file '%1'.

en: Molecule %1
vi: Phân tử %1

en: Periodic Table
vi: Bảng tuần hoàn

en: No Description
vi: Không có mô tả

en: Unknown Python Engine
vi: Không rõ loại máy Python

en: N/A
vi: Không

en: PythonEngine: checking
vi: PythonEngine: đang kiểm tra

en:   - script has no 'Engine' class defined
vi:   - script không có lớp 'Engine' nào được định nghĩa

en:   - no module
vi:   - không có module

en: Unknown Python Extension
vi: Không rõ phần mở rộng Python

en: &Scripts
vi: &Đoạn mã lệnh

en: PythonExtension: checking
vi: PythonExtension: đang kiểm tra

en:   - script has no 'Extension' class defined
vi:   - mã lệnh không có lớp 'Extension' [Phần mở rộng] nào được định nghĩa

en: Unknown Python Tool
vi: Không rõ công cụ Python

en: PythonTool: checking
vi: PythonTool: đang kiểm tra

en:   - script has no 'Tool' class defined
vi:   - mã lệnh không có lớp 'Tool' [công cụ] nào được định nghĩa

en: Conformer %1
vi: Đồng phân %1

en: Tools
vi: Công cụ

en: Axis:
vi: Trục:

en: Align:
vi: Dóng:

en: Everything
vi: Mọi thứ

en: Molecule
vi: Phân tử

en: Align
vi: Dóng hàng

en: Align molecules to a Cartesian axis
vi: Dóng hàng các phân tử theo một trục Đề-các

en: Align Settings
vi: Cài đặt về dóng hàng

en: AutoOpt: E = %1 %2 (dE = %3)
vi: Tự động tối ưu: E = %1 %2 (dE = %3)

en: Num Constraints: %1
vi: Ràng buộc số: %1

en: Force Field:
vi: Trường lực:

en: Steps per Update:
vi: Số bước trong mỗi lượt cập nhật:

en: Algorithm:
vi: Thuật toán:

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:90 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlgorithmComboBox)
en: Steepest Descent
vi: Dốc xuống nhất

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:95 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, AlgorithmComboBox)
en: Conjugate Gradients
vi: Gra-đien liên hợp

en: Molecular Dynamics (300K)
vi: Động lực học phân tử (300K)

en: Molecular Dynamics (600K)
vi: Động lực học phân tử (600K)

en: Molecular Dynamics (900K)
vi: Động lực học phân tử (900K)

en: Start
vi: Bắt đầu

en: Ignored atoms are movable
vi: Các nguyên tử được bỏ qua đều di chuyển được

en: Stop
vi: Dừng

en: AutoOptimization
vi: Tối ưu hoá tự động

en: Automatic optimization of molecular geometry
vi: Tối ưu hoá tự động cho dạng hình học phân tử

en: AutoOptimization Settings
vi: Cài đặt cho tối ưu hoá tự động

en: Auto Rotation Tool
vi: Công cụ xoay tự động

en: x rotation:
vi: xoay quanh trục x:

en: x rotation
vi: xoay quanh trục x

en: y rotation:
vi: xoay quanh trục y:

en: y rotation
vi: xoay quanh trục y

en: z rotation:
vi: xoay quanh trục z:

en: z rotation
vi: xoay quanh trục z

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:790 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1580 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:489 i18n: file: src/extensions/quantuminput
en: Reset
vi: Thiết lập lại

en: AutoRotate
vi: Xoay tự động

en: Automatic rotation of molecules
vi: Xoay tự động các phân tử

en: AutoRotate Settings
vi: Cài đặt cho xoay tự động

[ctx: %L1 is the length of the bond]
en: Bond Length: %L1
vi: Chiều dài liên kết: %L1

en:  Show Angles
vi:  Hiện các góc

en:  Snap-to Bonds
vi:  Bắt các điểm nút liên kết

en: Snap-to Threshold:
vi: Ngưỡng bắt điểm:

en: Bond Centric Manipulation
vi: Thao tác với liên kết

en: Bond Centric Manipulate
vi: Thao tác với liên kết

en: Manipulation of bond lengths, angles, and torsions
vi: Thao tác chiều dài, góc, độ xoắn của liên kết

en: Bond Centric Manipulate Settings
vi: Các cài đặt liên quan đến thao tác với liên kết

[ctx: %L1 is distance, %2 is Angstrom symbol]
en: Distance (1->2): %L1 %2
vi: Khoảng cách (1->2): %L1 %2

[ctx: %L1 is distance, %2 is Angstrom symbol]
en: Distance (2->3): %L1 %2
vi: Khoảng cách (2->3): %L1 %2

en: Angle: %L1 °
vi: Góc: %L1 °

[ctx: %L1 is distance, %2 is Angstrom symbol]
en: Distance (3->4): %L1 %2
vi: Khoảng cách (3->4): %L1 %2

en: Dihedral Angle: %1 °
vi: Góc nhị diện: %1 °

en: Distance(s):
vi: Khoảng cách:

en: Dihedral:
vi: Góc nhị diện:

en: Measure
vi: Đo

en: Measure bond lengths, angles, and dihedrals
vi: Đo chiều dài, góc, và góc nhị diện của liên kết

en: Measure Settings
vi: Cài đặt các yếu tố đo đạc

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:45 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton)
en: Add Atom
vi: Thêm nguyên tử

en: Delete Atom
vi: Xóa nguyên tử

en: Add Bond
vi: Thêm liên kết

en: Delete Bond
vi: Xóa liên kết

en: Change Element
vi: Thay đổi nguyên tố

en: Change Bond Order
vi: Thay đổi thứ tự liên kết

en: Draw Atom
vi: Vẽ nguyên tử

en: Draw Bond
vi: Vẽ liên kết

en: Draw
vi: Vẽ

en: Element:
vi: Nguyên tố

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1246 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Other...
vi: Khác...

en: Bond Order:
vi: Thứ tự liên kết:

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:190 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleStrandRadio)
en: Single
vi: Đơn

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, doubleStrandRadio)
en: Double
vi: Đôi

en: Triple
vi: Ba

en: Adjust Hydrogens
vi: Chỉnh nguyên tử hi-đrô

en: Draw and edit atoms and bonds
vi: Vẽ và chỉnh sủa nguyên tử và liên kết

en: Draw Settings
vi: Cài đặt cho thao tác vẽ

en: Manipulate
vi: Thao tác

en: Translate, rotate, and adjust atoms and fragments
vi: Dịch chuyển, quay, chỉnh các nguyên tử và các đoạn

en: Manipulate Settings
vi: Cài đặt cho việc thao tác

en: Manipulate Atom
vi: Thao tác với nguyên tử

en: Navigate
vi: Di chuyển

en: Translate, rotate, and zoom around the current view
vi: Dịch chuyển, xoay và thu phóng quanh khung nhìn hiện thời

en: Navigate Settings
vi: Cài đặt cho việc di chuyển

en: Selection Mode:
vi: Chế độ lựa chọn:

en: Atom/Bond
vi: Nguyên tử/Liên kết

en: Residue
vi: Dư chất

en: Change color of the atom
vi: Đổi màu nguyên tử

en: Change label of the atom
vi: Đổi nhãn của nguyên tử

en: New Label:
vi: Nhãn mới:

en: Change label of the bond
vi: Đổi nhãn của liên kết

en: Change radius of the atom
vi: Thay đổi bán kính nguyên tử

[ctx: in Angstrom]
en: New Radius, %1:
vi: Bán kính mới, %1:

en: Selection
vi: Lựa chọn

en: Select atoms, residues, and molecules
vi: Chọn các nguyên tử, dư chất, và phân tử

en: Selection Settings
vi: Cài đặt về lựa chọn

en: Symbol
vi: Ký hiệu

en: Bond Length
vi: Độ dài liên kết

en: Bond Angle
vi: Góc liên kết

en: Dihedral Angle
vi: Góc nhị diện

en: Z Matrix Editor...
vi: Công cụ biên tập ma trận Z...

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1569 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: Z-Matrix
vi: Ma trận Z

en: Create/edit a z-matrix
vi: Tạo ra/sửa một ma trận Z

en: Z-Matrix Settings
vi: Cài đặt cho ma trận Z

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:27 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorStyleComboBox)
en: Amino Colors
vi: Màu cho amino

note: i18n: file: src/colors/residuecolorsettings.ui:37 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorStyleComboBox)
en: Hydrophobicity
vi: Tính kị nước

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Axes:
vi: Trục:

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:55 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axesType)
en: Cartesian Axes
vi: Trục Đề-các

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:60 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axesType)
en: Orthogonal Axes
vi: Trục vuông góc

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:65 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axesType)
en: Custom Axes
vi: Trục tự chọn

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:76 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vector1Label)
en: Axis 1:
vi: Trục 1:

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:171 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vector2Label)
en: Axis 2:
vi: Trục 2:

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:266 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, vector3Label)
en: Axis 3:
vi: Trục 3:

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:435 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, originLabel) i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:145
en: Origin:
vi: Gốc:

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:468 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Norm
vi: Chuẩn

note: i18n: file: src/engines/axessettingswidget.ui:478 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, preserveNormsCheckBox)
en: Preserve vector norms
vi: Giữ nguyên chuẩn véc-tơ

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:19 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomRadiusLabel)
en: Atom Radius:
vi: Bán kính nguyên tử:

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel)
en: Bond Radius:
vi: Bán kính liên kết:

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:80 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, opacitySliderLabel) i18n: file: src/engines/qtaimsettingswidget.ui:157 i18n: file: src/engines/ringsettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel_2) i18n: file: src/engine
en: Opacity:
vi: Độ đục:

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:137 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_radius) i18n: file: src/engines/qtaimsettingswidget.ui:130
en: Covalent
vi: cộng hóa trị

note: i18n: file: src/engines/bsdysettingswidget.ui:166 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showMulti) i18n: file: src/engines/wiresettingswidget.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showMultipleCheckBox)
en: Show Multiple Bonds
vi: Thể hiện các liên kết bội

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:17 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Shape
vi: Hình

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:311 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Helix
vi: Chuỗi xoắn

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:334 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Sheet
vi: Trang

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:209 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12) i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:357 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Loop
vi: Vòng

note: i18n: file: src/engines/cartoonsettingswidget.ui:305 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Colors
vi: Màu

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Dipole:
vi: Lưỡng cực:

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:55 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dipoleType)
en: Dipole Moment
vi: Mô-men lưỡng cực

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:60 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dipoleType)
en: Custom Vector
vi: Véc-tơ tự chọn

note: i18n: file: src/engines/dipolesettingswidget.ui:71 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, customLabel)
en: Custom:
vi: Tự chọn:

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelWidth)
en: Width:
vi: Bề rộng:

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cut-off radius:
vi: Bán kính cắt bỏ:

note: i18n: file: src/engines/hbondsettingswidget.ui:90 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Cut-off angle:
vi: Góc cắt bỏ:

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Rendering Engine:
vi: Bộ phận lên hình:

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:40 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textRendering)
en: TextRenderer
vi: Phần mềm hiện chữ

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:53 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Atom Labels
vi: Nhãn của nguyên tử

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:531 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Text:
vi: Đoạn chữ :

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:78 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:486 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Color:
vi: Màu:

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:568 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType) i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/ceviewoptionswidget.ui:1
en: None
vi: Không

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Atom number
vi: Số hiệu nguyên tử

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:117 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Element symbol
vi: Ký hiệu nguyên tố

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:122 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Symbol & Number in Group
vi: Ký hiệu & số trong nhóm

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:127 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Symbol & Atom number
vi: Ký hiệu & số nguyên tử

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:137 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Partial charge
vi: Điện tích từng phần

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Element name
vi: Tên nguyên tố

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:157 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:588 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Unique ID
vi: ID duy nhất

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:162 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, atomType)
en: Custom data
vi: Dữ liệu do người dùng cấp

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, atomFont) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:518 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bondFont)
en: Change Font
vi: Thay đổi phông chữ

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:312 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, originLabel) i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:366 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, originLabel_1)
en: Label Shift:
vi: Dịch chuyển nhãn:

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:343 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bond Labels
vi: Nhãn của liên kết

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:573 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond length
vi: Độ dài liên kết

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:578 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond number
vi: Số liên kết

note: i18n: file: src/engines/labelsettingswidget.ui:583 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bondType)
en: Bond order
vi: Bậc liên kết

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Rendering:
vi: Lên hình:

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:24 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderType)
en: Backbone
vi: Trục chính

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:29 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderType) i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:90 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Lines
vi: Đường thẳng

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:37 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel_2) i18n: file: src/engines/sticksettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, radiusLabel)
en: Radius:
vi: Bán kính:

note: i18n: file: src/engines/ribbonsettingswidget.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNitrogens)
en: Include Nitrogens
vi: Chứa nitơ

note: i18n: file: src/engines/spheresettingswidget.ui:16 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondRadiusLabel_2)
en: VdW Opacity:
vi: Độ đục VdW:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:74 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, renderLabel)
en: Render:
vi: Lên hình:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:85 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Fill
vi: Tô đầy

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:95 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, renderCombo)
en: Points
vi: Điểm

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, paddingLabel_2)
en: Draw Box:
vi: Vẽ khung:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:129 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_4)
en: Style:
vi: Kiểu:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:140 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorCombo)
en: Selected Colors
vi: Các màu được chọn

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel)
en: Colors:
vi: Màu sắc:

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:165 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_2)
en: Positive
vi: Dương

note: i18n: file: src/engines/surfacesettingswidget.ui:188 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, colorLabel_3)
en: Negative
vi: Âm

note: i18n: file: src/engines/wiresettingswidget.ui:18 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showDotsCheckBox)
en: Show Atoms
vi: Hiện các nguyên tử

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AnimationDialog)
en: Animate Trajectory
vi: Qũy đạo chuyển động

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, loadButton)
en: Load File...
vi: Tải file...

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:171 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dynBondsBox)
en: Dynamic Bonds
vi: Liên kết động

[ctx: Continually re-run the animation in a loop]
note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:178 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, loopBox)
en: Loop
vi: Vòng

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:198 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: fps
vi: khung hình/giây

note: i18n: file: src/extensions/animationdialog.ui:225 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveVideoButton)
en: Save as .avi...
vi: Lưu dưới dạng .avi...

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:58 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsBox)
en: Angstroms
vi: Angstrom

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:63 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsBox)
en: Bohrs
vi: Bo

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:68 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, unitsBox) i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/cetranslatewidget.ui:186 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_units)
en: Fractional
vi: Phân số

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:97 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, formatBox)
en: XYZ with numbers
vi: XYZ kèm theo số

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:102 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, formatBox)
en: XYZ, coords only
vi: XYZ, chỉ có toạ độ

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:107 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, formatBox) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GamessInputDialog)
en: GAMESS Input
vi: Đầu vào GAMESS

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:112 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, formatBox)
en: GAMESS Input #2
vi: Đầu vào GAMESS #2

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:122 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, formatBox)
en: Priroda Input
vi: Đầu vào Priroda

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:142 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, applyButton)
en: Apply Changes
vi: Áp dụng các thay đổi

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:145 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, applyButton)
en: Apply
vi: Áp dụng

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:152 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, cutButton)
en: Cut All
vi: Cắt toàn bộ

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:155 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, cutButton) i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:175 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, clearButton) i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:195 i18n: ectx: property (text
en: ...
vi: …

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:172 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, clearButton)
en: Clear All
vi: Xoá hết

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:192 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, copyButton)
en: Copy All
vi: Chép tất cả

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:218 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, pasteButton)
en: Paste to the End
vi: Dán vào cuối

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:238 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, revertButton)
en: Revert Changes
vi: Quay lại trước khi sửa đổi

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:270 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTextEdit, cartesianEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Monospace'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Paste or edit atomic coordinates here. You may paste almost any fragment of text, containing coordinates</p></body></html>
vi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Monospace'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Dán hoặc tự biên soạn các toạ độ nguyên tử ở đây. Bạn hầu như có thể dán mọi đoạn chữ, bao gồm các toạ độ</p></body></html>

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:281 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortBox)
en: (None)
vi: (Không)

note: i18n: file: src/extensions/cartesianeditor.ui:309 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortLabel)
en: Sort by
vi: Sắp xếp theo

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConformerSearchDialog)
en: Conformer Search
vi: Tìm đồng phân

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systematicOptionsGroupBox) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2598 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, hessianMethodBox)
en: Method
vi: Phương pháp

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomLabel)
en: Number of atoms:
vi: Số nguyên tử:

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:33 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondsLabel)
en: Number of rotatable bonds:
vi: Số liên kết xoay được:

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of conformers
vi: Số đồng phân

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:111 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:103 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Convergence
vi: Hội tụ

note: i18n: file: src/extensions/conformersearchdialog.ui:170 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, scoringComboBox) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:849 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Energy
vi: Năng lượng

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConstraintsDialog)
en: Constraints
vi: Ràng buộc

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:26 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Add Constraints
vi: Thêm ràng buộc

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:48 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Ignore Atom
vi: Bỏ qua nguyên tử

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:53 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Fix Atom
vi: Cố định nguyên tử

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:58 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Fix Atom X
vi: Cố định toạ độ X của nguyên tử

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:63 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Fix Atom Y
vi: Cố định toạ độ Y của nguyên tử

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:68 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Fix Atom Z
vi: Cố định toạ độ Z của nguyên tử

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:73 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Distance
vi: Khoảng cách

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:83 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboType)
en: Torsion angle
vi: Góc xoắn

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:91 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Constraint Value
vi: Giá trị ràng buộc

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:101 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Atom Indices
vi: Các chỉ số nguyên tử

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:120 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsAdd)
en: Add
vi: Thêm

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:132 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
vi: Tuỳ chọn

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsSave)
en: Save
vi: Lưu

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:153 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsLoad)
en: Load
vi: Tải

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:185 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsDelete)
en: Delete Selected
vi: Xóa đối tượng được chọn

note: i18n: file: src/extensions/constraintsdialog.ui:192 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ConstraintsDeleteAll)
en: Delete All
vi: Xoá tất cả

note: i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/cetranslatewidget.ui:181 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_units) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:387 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordCombo) i18n: file: src/extensions/qu
en: Cartesian
vi: Đề-các

note: i18n: file: src/extensions/crystallography/ui/ceviewoptionswidget.ui:203 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_numCells) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2177 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, miscAllRadio)
en: All
vi: Tất cả

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FileImportDialog)
en: File Import...
vi: Nhập file...

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:127
en: Filename:
vi: Tên file:

note: i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:38 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName) i18n: file: src/extensions/fileimportdialog.ui:59 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName2) i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:67 i18n: ectx: property 
en: Browse...
vi: Duyệt tìm...

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:13 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ForceFieldDialog)
en: Setup Force Field
vi: Thiết lập trường lực

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:25 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:31 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Force Field
vi: Trường lực

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:59 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:72 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinp
en: Geometry Optimization
vi: Tối ưu hoá hình học

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:65 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Number of steps
vi: Số bước

note: i18n: file: src/extensions/forcefielddialog.ui:82 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Algorithm
vi: Thuật toán

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:62 i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, toolButton_C) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:474 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, chainNumberCombo)
en: C
vi: G

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:132 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bpCombo) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:469 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, chainNumberCombo)
en: B
vi: D

note: i18n: file: src/extensions/insertdnadialog.ui:142 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, bpCombo) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:387 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Other
vi: Loại khác

note: i18n: file: src/extensions/insertfragmentdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertFragmentDialog)
en: Insert Fragment...
vi: Thêm đoạn...

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:20 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Peptide Builder
vi: Xây dựng chuỗi pep-tit

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:46 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton)
en: Alanine
vi: Ala-nin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:76 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_4)
en: Aspartic acid
vi: A-xit aspartic

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:86 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_5)
en: Cysteine
vi: Xys-tê-in

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:96 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_6)
en: Glutamic acid
vi: A-xit glutamic

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:106 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_7)
en: Glutamine
vi: Glutamin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:116 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_8)
en: Glycine
vi: Gly-xin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:126 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_9)
en: Histidine
vi: Histidin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:146 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_19)
en: Valine
vi: Va-lin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:156 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_18)
en: Tyrosine
vi: Ty-rô-xin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:186 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_15)
en: Serine
vi: Xê-rin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:196 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_14)
en: Proline
vi: Prô-lin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:206 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_13)
en: Phenylalanine
vi: Phenyl-alanin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:226 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, toolButton_11)
en: Lysine
vi: Ly-xin

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:263 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Amino Acids:
vi: A-xit a-min:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:289 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, lStereoButton)
en: L
vi: T

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:299 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, dStereoButton) i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:479 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, chainNumberCombo)
en: D
vi: X

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:310 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: N Terminus:
vi: Đầu N:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:317 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: C Terminus:
vi: Đầu C:

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:362 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Straight Chain
vi: Chuỗi thẳng

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:367 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Alpha Helix
vi: Xoắn an-pha

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:377 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: 3-10 Helix
vi: Xoắn 3-10

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:382 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, structureCombo)
en: Pi Helix
vi: Xoắn Pi

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:484 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, chainNumberCombo)
en: E
vi: Đ

note: i18n: file: src/extensions/insertpeptidedialog.ui:489 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, chainNumberCombo)
en: F
vi: T

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, MolecularPropertiesDialog)
en: Molecule Properties
vi: Thuộc tính của phân tử

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:22 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, molWeightLabel)
en: Molecular Weight (g/mol):
vi: Khối lượng phân tử (g/mol):

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formulaLabel)
en: Chemical Formula:
vi: Công thức hoá học:

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, atomsLabel)
en: Number of Atoms:
vi: Số nguyên tử:

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:43 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bondsLabel)
en: Number of Bonds:
vi: Số liên kết:

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:57 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, energyLabel)
en: Energy (kJ/mol):
vi: Năng lượng (kJ/mol):

note: i18n: file: src/extensions/molecularpropdialog.ui:64 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, dipoleLabel)
en: Dipole Moment (D):
vi: Mô-men lưỡng cực (D):

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:19 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, POVRayDialog)
en: POV-Ray Export
vi: Xuất dưới dạng POV-Ray

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:30 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectFileName)
en: Select...
vi: Chọn...

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:111 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, render) i18n: file: src/extensions/surfaces/orbitalwidget.ui:93 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_render)
en: Render
vi: Lên hình

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:118 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, close) i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:847 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1633 i1
en: Close
vi: Đóng

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:137 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:183 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Resolution:
vi: Độ phân giải:

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:147 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, antialias)
en: Use full scene antialiasing
vi: Làm trơn hình toàn cảnh

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:150 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, antialias)
en: Antialias
vi: Làm trơn

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:160 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, transparency)
en: Set the background color to be transparent
vi: Đặt nền trong suốt

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:163 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, transparency)
en: Alpha transparency
vi: Độ trong alpha

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:173 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Command:
vi: Câu lệnh:

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:183 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, renderDirect)
en: Render the molecule directly using command line POV-Ray
vi: Lên hình phân tử bằng cách trực tiếp dùng lệnh POV-Ray

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:186 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, renderDirect)
en: Render using POV-Ray
vi: Lên hình bằng POV-Ray

note: i18n: file: src/extensions/povraydialog.ui:209 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Path:
vi: Đường dẫn:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:81 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, title) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1614 
en: Title:
vi: Tựa đề:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:48 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:97
en: Processors:
vi: Bộ xử lý:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:833 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, computeButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:3001 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:532 i18n: file: src/extensions/quantuminp
en: Compute...
vi: Tính...

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/abinitinputdialog.ui:840 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, generateButton) i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:1626 i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:3008 i18n: file: src/extensions/quantuminp
en: Generate...
vi: Phát sinh...

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:69 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, basicsTab)
en: Basics
vi: Cơ bản

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:114 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calculate)
en: Calculate:
vi: Tính toán:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:137 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, calculationCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:185 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basicCalculateCombo) i18n: file: src/extensi
en: Single Point Energy
vi: Năng lượng điểm đơn

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:156 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, theory) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:169 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.u
en: Theory:
vi: Lý thuyết:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/daltoninputdialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, basis) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:574 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialog.ui:17
en: Basis Set:
vi: Tập hợp cơ sở:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:264 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: With:
vi: Với:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:274 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: In:
vi: Trong:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:300 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:291 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.
en: Charge:
vi: Điện tích:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:354 i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, advancedWidget)
en: &Advanced Setup
vi: Cài đặt &nâng cao

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:388 i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Advanced
vi: Nâng cao

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:393 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Basis
vi: Cơ sở

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:398 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Control
vi: Điều khiển

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:417 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:859 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Hessian
vi: Hesse

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:428 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Data
vi: Dữ liệu

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:433 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: System
vi: Hệ thống

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:443 i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, navigationTree)
en: Misc
vi: Các thứ khác

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:482 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisECPCombo)
en: Read
vi: Đọc

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:653 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisSetCombo)
en: Double Zeta Valence
vi: Hoá trị zeta kép

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:658 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisSetCombo)
en: Dunning/Hay DZ
vi: DZ Dunning/Hay

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:678 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisSetCombo)
en: SBKJA Valence
vi: Hoá trị SBKJA

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:683 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisSetCombo)
en: Hay/Wadt Valence
vi: Hoá trị Hay/Wadt

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:735 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_22)
en: ECP Type:
vi: Kiểu ECP:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:749 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, basisPolarCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1875 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDiagonalizationCombo)
en: Default
vi: Mặc định

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:809 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_23)
en: Polar:
vi: Cực:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:839 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: Max SCF Iterations:
vi: Số lần lặp SCF cực đại:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:864 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Optimization
vi: Tối ưu hoá

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:874 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Saddle Point
vi: Điểm yên ngựa

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:884 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Gradient Extremal
vi: Cực trị gradient

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:894 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Energy Surface
vi: Mặt năng lượng

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:914 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Spin Orbit
vi: Quỹ đạo spin

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:919 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Finite Electric Field
vi: Trường điện tích hữu hạn

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:929 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Global Optimization
vi: Tối ưu hoá toàn cục

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:939 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: FMO Optimization
vi: Tối ưu hoá FMO

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:944 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Raman Intensities
vi: Các cường độ Raman

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:954 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlRunCombo)
en: Make EFP
vi: Tạo EFP

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1005 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlSCFCombo)
en: None (CI)
vi: Không (CI)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1069 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: SCF Type:
vi: Kiểu SCF:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1076 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: Localization Method:
vi: Phương pháp địa phương hoá:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1086 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: Exec Type:
vi: Kiểu thực thi:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1152 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlCCCombo)
en: LCCD: Linearized CC
vi: LCCD: CC tuyến tính hoá

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1231 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Normal Run
vi: Chạy bình thường

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1236 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Check
vi: Kiểm tra

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1241 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, controlExecCombo)
en: Debug
vi: Gỡ lỗi

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1270 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: Molecule Charge:
vi: Điện tích phân tử:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1282 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: Run Type:
vi: Kiểu chạy:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1304 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, controlMP2Check)
en: Use MP2
vi: Dùng MP2

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1330 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, controlDFTCheck)
en: Use DFT
vi: Dùng DFT

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1379 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: # of Z-Matrix Variables
vi: # của biến ma trận Z

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1394 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataUnitsCombo)
en: Bohr
vi: Bo

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1424 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Coordinate Type:
vi: Kiểu toạ độ:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1554 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: Unique cartesian Coords.
vi: Toạ độ Đề-các duy nhất

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1564 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: Cartesian coordinates
vi: Toạ độ Đề-các

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1574 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataCoordinateCombo)
en: MOPAC Z-Matrix
vi: Ma trận Z MOPAC

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1597 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSymmetryCheck)
en: Use Symmetry During Calculation
vi: Dùng tính đối xứng trong quá trình tính toán

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1607 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Units:
vi: Đơn vị:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1671 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Point Group:
vi: Nhóm điểm:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1698 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Minutes
vi: Phút

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1703 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Hours
vi: Giờ

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1708 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Days
vi: Ngày

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1713 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Weeks
vi: Tuần

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1718 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Years
vi: Năm

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1723 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemTimeCombo)
en: Millenia
vi: Thiên niên kỉ

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1752 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemMemoryCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1796 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDDICombo)
en: MegaWords
vi: MegaWord

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1757 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemMemoryCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1801 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDDICombo)
en: MegaBytes
vi: MegaByte

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1762 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemMemoryCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1806 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDDICombo)
en: GigaWords
vi: GigaWord

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1767 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemMemoryCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1811 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, systemDDICombo)
en: GigaBytes
vi: GigaByte

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1862 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systemCoreCheck)
en: Produce "core" file upon abort
vi: Tạo file "lõi" khi huỷ bỏ công việc

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1898 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: Time Limit:
vi: Giới hạn thời gian:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1912 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2498 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_43)
en: Memory:
vi: Bộ nhớ :

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1919 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: Diagonalization Method:
vi: Phương pháp chéo hoá:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1926 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, systemParallelGroup)
en: Parallel Load Balance Type
vi: Kiểu cân bằng tải song song

[ctx: "Loop" load balancing - set static node assignments]
note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1932 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systemLoopRadio)
en: Loop
vi: Vòng

[ctx: "Next Value" load balancing - dynamically assign nodes work]
note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1942 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, systemNextRadio)
en: Next Value
vi: Giá trị kết tiếp

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:1955 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, systemExternalCheck)
en: Use External Data Representation for Messages
vi: Dùng cách thể hiện dữ liệu ngoài cho các thông báo

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2011 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Initial Guess:
vi: Lần đoán đầu tiên

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2032 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moGuessInitialCombo)
en: MO Read ($VEC)
vi: Đọc MO ($VEC)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2037 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moGuessInitialCombo)
en: MO Saved (DICTNRY)
vi: Đã lưu MO (DICTNRY)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2042 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, moGuessInitialCombo)
en: Skip
vi: Bỏ qua

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2065 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moGuessRotateCheck)
en: Rotate Alpha and Beta Orbitals
vi: Xoay các orbital Alpha và Beta

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2072 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, moGuessPrintCheck)
en: Print the Initial Guess
vi: In giá trị đoán ban đầu

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2096 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscInterfaceGroup)
en: GAMESS Interface to Other Codes
vi: Giao diện GAMESS với các mã khác

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2163 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, miscGamessRadio)
en: GAMESS (UK Version)
vi: GAMESS (Phiên bản nước Anh)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2202 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, miscWaterCheck)
en: Solvate with Water
vi: Hoà trong dung môi nước

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2241 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scfGenerateCheck)
en: Generate UHF Natural Orbitals
vi: Phát sinh các orbital tự nhiên UHF

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2248 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scfDirectCheck)
en: Direct SCF
vi: SCF trực tiếp

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2292 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: VWN: Vosko-Wilk-Nusair (VWN5) correlation
vi: VWN: tương quan Vosko-Wilk-Nusair (VWN5)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2297 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: LYP: Lee-Yang-Parr correlation
vi: LYP: tương quan Lee-Yang-Parr

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2337 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: SLYP: SLATER + Lee-Yang-Parr (LYP) correlation
vi: SLYP: tương quan SLATER + Lee-Yang-Parr (LYP)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2342 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftFunctionalCombo)
en: SOP: SLATER + OP correlation
vi: SOP: tương quan SLATER + OP

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2403 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftMethodCombo)
en: Grid
vi: Lưới

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2408 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dftMethodCombo)
en: Grid-Free
vi: Không cần lưới

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2438 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40) i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdialog.ui:187 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Method:
vi: Phương pháp:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2462 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mp2IntegralGroup)
en: AO Integral Storage
vi: Lưu trữ tích hợp AO

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2471 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mp2DuplicatedRadio)
en: Duplicated on Each Node
vi: Lặp lại trên mỗi nút

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2505 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mp2ComputeCheck)
en: Compute MP2 Properties
vi: Tính toán các thuộc tính MP2

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2539 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, mp2TransformationGroup)
en: Transformation Method
vi: Phương pháp biến đổi

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2555 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mp2SegmentedRadio)
en: Segmented Transformation
vi: Biến đổi phân đoạn

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2604 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hessianAnalyticRadio)
en: Analytic
vi: Giải tích

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2614 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hessianNumericRadio)
en: Numeric
vi: Dạng số

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2624 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hessianDoubleCheck)
en: Double Differenced Hessian
vi: Hesse sai phân kép

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2631 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hessianPrintCheck)
en: Print Internal Force Constants
vi: In các hằng số nội lực

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2638 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_33)
en: Displacement Size:
vi: Kích thước chuyển vị:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2652 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: Frequency Scale Factor:
vi: Hệ số tỉ lệ tần số:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2659 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_32)
en: bohrs
vi: bo

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2693 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, statPointHessianGroup)
en: Initial Hessian
vi: Hesse ban đầu

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2706 i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, statPointReadButton)
en: Read (from $HESS)
vi: Đọc (từ $HESS)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2723 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statPointUpdateCheck)
en: Update Step Size
vi: Cập nhật độ dài bước

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2733 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statPointPrintCheck)
en: Print Orbs at Each Iteration
vi: In các orbital tại mỗi lần lặp

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2740 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_35)
en: Gradient Convergence Criteria:
vi: Tiêu chí hội tụ gradient:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2769 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_50)
en: Jump Size:
vi: Bước nhảy:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2776 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, statPointStationaryCheck)
en: Stationary Point
vi: Điểm dừng

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2786 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_51)
en: Optimization Method:
vi: Phương pháp tối ưu:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2796 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Step Size
vi: Độ dài bước

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2802 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_47)
en: Maximum:
vi: Cực đại:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2809 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_48)
en: Minimum:
vi: Cực tiểu:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2819 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_49)
en: Initial:
vi: Ban đầu:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2868 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statPointOptimizationCombo)
en: Rational Function Optimization
vi: Tối ưu hàm số phân thức

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2873 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statPointOptimizationCombo)
en: Quadratic Approximation
vi: Xấp xỉ bậc hai

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2878 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statPointOptimizationCombo)
en: Schlegel (quasi-NR)
vi: Schlegel (giả-NR)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2883 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statPointOptimizationCombo)
en: Constrained Optimization
vi: Tối ưu hoá có ràng buộc

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2896 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_53)
en: steps
vi: bước

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2918 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_46)
en: Recalculate Hessian Every:
vi: Tính lại Hesse mỗi:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2938 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_34)
en: Maximum Steps:
vi: Số bước tối đa:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2971 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resetAllButton)
en: Reset All
vi: Thiết lập lại tất cả

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessinputdialog.ui:2978 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultsButton)
en: Defaults
vi: Mặc định

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:51 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:48 i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialog.ui:48 i18n: file: src/extensions/quantuminput/mopacinputdi
en: Calculation:
vi: Tính:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:105 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:198 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5) i18n: file: src/extensions/quantuminput/nwcheminputdialog.
en: Basis:
vi: Cơ sở:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:371 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:400 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10) i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialo
en: Format:
vi: Dạng thức:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gamessukinputdialog.ui:392 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:424 i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialog.ui:361 i18n: file: src/extensions/quantumi
en: Z-matrix
vi: ma trận Z

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, GaussianInputDialog)
en: Gaussian Input
vi: Đầu vào Gauss

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:334 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Output:
vi: Đầu ra:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:350 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, outputCombo)
en: Standard
vi: Tiêu chuẩn

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:383 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Checkpoint:
vi: Điểm kiểm tra:

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/gaussianinputdialog.ui:429 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, coordCombo) i18n: file: src/extensions/quantuminput/molproinputdialog.ui:366 i18n: file: src/extensions/quantuminput/nwcheminputdialog.ui:362 i18n: file: src/extensions/quantuminp
en: Z-matrix (compact)
vi: ma trận Z (thu gọn)

note: i18n: file: src/extensions/quantuminput/nwcheminputdialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NWChemInputDialog)
en: NWChem Input
vi: Đầu vào NWChem

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:100 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Parameters:
vi: Thông số:

note: i18n: file: src/extensions/shaderdialog.ui:170 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display Type:
vi: Kiểu hiển thị:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SpectraDialog)
en: Spectra Visualization
vi: Hiển thị phổ

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:48 i18n: ectx: property (toolTip), widget (Avogadro::PlotWidget, plot)
en: Controls:
    Double left click: Restore default axis limits
    Right click + drag: Move plot
    Middle click + drag: Zoom to region
    Scroll wheel: Zoom to cursor
vi: Thao tác:
    Nháy đúp chuột trái: Hồi phục các giới hạn trục mặc định
    Nháy chuột phải + di: Dịch chuyển bản vẽ
    Nháy chuột giữa + di: Phóng to vào vùng được chọn
    Lăn bánh xe chuột: Thu phóng ở vị trí con trỏ

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:77 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_loadSpectra)
en: &Load data...
vi: &Tải dữ liệu...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:116 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: &Close
vi: Đón&g

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:161 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Calculated Spectra:
vi: Tính toán phổ:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:174 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_colorCalculated) i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:197 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_colorImported) i18n: file: src/extensions/spectra/spectradial
en: Set Color...
vi: Đặt màu...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:181 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Imported Spectra:
vi: Phổ được nhập:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:204 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Font:
vi: Phông chữ:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_font)
en: Change Font...
vi: Đổi phông chữ...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:230 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_calculate) i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:243 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_import)
en: Show
vi: Hiển thị

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:256 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, push_import)
en: Imports a tsv of experimental spectra to overlay on the plot.
vi: Nhập phổ thực nghiệm dưới dạng số liệu phân cách bởi dấu Tab, sau đó trình bày lên bản vẽ.

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:259 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_import)
en: &Import...
vi: &Nhập...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:272 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Background:
vi: Nền:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:298 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Foreground:
vi: Đối tượng trên nền:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:327 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_newScheme)
en: New...
vi: Tạo mới...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:343 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_removeScheme)
en: Remove...
vi: Xóa bỏ...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:356 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_renameScheme)
en: Rename...
vi: Đổi tên...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:382 i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: TODO
vi: CẦN LÀM

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:395 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: &Schemes:
vi: &Sơ đồ:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:411 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_export)
en: &Export...
vi: &Xuất...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:467 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: &Width:
vi: Bề &rộng:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:496 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: &Height
vi: Chiều &cao

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:519 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: &Filename:
vi: Tên &file:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:576 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, combo_imageUnits)
en: in
vi: inch

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:595 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_imageSave)
en: &Save Image...
vi: &Lưu hình ảnh...

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:628 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, cb_imageFontAdjust)
en: Use an optimized value for the font size instead of the scheme-specified value (screen to image point sizes don't translate well!)
vi: Dùng một giá trị tối ưu cho cỡ phông chữ thay vì giá trị được chỉ định theo sơ đồ (việc chuyển từ màn hình sang cỡ phông sẽ không đẹp!)

note: i18n: file: src/extensions/spectra/spectradialog.ui:631 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_imageFontAdjust)
en: Auto-adjust F&ont Size
vi: Tự động điều chỉnh cỡ &phông chữ

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_cd.ui:26 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9) i18n: file: src/extensions/spectra/tab_ir_raman.ui:200 i18n: file: src/extensions/spectra/tab_uv.ui:26
en: &Gaussian Width:
vi: Bề rộng &Gauss:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_cd.ui:68 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_labelPeaks) i18n: file: src/extensions/spectra/tab_ir_raman.ui:393 i18n: file: src/extensions/spectra/tab_uv.ui:68
en: &Label peaks
vi: Đặt &nhãn cho các đỉnh

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_ir_raman.ui:29 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: &Y Axis Units:
vi: Đơn vị trục &Y:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: Nucleus:
vi: Hạt nhân:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:36 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_16)
en: &Reference:
vi: &Tham khảo:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:46 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17)
en: Gaussian &Width:
vi: &Bề rộng Gauss:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:69 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, push_resetAxes)
en: Reset &Plot Axes
vi: Đặt lại các &trục để vẽ

note: i18n: file: src/extensions/spectra/tab_nmr.ui:105 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, cb_labelPeaks)
en: Label Peaks:
vi: Đặt nhãn cho các đỉnh:

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VibrationWidget)
en: Molecular Vibrations
vi: Rung động của phân tử

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:133 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, animationSpeedCheckBox)
en: higher frequency vibrations will show faster movement
vi: các rung động với tần số cao sẽ cho thấy chuyển động nhanh hơn

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:136 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, animationSpeedCheckBox)
en: Animation speed set by frequency
vi: Tốc độ hoạt hình đặt theo tần số

note: i18n: file: src/extensions/spectra/vibrationwidget.ui:143 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, displayForcesCheckBox)
en: Display force &vectors
vi: Hiển thị &véc-tơ lực

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:42 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bRepeatLabel)
en: B repeat:
vi: Lặp lại B:

note: i18n: file: src/extensions/supercelldialog.ui:56 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cRepeaLabel)
en: C repeat:
vi: Lặp lại C:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/orbitalwidget.ui:20 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, OrbitalWidget) i18n: file: src/tools/manipulatesettingswidget.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ManipulateSettingsWidget) i18n: file: src/tools/navigatesettingswidget
en: Form
vi: Biểu mẫu

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, SurfaceDialog)
en: Create Surfaces
vi: Tạo các mặt

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Surface Type:
vi: Kiểu mặt:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:46 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, surfaceCombo) i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:125 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorByCombo)
en: Electrostatic Potential
vi: Thế tĩnh điện

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:104 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Color By:
vi: Tô màu theo:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:120 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, colorByCombo)
en: Nothing
vi: Không có gì

[ctx: low resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:207 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Low
vi: Thấp

[ctx: medium resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:212 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Medium
vi: Trung bình

[ctx: high resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:217 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: High
vi: Cao

[ctx: very high resolution]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:222 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resolutionCombo)
en: Very High
vi: Rất cao

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:272 i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_4)
en: Isosurface cutoff value
vi: Giá trị cắt bỏ cho mặt mức

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:275 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Iso Value:
vi: Giá trị mức:

[ctx: Add the new surface to this particular display type (i.e., orbital or surface)]
note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:308 i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: In Display Type:
vi: Trong kiểu hiển thị:

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:327 i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, engineCombo)
en: New Display
vi: Cửa sổ hiển thị mới

note: i18n: file: src/extensions/surfaces/surfacedialog.ui:377 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, advancedButton)
en: Advanced...
vi: Thêm...

note: i18n: file: src/tools/navigatesettingswidget.ui:23 i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, eyeCandyCheckBox)
en: Display visual cues
vi: Hiện các hỗ trợ xem hình

note: i18n: file: src/tools/pythonsettingswidget.ui:25 i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Python Settings
vi: Đặt chế độ cho Python

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:14 i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ZMatrixDialog)
en: Z Matrix Editor
vi: Soạn thảo ma trận Z

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:25 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, importButton)
en: Import Selected Atoms
vi: Nhập các nguyên tử được chọn

note: i18n: file: src/tools/zmatrixdialog.ui:52 i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton)
en: Remove Atom
vi: Bỏ nguyên tử
